puste
 



Ikonka - zamek

RECZ
🏰 Średniowieczny zamek joannicki 🏰




Ocena


Możesz ocenić:
Recz / zachodniopomorskie - Średniowieczny zamek joannicki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 7
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 6
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera warownia joannitów w Reczu stała na płaskim wzniesieniu pośród mokradeł na południowy zachód od miasta. Nie wiadomo jak wyglądała. Obecnie teren dawnego zamku wykorzystywany jest pod uprawę.


Plan



Plan sytuacyjny zamku w Reczu. a - zamek
Źródło: Źródło: Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego. Zbigniew Radacki, PWN 1976


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera zakonnicy osiedlili się w Reczu w roku 1237 i wtedy też powstał zamek. Jego historia jest bardzo krótka, bo już w 1269 r. po zaciekłej bitwie został zdobyty i zniszczony przez rycerstwo pomorskie działające przy poparciu księcia Pomorza zachodniego Barnima I. Joannici już nie powrócili do Recza, a okolica przeszła w ręce margrabiów brandenburskich, którzy oddali ją w lenno rodowi Wedlów. W 1285 r. założyli oni nieopodal zamku miasto, a teren zamkowy przekazali cysterkom. Ruiny zamku całkowicie zniknęły przy budowie klasztoru. W 1827 r. również klasztor przestał istnieć.

Klątwa za najazd
Wydarzenia z roku 1269 stały się głośne w Europie i doprowadziły do interwencji papieża. Książę Barnim I i opat cysterski z Kołbacza podburzyli rycerzy do najazdu na dobra joannickie w Reczu. Zostali oni podobnie jak uczestnicy wyprawy, obłożeni klątwą papieską. Rozjemcą w sporze między księciem a zakonem został przez papieża mianowany biskup Ratyzbony. Wysłannicy biskupa wiozący tekst ekskomuniki zostali napadnięci i zaginęli w roku 1271. Całe księstwo zostało za to obłożone kara kościelną - interdyktem (zakaz odprawiania obrzędów i udzielania sakramentów).


Wstęp

Wolny


Położenie i dojazd


Centralno - południowa część woj. zachodniopomorskiego. 35 km na wschód od Stargardu Szczecińskiego, 28 km na zachód od Kalisza Pomorskiego. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N53.25779167°,  E15.53710278°
format DM (stopnie, minuty):   53° 15.4675002'N,  15° 32.2261668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 15' 28.05''N,  15° 32' 13.57''E 


Bibliografia



punktorRadacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy






Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.