puste 


Ikonka - zamek

REMBÓW
🏰 Średniowieczny zamek rycerski Szumsko 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Rembów

Ocena


Możesz ocenić:
Rembów / świętokrzyskie - Średniowieczny zamek rycerski Szumsko

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 24
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 18
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera ruiny tajemniczego do niedawna zamku we wsi Rembów stoją na mocno zalesionym wzgórzu o stromych zboczach. Do dzisiaj zachowały się tylko mury fundamentów o wysokości nie przekraczającej 1.5 m. Praktycznie na całym szczycie pofałdowanego wzgórza napotykamy pośród drzew na resztki murów. Do budowy używane były miejscowe kamienie, widać że są bardzo stare. Pozyskiwano je m.in. z wykopanej w piaskowcu fosy, a także utworzonego poniżej zamku kamieniołomu. Obiekt miał kształt nieregularny dostosowany do konfiguracji terenu. Archeolodzy odnaleźli ślady 4 budynków. Po środku zamku stała wieża mieszkalno - obronna wybudowana wraz z murem obwodowym (2 m grubości i 8-9 m wysokości) najwcześniej. Wieża miała 3 kondygnacje, z głównym pomieszczeniem mieszkalnym na 2. piętrze. Jej wymiary zewnętrzne to 6x6 m, więc mieszkańcy mieli do dyspozycji jedynie metraż ok. 16 m2 na każdej kondygnacji.
Przy murze obwodowym stał budynek, druga wieża oraz od wschodu kurza stopa czyli wieżyczka z izbą jakby doczepiona od zewnątrz. Budynek wzdłuż muru północnego, powstał w wyniku rozbudowy zamku. Znajdował się na wprost bramy wjazdowej, posiadał wymiary 24x6 m i 3 izby. Wieża natomiast to typowy donżon czyli najwyższa na zamku baszta - punkt ostatniej obrony, gdzie broniono się jeszcze w razie wdarcia się wroga za mury.
Brama wjazdowa do warowni prowadziła od płd.-zachodu. Dojazd po moście zwodzonym miał tylko 1.5 szerokości. Blisko wieży natrafiono na głęboki pionowy loch, obecnie zasypany, który mógł być studnią, jednak badania tego nie potwierdziły.
Ruiny w Rembowie, choć niewielkich rozmiarów posiadają swoisty urok. Być może także w pobliskiej wsi Szumsko zachowała się pamiątka po zamku - podobno pochodzą z niego drzwi tamtejszego kościoła.
Niedawno u podnóża zamku stanęła tablica informacyjna i dojście zostało oznaczone. Po deszczu wciąż jednak może być problem z dostaniem się, bo nadal trzeba wspinać się po zboczach stromych pagórków.Plan


Źródło: Sekrety zamków i pałaców ziemi staszowskiej, J. Fijałkowski, M. A. Zarębski, Staszów 1997


RekonstrukcjaRekonstrukcja zamku wg. R. Mirowskiego


Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera jeszcze niedawno istniało wiele hipotez dotyczących fundatorów i daty budowy zamku w Rembowie, tak że nie można było powiedzieć o nim nic pewnego. Dziś, dzięki badaniom archeologicznym i pracy J. Wiśniewskiego przyjmuje się że zamek powstał w I pol. XIV w. z inicjatywy rycerza z wpływowego wówczas rodu Odrowążów (Jakuba lub Krzesława). Warownia zwała się wtedy Szumsko, a zbudowano ją w dwóch etapach, choć nieodległych czasowo. Początkowo posiadała jedną centralną wieżę, a później dobudowano jeszcze drugą przy płn.-wsch. murach obwodowych. Całość otoczona była murem i fosą.
punktorpo 1357 r. - zamek przeszedł w ręce Poraitów Kurozwęckich jako posag małżeński
Skarby zamkowe
W 1959 r. mieszkaniec Rembowa podczas wykopywania pniaka gruszy nieopodal zamku odnalazł skarb. Było to 91 polskich, niemieckich i szwedzkich monet z XVI w. i XVII w. Nie wiadomo jednak czy znalezisko było związane z zamkiem. Miejscowe opowieści mówią o innym skarbie. Na pocz. XVI w. w ruinach zamku miał jakoby zakopać skarb austriacki arcyksiążę Maksymilian Habsburg.

punktorpoczątek XV w. (przed 1435 r.) - warownia została przez nich rozebrana. Nową siedzibą rodu stał się zamek w Kurozwękach, stojący do dziś, ale przebudowany w pałac. Tam też starannie przeniesiono całe wyposażenie bowiem archeolodzy nie odnaleźli żadnych przedmiotów żelaznych. Porzucenie zamku wiązać należy z błędami konstrukcyjnymi popełnionymi przy jego budowie. Fundamenty nie postawiono głęboko na skale lecz na gruncie lessowym, co spowodowało zsuwanie się ścian ze stromych zboczach wzgórza.
punktor II poł. XV w. - osadę koło zamku zwano Podgrodziem, wspomina o niej jako o wsi pod zamkiem Jan Długosz w swoich kronikach
punktor 1487 r. - z tego roku pochodzi podobny zapis o uposażeniu plebańskim dla klasztoru jaki nadał Piotr Kurozwęcki we wsi Podgrodzie pod zamkiem.
punktor II poł XVI w. - okolica była w rękach Jana Sienińskiego, który zmienił nazwę wsi na Rembów i uzyskał dla niej prawa miejskie (szybko utracone). Wiek później Sienieńscy wznieśli w Rembowie zachowany do dziś dwór
punktorXX w. - mury zamkowe były rozbierane przez okolicznych mieszkańców. Kruszono je łomami i z góry zrzucano prosto do furmanek
punktor lata 80 XX w. - przeprowadzono pierwsze i jedyne badania archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia ceramiki z XIII i XIV w.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego wzgórza zamkowego i okolicy.


Legendy


Ozdobna pierwsza litera legenda mówi że początki zamku sięgają początku XIV w., gdy z wyprawy krzyżowej powrócili dwaj rycerze: Wacławek i Mszczuj. Obaj przywieźli z Bliskiego Wschodu sporo łupów. Pierwszy dręczony wyrzutami sumienia postanowił zostać pustelnikiem i zamieszkał pod Łysicą, a kosztowności przekazał duchownym m.in. bernardynom na budowę drewnianej samotni. Uległa ona jednak spaleniu a na jej miejscu postawiono później kościół i klasztor św. Katarzyny. Mszczuj natomiast kupił kawał lasu, który wykarczował przy pomocy niewolników i wybudował zamek z miejscowego kamienia.

Inna legenda jest jakby rozwinięciem poprzedniej. Wg niej Mszczuj przywiózł z wyprawy krzyżowej piękną żonę, która jeszcze przed ukończeniem budowy zamku urodziła mu 6 synów. Pewnego razu do wsi podeszła grupa Tatarów. Widząc że zamek jest bardzo trudny do zdobycia poczekali w ukryciu aż Mszczuj ze swą świtą wyjedzie na polowanie. Gdy to zrobił, Tatarzy zdobyli słabo broniony zamek. Żona Mszczuja dla bezpieczeństwa wprowadziła dzieci do podziemi i zasypała wejście. W walce została jednak ugodzona strzałą. Opuszczone dzieci nie doczekały się pomocy i podusiły. Po powrocie zrozpaczony Mszczuj rzucił się w pościg za Tatarami. Dysponował jednak zbyt małą liczbą ludzi i poległ w nierównej walce. Do dzisiaj na tydzień przed Wielkanocą duch rycerza krąży na koniu dookoła ruin zamku i poszukuje swoich dzieci...


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. świętokrzyskiego. 3 km. na północ wschód od Rakowa, 38 km na południowy wschód od Kielc Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Kielc, Jędrzejowa i Staszowa.
Zamek stoi przy bocznej wyasfaltowanej drodze, dojazd jest obecnie bardzo dobrze oznaczony.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.7124337146°,  E21.0463848134°
format DM (stopnie, minuty):   50° 42.746022876'N,  21° 2.783088804'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 42' 44.76''N,  21° 02' 46.99''E 


Czas


Od przystanku PKS do wzgórza zamkowego trzeba iść ok. 30 min. Wejście na górę zajmuje ok. 5 min. Pobieżne oglądnięcie ruin trwa ok. 10 min.

BibliografiapunktorFijałkowski Jerzy, Zarębski - Maciej Andrzej - Sekrety Zamków i Pałaców Ziemi Staszowskiej
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorKuczyński Janusz - Zamki województwa kieleckiego
punktorPraca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Rembów - Wzgórze zamkowe - gdy nie ma liści widać mury Rembów - Fosa Rembów - Omszałe mury an szczycie wzgórza Rembów - Dawna brama Rembów - Mury zamkowe Rembów - Widok z góry Rembów - Mury zamkowe Rembów - Mury zamkowe Rembów - Pozostałości zamku Rembów - Pozostałości zamku
Zdjęcia wykonane: wiosną 2018

Rembów - Wzgórze zamkowe Rembów - Fundamenty budynku mieszkalnego Rembów - Mury bramy Rembów - Teren zamku w lesie Rembów - Zachowane mury Rembów - Najwyższy fragment muru - dawna brama Rembów - Mury zamkowe w ziemi
Zdjęcia wykonane: latem 2002Noclegi


punktorRaków - Irena i Jan Dudowie, Mędrów 21, tel. gsm 609 396 784
punktor Raków - Teresa i Józef Piotrowicz, Pągowiec 16, tel. (041) 353 51 20, gsm 692 608 800
punktorRaków - Elżbieta i Henryk Kot, Nowa Huta 20, tel. gsm 602 799 492
punktorRaków - Danuta Kołodziejczyk, Chańcza 37, tel. gsm 600 631 594

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Ratujmy te ruiny !       Autor:  Victor      Data:  2021-04-27 14:28:58
    Przede wszystkim podziękowania dla mieszkańców że doprowadzili zamek do tego stanu. Nawet kamienie pozabierali z murów. Kto ma się troszczyć o dziedzictwo, jeśli nawet mieszkańcy nie doceniają skarbu, jaki mają
  • Re: uwagi dla zmotoryzowanych       Autor:  Victor      Data:  2021-04-27 14:27:10
    Nieufni? Złodzieje nikomu nie ufają. Jak można być tak zachłannym i bezmyślnym żeby nawet kamienie z murów zabierać. Doprowadzili zamek do totalnej ruiny.
  • Re: podziemne przejście..       Autor:  Victor      Data:  2021-04-27 14:22:08
    Miejscowi niech się już nie wypowiadają, bo dzięki ich bezmyślność zachlannosci mamy taki stan. Nawet na kamienie się pokusili ochydni złodzieje

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.