Możesz ocenić: Resko (woj. zachodniopomorskie) - Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony)
Opis i stan obecny
Warownia w Resku stała nad rzeką Regą na sztucznie usypanym kopcu.
Wraz z ufortyfikowanym miastem i rozlewiskami Regi stanowiła dobrze chronioną osadę - twierdzę. Do czasów dzisiejszych zachowało się bardzo niewiele. Wzgórze o wysokości do 3,5 m, na obrzeżach którego w dwóch miejscach można zobaczyć kamienie tworzące niegdyś mur obwodowy, nadbudowane częściowo współczesnym murkiem.
Warownia Resko miała kształt kwadratu o boku 40 m. Główny budynek zbudowany był z kamienia i cegły, nie został on jednak zlokalizowany ze względu na późniejszą zabudowę terenu zamkowego. Obecnie urządzono tu park miejski. Samo wzgórze otoczone jest drzewami, a jego szczyt wyrównany. Niczego tu nie ma poza betonowym placem wykorzystywanym zapewne w czasie lokalnych imprez.
Aktualizacja
Obecnie teren zamkowy wygląda już zupełnie inaczej oraz przybyło wiedzy o wyglądzie budowli! W 2014 roku rozpoczęto tu badania archeologiczne. Doprowadziły one do odkrycia fundamentów dawnego zamku Borków. Mury miały grubość 90-100 cm. Odkryto wiele uzupełnień średniowiecznych ścian o późniejsze cegły, co świadczy o licznych remontach, odbudowach, bądź przebudowach.
Przebieg murów od strony zachodniej sugeruje, że warownia wychodziła poza obecny kształt wzgórza zamkowego, które pierwotnie musiało być większe.
Po wykonaniu prac zabezpieczających mury postanowiono je odsłonić i udostępnić. Przygotowano projekt pn. "Rekompozycja Wzgórza Borków w Resku uczytelniająca relikty archeologiczne średniowiecznego zamku", który kosztem ponad 3 mln zł (projekt był połączony z zabezpieczeniem ruin pałacu w Starogardzie) doprowadził do powstania nowej atrakcji turystycznej Reska.
W 2018 r. prace zakończono. Dziedziniec wzgórza otoczono murami, wyłożono kamieniami polnymi. Utworzono wjazd naśladujący most ponad fosą. wykonano zejście do piwnic oraz taras widokowy. Całość jest oświetlona i monitorowana.
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Reska ze wzgórzem zamkowym
Historia, wydarzenia
Zamek, początkowo drewniano-ziemny, zbudowano w II połowie XIII wieku z inicjatywy Jakuba Borka (Borcka), syna kasztelana kołobrzeskiego Jana. Murowana warownia powstała prawdopodobnie w II połowie XIV wieku.
Wcześniej na miejscu tym funkcjonował gród książąt pomorskich strzegący traktu Kołobrzeg - Starogard.
lata 1260-1270 - budowa drewnianego zamku w Resku
1295 r. - pierwsza wzmianka o warowni "Castrum Regenwalde" w dokumencie wydanym z okazji podziału księstwa na dzielnice. Wiadomo, że zamek był podzielony i jego właścicielami rody Borków i Vidantów
1365 r. - Vidanci sprzedali swoją część księciu pomorskiemu Bogusławowi V. Przypuszcza się, że w tym czasie nastąpiła przebudowa zamku na obiekt w pełni murowany (z kamienia i cegły)
1447 r. - zamek w całości powrócił do Borków
XVI-XVIII w. - budowla ulegała dewastacji i zniszczeniom podczas licznych wojen i pożarów
1774 r. - na miejscu zniszczonego zamku w Resku, Borkowie postawili szachulcowy dwór
1826 r. - dwór został zburzony
2014r. - rozpoczęto badania archeologiczne tzw. "górki", jak mieszkańcy Reska nazywali teren po zamku.
Archelodczy odsłonili mury średniowiecznego zamku, prawdopodobnie skrzydło bramne od zachodu, fragment murów obronnych od północy, nawierzchnię dziedzińca oraz mury obwodowe piwnicy, która mogła być częścią późniejszego dworu.
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT brak
CZAS Dojście od centrum miasta zajmuje niecałe 5 minut. Oglądnięcie trwa ok. 25 minut.
WSTĘP Wolny.
Położenie i dojazd
Centralna cześć woj. zachodniopomorskiego. 10 km. na wschód od Płotów, 70 km na północny wschód od Stargardu Szczecińskiego. Zobacz na mapie.
Resztki zamku Resko znajdują się w parku w pobliżu centrum miasta, jadąc od wschodu po lewej stronie głównej drogi. Samochód można zaparkować niedaleko, przy ulicy.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N53.771308963029° E15.406210008593°
format DM (stopnie, minuty): 53°46.27853778174'N 15°24.37260051558'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 53°46'16.71''N 15°24'22.36''E
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Radacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Tajemnica zamku Autor: Reskowianin Data: 2013-09-28 19:46:10
Kiedyś rozmawiałem z archeologiem i powiedział mi on że doszedł do zapisków że zamek borków i kościół łączy tajemny tunel. I prawdopodobnie wejście jest zasłonięte ołtarzem w kościele.... Za młodziaka odkryliśmy z kolegami bunkier przy ulicy Jedności Narodowej na ogrodzie domu przy parku koło POMU...ale rodzice nigdy nie pozwolili mi tam wejść a zanim dorosłem to jakiś dewastator zniszczył filar podtrzymujący strop i strop przywalił wejście.....
BARDZO ŁADNIE Autor: SYLWIA Data: 2007-11-02 10:35:19
JESZCZE RAZ PISZE NA WAKACJE PRZYJADE DO RECKA
PRZYśLIJCIE MI COś PROSZE
BARDZO MADNIE! Autor: SYLWIA Data: 2007-11-02 10:32:30
BARDZO ŁADNIE W RĘSKU PATRZĄC NA ZDIĘCIA NAJWAJNIEJSZE JEST
TE DRZEWO NA TYCH KAMIENIACH
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).