pusteTelefon kontaktowy
Zamek
tel. (087) 429 70 09Ikonka - zamek

RYN
🏰 Średniowieczny zamek krzyżacki 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Ryn

Ocena


Możesz ocenić:
Ryn / warmińsko-mazurskie - Średniowieczny zamek krzyżacki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.8 na 5. Głosów: 46
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 32
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera podniesiony z ruiny wielkim kosztem przez prywatnego właściciela, zamek w Rynie jest dziś przede wszystkim centrum hotelarskim, konferencyjnym i rekreacyjnym. Pod tym względem to z pewnością perełka Warmii i Mazur, ale o zwykłych turystach także tam nie zapomniano. Warownię można zwiedzać z kompetentnym przewodnikiem. Wnętrza nie każdego mogą zachwycić, ale wg mnie są ciekawe. Nie widać kiczu, a'la zamek Gargamela (poza bramą wejściową). Szczególne wrażenie robi dziedziniec, co prawda sztucznie zadaszony, ale pomysłowo stylizowany na wielką salę rycerską. Niezwykle prezentuje się też basen w średniowiecznych murach, ale za skosztowanie tej przyjemności trzeba słono płacić. Poza tym do zobaczenia jest spory odcinek korytarzy i kilka gotyckich komnat. Podoba mi się, że właściciel starał się wykorzystywać oryginalne elementy zamku (które ktoś inny mógłby wyrzucić razem z gruzem) i adaptować je do odrestaurowanego obiektu, np. ze średniowiecznych drewnianych belek wykonano ciekawe rzeźby i portale.
Zamek jest pięknie położony między dwoma jeziorami: Ołów i Ryńskim, w samym centrum miasteczka, a u jego stóp znajduje się plaża.Powstanie w Rynie
Mimo warownego położenia i grubych murów zamek w końcu 1455 roku został zdobyty przez oddziały zbuntowanego przeciw Krzyżakom chłopstwa pruskiego. Załoga zamku nie była liczna i słabo wyposażona. Nie puszczono jednak tej zniewagi płazem i w następnym roku Krzyżacy zebrali wojsko z Olsztyna, Barczewa oraz Reszla i pod dowództwem Jerzego von Schliebena odzyskali Ryn, tłumiąc przy okazji całkowicie powstanie chłopów, którym udało się zdobyć wcześniej również Ełk, Pisz i Giżycko. Wybito 500 niewyszkolonych wojskowo powstańców przy stracie zaledwie kilku rycerzy zakonnych.
Warownię zbudowali Krzyżacy w 1376 roku. W miejscu tym stała drewniana strażnica, zniszczona przez Litwinów, a wcześniej może także gród. Celem budowy murowanego zamku było wzmocnienie linii obronnej do walki z Litwinami, ale co ciekawe to właśnie tutaj schroniła się małżonka litewskiego księcia Witolda - księżna Anna podczas walk dynastycznych w tym kraju. Od 1394 do 1525 roku istniała komturia ryńska (z przerwą w latach 1422-67) ), a jednym z komturów był Fryderyk von Wallenrode, brat Wielkiego Mistrza Konrada, którego nazwisko wykorzystał Adam Mickiewicz w swej powieści. Od I poł. XVII wieku zamek pełnił funkcję myśliwskiej rezydencji książąt pruskich, a rezydował w nim łowczy książęcy (administrator lasów). W 1667 roku, podczas potopu szwedzkiego Ryn wraz z zamkiem spalili sprzymierzeni z Polakami Tatarzy. W końcu XVIII wieku Prusacy sprzedali zamek i do 1853 roku był on własnością szeregu prywatnych osób. Potem rząd pruski odkupił go i utworzył więzienie. W 1881 roku miał miejsce wielki pożar budowli, która została odbudowana dopiero 30 lat później. Po II wojnie św. mieścił się tu Urząd Miasta, Dom Kultury, biblioteka i muzeum. Budynki nie były odpowiednio remontowane i popadały w ruinę aż na początku XXI wieku przejął je prywatny inwestor i utworzył centrum hotelowo - konferencyjne.
Pierwotny wygląd zamku był inny niż obecnie. Składał się z dwóch skrzydeł połączonych w kształt litery L. Z pozostałych stron czworobok domknięty był murem kurtynowym z wieżą od zachodu. Początkowo miał tylko dwie kondygnacje, potem był stopniowo rozbudowywany. W XV wieku stał się typową warownią krzyżacką, będącą siedzibą komtura i podległego mu konwentu złożonego z braci zakonnych. Posiadał kaplicę i własne zaplecze gospodarcze. Poważna rozbudowa o dwa kolejne skrzydła nastąpiła w XVII wieku. Miała ona na celu zapewnić wygodę podczas książęcych polowań. Obecnie zamek ma również 4 skrzydła, odpowiednio nazwane: Komturskie, Rycerskie, Myśliwskie, Więzienne. Każdemu nadano inny wygląd i charakter.


Położenie


Centralno - wschodnia część woj. warmińsko - mazurskiego. 20 km na płd. - zach. od Giżycka, 31 km na płd. - wsch. od Kętrzyna. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N53.93875278°,  E21.54609722°
format DM (stopnie, minuty):   53° 56.3251668'N,  21° 32.7658332'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 56' 19.51''N,  21° 32' 45.95''E 


Wstęp


Zwiedzanie tylko z przowodnikiem: 10 zł (5 zł ulg. i grupy zorganizowane). W dni powszednie wejście tylko w godz. 11.00 i 13.00, w soboty i niedziele gdy zbierze się grupa i na zamówienie.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu

Zdjęcia


Zamek Ryn - Widok z ulicy Zamek Ryn - Widok od strony parkingu Zamek Ryn - Jedna z bram Zamek Ryn - Otynkowane skrzydło Zamek Ryn - Otynkowane skrzydło Zamek Ryn - Skrzydło boczne Zamek Ryn -Bajkowe wejście do zamku z automatycznie otwieraną bramą Zamek Ryn - Hol na parterze Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Wnętrza zamku Zamek Ryn - Dziedziniec zamkuu Zamek Ryn - Dziedziniec zamku Zamek Ryn - Brama na dziedzińcu Zamek Ryn - Restauracja

Zdjęcia wykonane: latem 2010NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: ładnie       Autor:  korek77      Data:  2014-08-12 12:15:17
    Zgadzam się. Niewiele tam z oryginalnego zamku. Zamek głównie "udaje" średniowieczną warownię.
  • Forma gotycka       Autor:  korek77      Data:  2014-08-12 12:13:31
    W najnowszej książce Tomasza Torbusa jest informacja, że zamek w czasach krzyżackich w czworoboku murów nie miał więcej niż jedno skrzydło. Pozostałe trzy to już czasy późniejsze.
  • Re: ładnie       Autor:  Borsuk      Data:  2013-08-23 20:56:49
    Nie zgodzę się. Byłem tam dzisiaj, i uważam ów obiekt za najgorszy z zamków, jakie kiedykolwiek widziałem. "Zamek" został dosłownie wykastrowany. Oglądamy tak na prawdę hotel, z zamkiem mający niewiele wspólnego. Żadnych historycznych sal, ekspozycji, przewodnik w większości wychwala zalety przybytku niż mówi o jego historii. Szkoda czasu i pieniędzy.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.