puste
 

Województwo: małopolskie / Powiat: nowosądecki / Gmina: Rytro

Ikonka - zamek

RYTRO
¤ Średniowieczny zamek rycerski ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku rytro

Ocena


Możesz ocenić:
Rytro - Średniowieczny zamek rycerski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 144
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 110
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera resztki zamku w Rytrze stoją na stromym wzgórzu (463 m npm) nad rzeką Poprad. Nie zostało już z niego wiele, ale miejsce to jest bardzo urocze i na pewno warte odwiedzenia. Z góry rozciąga się śliczny widok na całą okolicę. Zachowana wieża o bardzo grubych murach (3 m) zbudowana jest z piaskowca i sięga obecnie ok. 8 metrów. Wejście do wieży umieszczone było wysoko ponad dziedzińcem, prowadziły do niego drabiny. Po krawędzi wzgórza biegł mur obwodowy, którego zachowały się fragmenty. Od południa przylegał do muru dwudzielny budynek mieszkalny ze strzelnicami, obecnie również zachowany szczątkowo. Warowna brama widoczna jeszcze w XIX w. prowadziła od wschodu. W sąsiedztwie bramy stało coś w rodzaju niewielkiej bastei, był to najpóźniej wybudowany element zamku. Od strony północnej, za wieżą, znajdowała się fosa i wał prawie całkowicie już zniwelowane.
Przy murach widać reflektory, które kiedyś oświetlały ruiny nocą, ale niestety obecnie są zdewastowane i chyba nie działają.
Zamek od dłuższego czasu podlega pracom konserwacyjnym, ale nie zamyka to możliwości zwiedzania go przez turystów.Plan

Powrót na górę


Plan zamku średniowiecznego z zaznaczonymi widocznymi pozostałościami murów
Źródło: Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Juliusz Marszałek, Warszawa 1993

Rekonstrukcja


Rekonstrukcja lub stary widok zamku rytro
Rekonstrukcja zamku w średniowieczu wg S. Morawskiego
Źródło: Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Juliusz Marszałek, Warszawa 1993


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera zamek początkowo drewniany wzniesiono w XIII wieku. Był on strażnicą przy komorze celnej nad Popradem. Najstarszą murowaną częścią założenia jest cylindryczna wieża z końca XIII w. Nie wiadomo komu przypisać wzniesienie obiektu. Być może zrobili to rycerze-rozbójnicy czyli raubritterzy, stąd mogłaby wywodzić się nazwa miejscowości (Ritter). Inni sądzą, iż zrobił to Teodor Świebodzic za czasów Henryka Brodatego.
Piotr z Rytra
W XV wieku właściciel zamku Piotr z Rytra był jedną ze znaczniejszych postaci ówczesnej Polski. Początkowo piastun młodego króla Władysława III zwanego później Waneńczykiem, został następnie marszałkiem dworu.
Jan Długosz podaje iż w XIII w. właścicielem zamku był kasztelan sądecki Piotr Wydżga herbu Janina, co jednak nie zostało potwierdzone. Wiadomo na pewno, że w I poł. XIV w. zamek był własnością królewską.
punktor1312 r. - dokument z tego roku mówi o przywróceniu prawa poboru cła przy zamku w Rytrze klasztorowi klarysek ze Starego Sącza. Sam zamek poza wieżą był drewniany. Stanowił własność króla Władysława Łokietka
Skarby zamkowe
O prawdopodobnym ukryciu skarbu w Rytrze wspomina sam Jan Długosz, któremu klaryski ze Starego Sącza pokazały ponoć testament Piotra Wydżgi. Informuje on o ukryciu złota na które natrafił w pobliskich górach. Pewną część skarbu zakopał i ukrył w różnych miejscach, a świadków pozabijał, resztę zapakował do beczek i udał się z nim w 1255 roku do Krzyżaków, gdzie dokonał żywota. Skarbów Wydżgi szukało wielu, w tym nawet przedstawiciele wielkich rodów szlacheckich, jak np. syn dzierżawcy Rytra Zygmunta Kazanowskiego - Adam.

punktorok. poł. XIV w. - powstał kamienny mur obwodowy i budynek mieszkalny
punktorXV w. - dzierżawcami zamku był najpierw Jakusz z Boturzyna, poźniej Toporczykowie i Ryterscy, a w XVI w. Piotr Kmita
punktor pocz. XVI w. - wraz z rozwojem broni artyleryjskiej od strony wschodniej wzniesiono niewielką basteję, która miała wzmocnić obronność zamku
punktor1580 r. - z przekazu Marcina Bielskiego wiadomo, że zamek był bardzo zniszczony
punktor1657 r. - podczas "potopu" zamek zdewastowały ostatecznie wojska sojusznika szwedzkiego Jerzego II Rakoczego
punktor1658 r. - z ówczesnej lustracji wynika, iż z zamku zostało tylko trochę muru na wysokiej górze
punktorpoł. XIX w. - mimo opuszczenia zamku ponad 2 wieki wcześniej wciąż czytelne było rozplanowanie założenia, a mury stały na całej długości i sięgały 3,5 m
punktorlata 70-te XX w. - przeprowadzano prace archeologiczne i konserwatorskie. Te ostatnie okazały się dla murów zamkowych bardziej destrukcyjne niż niejedna wojna, ponieważ rozbierano je i wykorzystano do łatania wyrw w wieży. Samą wieżę natomiast wypełniono gruzem, który w zimie ją rozsadził.
Przy następnych pracach częściowo zrekonstruowano mur obwodowy

punktorXXI - od początku nowego stulecia trwają coroczne, ale drobne prace zabezpieczające mury zamkowe. Po ich zakończeniu planuje się częściowo zrekonstruować zabytek, aby można było utworzyć ekspozycję
punktor2018 r. - ruiny zamknięto. Po uzyskaniu większych środków finansowych ruszyły prace mające doprowadzić do podwyższenia murów i baszty o 2 metry, zrekonstruowania bramy wjazdowej oraz budowy pomostu z tarasem widokowym. Być może turyści wejdą tu ponownie pod koniec roku

Rekonstrukcja lub stary widok zamku rytro
Widok na ruiny zamku ryterskiego od zachodu. Litografia z rys. B. Stęczyńskiego z 1846 r.
Źródło: Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej, Marian Kornecki, Kraków 1966Legendy

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera legenda mówi, że wielkie skarby pozostawione w podziemiach zamku wciąż czekają na szczęśliwego znalazcę. Strzeże ich jednak bardzo groźny "pies w postaci koguta". Co to oznacza nie wiem, może ten kto to zrozumie, odnajdzie też skarby?
O innej zjawie związanej z zamkiem ryterskim wspomniała Maria Kownacka w "Rogasiu z Doliny Roztoki". Akcja książki toczy się właśnie w tej okolicy, a autorka pisze, iż błąkająca się koło ruin legendarna zjawa rycerza nie odstraszała tytułowego jelonka.

Kolejne podanie dotyczy pobliskiego kamieniołomu, z którego czerpano budulec do rozbudowy zamku. Pewnego razu doszło do zawału i kamienie przysypały jednego z górników. Wyraźnie słyszano jego jęki, przystąpiono więc do usuwania kamieni. Nigdzie jednak nie natrafiono na ciało górnika. Gdy wszyscy udali się już na odpoczynek, na miejscu został parobek, który miał tam nadal nasłuchiwać. Wkrótce usłyszał jęki, pobiegł więc po resztę górników. Ci wykopali głęboki dół i mimo że jęki powtarzały się, to górnika nie odnaleziono. Mimo, że jęki było jeszcze długo słuchać, pan ryterskiego zamku zakazał prowadzić dalszych poszukiwań i pobierania kamieni z tego miejsca. Kamieniołom zarósł, a z wykopanego przez górników dołu powstał niewielki staw. Miejscowi omijali to miejsce z daleka. Pewnego razu jednak upatrzyli je sobie kłusownicy, którzy naganiali zwierzynę na kamieniołom w kierunku przepaści. Kiedy nocą poszli pozbierać zabite zwierzęta zamiast nich zobaczyli kłębowisko żmij oraz wyraźnie słyszeli jęki i wołanie o pomoc. Podobno cierpienia górnika może zakończy ten, kto odnajdzie zwłoki i pochowa je w poświęconym miejscu. Jeśli by się też zdarzyło, że kopiący w tym miejscu natrafi na żyłę złota, powinien cały znaleziony skarb oddać na kościół lub podzielić między biednych. Wtedy dopiero zasypany górnik będzie zbawiony od cierpienia.

Z nazwą zamku wiążę się następująca legenda. W czasach, gdy podstępni Krzyżacy zwrócili się przeciw państwu polskiemu, właścicielem okolicy był Bojomir. Był to waleczny rycerz bezlitośnie wycinający Krzyżaków przy każdej nadarzającej się okazji. Mścił się w ten sposób za porwanie przez nich jego ukochanego syna Jaśka oraz śmierć żony. Gdy nie walczył spędzał czas w samotności i smutku w swoim zamku. Jego jedynym przyjacielem był niedźwiedź Bartek, którego od małego trzymał na zamku. Pewnego razu odwiedził go stary kapłan i próbował przekonać do zmiany postępowania, wiele bowiem słyszał o jego okrucieństwie wobec rannych wrogów oraz jeńców trzymanych w lochach zamkowych. W międzyczasie wybuchła kolejna wojna, więc Bojomir wyruszył na nią z całym dworem. Kapłan rzekł mu na pożegnanie "Bądź miłosiernym, a może i nad tobą Bóg się zmiłuje!". Bojomir jednak nie przywiązywał wagi do jego słów i dalej myślał tylko o zemście. Po powrocie do zamku, a było to na Boże Narodzenie, do komnaty Bojmira wszedł jego sługa i oznajmił że jeden z wziętych jeńców krzyżackich wymaga natychmiastowej pomocy. Rycerz zezłościł się na sługę, za zbytnią troskę o wrogów i kazał wrzucić jeńca do lochu by tam szybciej zmarł. Teraz do rozmowy włączył się kapłan i zaczął tłumaczyć, iż nie godzi się tak postępować w święta. Bojmir w końcu dał się przekonać i kazał przyprowadzić Krzyżaka, żeby opatrzyć go własnymi rękami. Gdy wprowadzono słaniającego się młodego chłopaka, stała się bardzo dziwna rzecz. Gdy tylko zobaczył niedźwiedzia, nie mógł już oderwać od niego wzroku, a ten z radosnym pomrukiem podszedł i zaczął się łasić. Zdołał jeszcze wyszeptać "Bar-tek" i stracił przytomność. Wstrząśnięty Bojomir pochylił się nad chłopakiem i zobaczył na jego piersi mały złoty krzyżyk, który podarował synowi. Wszystko stało się jasne, to był Jasiek, którego Krzyżacy wychowali i posłali w bój przeciw własnym braciom. Od owego Jaśka co jako ritter (rycerz) krzyżacki cudownie powrócił do domu, zamek nazwany został Rytrem.


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Południowa część woj. małopolskiego. 18 km na południe od Nowego Sącza. Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem lub PKS-em z Nowego Sącza. Zamek leży na wzgórzu po lewej stronie drogi z Sącza na drugim brzegu rzeki. Żeby się tam dostać należy przejechać prawie całe miasto i przekroczyć Poprad drogą w lewo tuż przed mostem pod którym biegnie linia kolejowa.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.48903889°,  E 20.68673889°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 29.3423334',  E 20° 41.2043334'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 29' 20.54'',  E 20° 41' 12.26''

Czas


Wejście na wzgórze zamkowe zajmuje ok. 15 min. Pobieżne zwiedzanie ruin trwa ok. 10 min.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorKornecki Marian - Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej
punktorMoskal Krzysztof - "Zamki w dziejach Polski i Słowacji między Wisłą a Hornadem" tom 1 i 2
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Rytro - Widok na wzgórze zamkowe zza Popradu Rytro - Widok na wzgórze zamkowe zza Popradu Rytro - Resztki domu mieszkalnego Rytro - Wieża i fundamenty murów obwodowych Rytro - Wieża Rytro - Widok na szczątki budynku mieszkalnego z muru przy wieży Rytro - Wieża Rytro - Mury zamkowe Rytro - Mur obwodowy i wieża Rytro - Widok ze wzgórza zamkowego na Poprad Rytro - Widok ze wzgórza zamkowego

Zdjęcia wykonane: latem 2003Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorRytro - Pensjonat RYTRO 349, tel. (018) 446 15 19, gsm 509 174 914
punktorRytro - Hotel Pod Roztoką, ul.Rytro 186, tel. (018) 446 91 51
punktorRytro - Agroturystyka Elżbieta Buczek, ul. Rytro 353, tel. (018) 44 69 306
punktorRytro - Agroturystyka Aleksandra Jawor, ul. Rytro 398, tel. (018) 44 69 195, gsm 606 45 31 37
punktorRytro - Pensjonat Sport-Szok, ul.Rytro 300, tel. (018) 446 90 77
punktorRytro - Dom Wypoczynkowy Relaks, ul. Rytro 113a tel. (018) 446 96 22

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Rytro       Autor:  poszept      Data:  2019-09-04 14:54:42
    Byłem dwea może 3 tygodnie temu. Jestem zachwycony i dojściem / nawet dojazdem rowerem oczywiście/ otoczeniem jak i samymi ruinami.   Wreszcie go widać z drogi a i w środku znacznie sie polepszyło. Można miec wyobrażenie jak wyglądał onegdaj.
  • Re: Re: Prace na zamku Rytro       Autor:  Łukasz Szczepański      Data:  2016-04-13 09:26:38
    Dojści do zamku wymaga dobrego oznakowania. Wejście winno być dozorowane i zamykane na noc. To dobrze ,że trwa częściowa odbudowa. Dobrze byłoby odsłonić ruiny poprzez wycinkę drzew i krzewów.
  • Re: Prace na zamku Rytro       Autor:  Tomasz Kotowski      Data:  2015-07-30 17:59:45
    Muszę przyjechać i porozmawiać z władzami Gminy..... Te roboty są trochę bez sensu, jeśli miałbym zająć się odbudową i rewitalizacją zamku...

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.