puste
 

Województwo: zachodniopomorskie / Powiat: koszaliński / Gmina: Sianów

Ikonka - zamek

SIANÓW
¤ Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony) ¤


Opis


Ozdobna pierwsza litera stary zamek w Sianowie nie został w pełni rozpoznany w terenie. Stał w zachodniej części miasta, w okolicy rozwidlenia rzek Unieści i Polnicy, przy trakcie wiodącym z Koszalina do Gdańska. Jego resztki znikły prawdopodobnie w XIX wieku podczas budowy drogi i fabryki. Niektórzy historycy umiejscawiają go jednak na miejscu obecnego kina Zorza, bowiem na mapie Eilharda Lubinusa z 1618 r. widać tam jakąś okazałą budowlę. Bez względu na to, dziś już nie da się przeprowadzić badań, ani odtworzyć wygląd zamku. Nie zachowały się żadne opisy ani wizerunki obiektu.

Historia


Ozdobna pierwsza litera początki dziejów zamku nie są znane, ale przyjmuje się, że zbudowano go na początku XIV w. Był wtedy siedzibą rycerzy z rodu Święców.

Pojmany władca
Wiosną 1475 roku, gdy w zamku sianowskim przebywał książę Bogusław X miasto zostało zdobyte przez oddziały miejskie Koszalina. Samego księcia uwięziono. Był to odwet mieszczan koszalińskich za politykę księcia, prowadzącą do ograniczenia autonomii miast oraz napady, jakich dokonywali książęcy dworzanie na wędrujących szlakiem handlowym kupców koszalińskich. Rada miejska Koszalina szybko jednak przestraszyła się konsekwencji swojego postępowania i starała się załagodzić konflikt. Księcia uwolniono i starano się przeprosić. Obrażony Bogusław zmusił mieszczan do uroczystych przeprosin na klęczkach oraz nałożył na zuchwałe miasto olbrzymie odszkodowanie.

punktor1330 r. - z tego roku pochodzą dwa dokumenty wystawione na zamku w Sianowie przez Jana Święca, kasztelana sławieńskiego. Treścią ich jest m.in. układ graniczny między klasztorem Cystersów w Bukowie a posiadłościami Jarosława i Jana von Natzmer
punktor1348 r. - zamek stał się siedzibą biskupów kamieńskich
punktor1372 r. - a następnie księcia pomorskiego Bogusława VI i Barnima V
punktor1386 r. - zamek ponownie przeszedł w ręce biskupstwa kamieńskiego
punktor1436 r. - i znów powrócił do Gryfitów - książąt pomorskich
punktorII poł. XV w. - za panowania Bogusława X Wielkiego zamek w Sianowie był jego rezydencją myśliwską i letnią, wykorzystywaną okresowo przez dwór książęcy
punktor1483 r. - książę Bogusław X sprzedał warownię swemu kanclerzowi Jurgenowi von Kleist
punktor1509 r. - syn Kleista zwrócił go Gryfitom
punktor1546 r. - książę Barnin XI Stary, potwierdzając przywileje miasta Sianowa zatrzymał sobie prawo do zamku
punktor dalsze losy zamku są słabo poznane, ale z pewnością istniał do czasu wygaśnięcia dynastii Gryfitów w roku 1637. Prawdopodobnie został opuszczony na początku XVIII w.
punktor I poł. XIX w. - jego resztki zniszczono podczas budowy fabryki i drogi do wsi Kłos


Położenie i dojazd


Północno - wschodnia część woj. zachodniopomorskiego. 10 km na północny wschód od Koszalina. Zobacz na mapie.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorRadacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego

NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Dziękuję autorowi strony za oświcemnie       Autor:  Mass      Data:  2004-12-31 10:43:34
    dzięki drogi autorze że mnie oświeiłeś . mieszkam tu 13 lat i nigdy nic nie słysząłem o warowniach w sianowie :] Tak się składa że działam w bracteir rycerskim i to jest dla mnie cenna wiadomośc jeszcze raz Thx

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.