puste 

Ikonka - zamek

SKĘPE
🏰 Szlachecki dwór obronny 🏰


Opis


Ozdobna pierwsza litera skępskie fortalicjum jest praktycznie nieznane. Hipotetycznie można go umiejscowić w okolicy, w której znajdują się relikty pałacyku z XIX w., czyli w Wiosce Skępskiej. Był tu bowiem od zawsze ośrodek zarządczy rozległych skępskiego klucza majątkowego. Miejscowe podania skupiają się głównie na grodzisku znajdującym się w przesmyku między dwoma jeziorami: Małym oraz Wielkim i pomijają dwór obronny. Grodzisk było tu zresztą więcej, bo aż trzy.


Historia


Ozdobna pierwsza litera niewiele można napisać o dziejach tego fortalicjum. Z 1571 r. pochodzi informacja, iż na dobra skępskie składały się: wieża mieszkalno-obronna, dom urzędniczy, kuchnia i niewielki browar. Właścicielem okolicy byli wtedy Kościeleccy herbu Ogończyk, którzy lokowali tu miasto już w XV w. Natomiast inną wzmiankę o dworze na kopcu zawiera opis inwentarzowy z roku 1736 r. za panowania Zielińskich. Jest prawdopodobne, że chodzi o ten sam obiekt w różnych okresach historycznych.


Wstęp

Wolny


Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. kujawsko-pomorskiego. 48 km na południowy wschód od Torunia, 40 km na północny wschód od Włocławka. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 52.88020833°,  E 19.32589444°
format DM (stopnie, minuty):   N 52° 52.8124998',  E 19° 19.5536664'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 52° 52' 48.75'',  E 19° 19' 33.22''


BibliografiapunktorKajzer Leszek, Horonziak Arkadiusz - Budownictwo obronne ziemi dobrzyńskiej


Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • skępe       Autor:  zdzichu      Data:  2006-04-10 22:37:07
  na podanym miejscu obecnie nie znajduje się żaden ślad opisanego fotalicjum (nawet po dworze Zielińskich prawie nic nie zostalo )wszystko zniszczyły PGR-y,pozostały jedynie ślady parku dworskiego
 • Re: Fortalicjum       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2004-10-21 20:39:27
  foralicjum = dwór obronny
  zanim zaczniesz się wyrażać radzę zajrzeć np. do słownika na tej stronie albo do encyklopedii.
  po co robić z siebie głupka?
 • Fortalicjum       Autor:  Stanisław Ostrowski      Data:  2004-10-21 13:26:43
  Skępskie fortalicjum jest praktycznie nieznane. Hipotetycznie można go umiejscowić w okolicy, w której znajdują się relikty pałacyku z XIX w., czyli w Wiosce Skępskiej. Był tu bowiem od zawsze ośrodek zarządczy rozległych skępskiego klucza majątkowego. Miejscowe podania skupiają się głównie na grodzisku znajdującym się w przesmyku między dwoma jeziorami: Małym oraz Wielkim i pomijają dwór obronny. Grodzisk było tu zresztą więcej, bo aż trzy.


  ­

  Wszystko jest w porządku, ale co kurwa znaczy "FORTALICJUM!!!!!"

  KURWA JAKI JA JESTEM WYUZDANY

  Po­zdrawiam

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.