Skępe
Szlachecki dwór obronnyOpis i stan obecny


Skępski zameczek jest praktycznie nieznany. Hipotetycznie można go umiejscowić w okolicy, w której znajdują się relikty dworu z XIX w., czyli w Wiosce Skępskiej. Był tu bowiem od zawsze ośrodek zarządczy rozległych skępskiego klucza majątkowego. Miejscowe podania skupiają się głównie na grodzisku znajdującym się w przesmyku między dwoma jeziorami: Małym oraz Wielkim i pomijają dwór obronny. Grodzisk w okolicy zlokalizowano zresztą więcej, bo aż trzy.


Plany i rekonstrukcje


Zdjęcie lidar Skępego
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu dworskiego w Skępem. A - hipotetyczne miejsce po dworze obronnym


Historia, wydarzenia


Niewiele można napisać o dziejach tego dworu. Z 1571 roku pochodzi informacja, iż na dobra skępskie składały się: wieża mieszkalno-obronna, dom urzędniczy, kuchnia i niewielki browar. Właścicielem okolicy byli wtedy Kościeleccy herbu Ogończyk, którzy lokowali miasto już w XV wieku. Szybko jednak wznieśli rezydencję poza miastem, w sąsiedniej Wiosce.
Inną wzmiankę o dworze otoczonym fosą zawiera opis inwentarzowy z roku 1736 roku z okresu władania okolicą przez Zielińskich: "idąc do dwora fosa od jeziora ciągnąca się, która w koło dwór obchodzi, przez którą fosę most z dylów. Wchodząc do dwora sień, do której drzwi proste, na dwóch zawiasach żelaznych z klamką żelazną i antabą" oraz "dwór wszystek cały zły [...] Idąc ze dwora mostek z dylów przez fosę do skarbu, który skarbiec murowany pod dachówką reperacyi potrzebuje".
Zielińscy wznieśli nieopodal starego dworu nową siedzibę na początku XIX stulecia. Przetrwała ona wojny w dobrym stanie, więc komuniści zajęli ją na PGR i po zdewastowaniu rozebrali w latach 70-tych XX wieku. Być może ślady dworu obronnego zostały zatarte przez okazały budynek biblioteki Zielińskich zwany Belwederem, który stał między nowym dworem a jeziorem i również został rozebrany.


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie terenu dworskiego zajmuje ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. kujawsko-pomorskiego. 48 km na południowy wschód od Torunia, 40 km na północny wschód od Włocławka. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N52.862491239271°, E19.327091259495°
format DM (stopnie, minuty):   52° 51.74947435626'N, 19° 19.6254755697'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   52° 51' 44.97''N, 19° 19' 37.53''E Bibliografiapunktor Kajzer Leszek, Horonziak Arkadiusz - Budownictwo obronne ziemi dobrzyńskiej


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • skępe       Autor:  zdzichu      Data:  2006-04-10 22:37:07
  na podanym miejscu obecnie nie znajduje się żaden ślad opisanego fotalicjum (nawet po dworze Zielińskich prawie nic nie zostalo )wszystko zniszczyły PGR-y,pozostały jedynie ślady parku dworskiego
 • Re: Fortalicjum       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2004-10-21 20:39:27
  foralicjum = dwór obronny
  zanim zaczniesz się wyrażać radzę zajrzeć np. do słownika na tej stronie albo do encyklopedii.
  po co robić z siebie głupka?
 • Fortalicjum       Autor:  Stanisław Ostrowski      Data:  2004-10-21 13:26:43
  Skępskie fortalicjum jest praktycznie nieznane. Hipotetycznie można go umiejscowić w okolicy, w której znajdują się relikty pałacyku z XIX w., czyli w Wiosce Skępskiej. Był tu bowiem od zawsze ośrodek zarządczy rozległych skępskiego klucza majątkowego. Miejscowe podania skupiają się głównie na grodzisku znajdującym się w przesmyku między dwoma jeziorami: Małym oraz Wielkim i pomijają dwór obronny. Grodzisk było tu zresztą więcej, bo aż trzy.


  ­

  Wszystko jest w porządku, ale co kurwa znaczy "FORTALICJUM!!!!!"

  KURWA JAKI JA JESTEM WYUZDANY

  Po­zdrawiam

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.