puste 
Województwo: lubelskie / Powiat: zamojski / Gmina: Skierbieszów

Ikonka - zamek

SKIERBIESZÓW
¤ Średniowieczny zamek biskupi (zniszczony) ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste


Ocena


Możesz ocenić:
Skierbieszów - Średniowieczny zamek biskupi (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2 stars Średnia ocena: 2.2 na 5. Głosów: 13
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 11
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera w Skierbieszowie nad rzeką Wolicą na wzgórzu zwanym Zamczysko stał kiedyś zamek, o którym nie zachowały się żadne zapiski w dokumentach. Okoliczna ludność mówi o nim "zamek biskupi". Badania archeologiczne na usypanym na wzgórzu kopcu o wysokości 3 m doprowadziły do odkrycia śladów osadnictwa w XIV w. Zamek był murowany, otoczony ziemno-drewnianymi fortyfikacjami bastejowymi, fosą oraz bagnami, które powodują, że do dzisiaj trudno do niego dotrzeć. Podobno posiadał rozległe podziemia. Całe wzgórze zajmuje powierzchnię 6 h, a część zamkowa jest oddzielona głęboką na 3,5 m fosą. Po zamku nie zostały żadne ślady murów, są tylko nierówności i zagłębienia, z których jedno jest podobno zasypaną studnią. Na północny-zachód od Zamczyska znajduje się pagórek na którym stał drewniany gród obronny.


Historia


Ozdobna pierwsza litera skierbieszów został nadany przez Władysława Jegiełłę biskupowi chełmskiemu Janowi z Opatowiec w 1428 r. W połowe XVI w. uzyskał prawa miejskie. Zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku jako rezydencja biskupia rozbudowana na pocz. XVII w. Warownia uległa zniszczeniu w tym stuleciu z rąk szwedzkich i tatarskich. W II poł. XVII wieku była już w całkowitej ruinie. Biskupi chełmscy nie odbudowali swej rezydencji lecz postawili nowy dwór nad Wolicą (zniszczony podczas działań wojennych w 1915 r.). Resztki murów skierbieszowskiego zamku zostały rozebrane przez ordynatów zamojskich i przeznaczone na budowę miejscowego kościoła. W 1973 r. przeprowadzono prace archeologiczne, podczas których odkryto naczynia ceramiczne i monety wskazujące na XIV-wieczną metrykę "Zamczyska".


Wstęp

Wolny, choć ograniczony przez podmokły teren.


Położenie i dojazd

Powrót na górę

Centralno-południowa cześć woj. lubelskiego. 15 km na północ od Zamościa. "Zamczysko" leży na południowy-wschód od skierbieszowskiego rynku. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.84778889°,  E 23.37652778°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 50.8673334',  E 23° 22.5916668'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 50' 52.04'',  E 23° 22' 35.50''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Skierbieszów - Zamczysko od północy Skierbieszów - Widok na Zamczysko od  płd.-zach. Skierbieszów - Widok z oddali na Zamczysko od strony płd.-wsch. Skierbieszów - Zbliżenie na Zamczysko od strony płd.-wsch. Skierbieszów - Widok na Zamczysko od północy znad wsi Sady Skierbieszów - Widok na Zamczysko od północy znad wsi Sady Skierbieszów - Widok na Zamczysko od północy znad wsi Sady
Zdjęcia wykonane przez Mariusza MazurkaZ lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: Zapomniane grodzisko       Autor:  ja      Data:  2014-12-18 10:59:11
    Widzę, że temat podjęty dawno, ale interesujący. Trafiłem nań przypadkiem i postanowiłem dowiedzieć się czegoś, jeśli ktoś się jeszcze odezwie. Czy udało się zlokalizować komuś to grodzisko lub uzyskać jakieś inne informacje?
  • Re: wybory       Autor:  Fredo      Data:  2014-11-25 17:57:28
    O frekwencję nie co się bać, gorzej jeżeli zacznie gasnąć światło lub ludzie krula zaczną dowozić pijaczków i głosować za starców. Na forum TZ Białoruś moderator nie dopuszcza postów będących w opozycji do układu. Chore to ! Zapowiadają się kolejne zmarnowane 4 lata.
  • wybory       Autor:  mieszkaniec      Data:  2014-11-02 17:18:04
    Postarajmy się o duża frekwencję w nadchodzących wyborach o stołek wójta. Lepiej pójść i zagłosować niż później narzekać. Tylko w ten sposób możemy coś zrobić. Uważam, że naszej gminie trzeba nowego spojrzenia, swieżosci, nowych inwestycji..... Obecny wójt zrobił wiele dobrych rzeczy ale dajmy szanse wykazać sie innym......  
UWAGA
FORUM SŁUŻY DO WYMIANY POGLĄDÓW NA TEMAT ZAMKU. WSZYSTKIE WYPOWIEDZI NIE ZWIĄZANE Z TYM TEMATEM BĘDĄ USUNIĘTE. OSOBY KTÓRE NADAL BĘDĄ JE TU WPISYWAĆ ZOSTANĄ ZBANOWANE NA STAŁE.
Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.