puste

Województwo: świętokrzyskie / Powiat: sandomierski / Gmina: Samborzec

Ikonka - zamek

SKOTNIKI
¤ Przebudowany szlachecki dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Skotniki

Ocena


Możesz ocenić:
Skotniki - Przebudowany szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 19
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 13
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera interesujacy z punktu widzenia architektury i nie tylko, dwór z 4 narożnymi alkierzami stoi w centrum wsi, niedaleko kościoła. Obecnie jest to jeden z niewielu przykładów staropolskiej rezydencji szlacheckiej z XVII wieku, w której nie dokonano większych przeróbek. O obronnym charakterze świadczy zachowana na całym obwodzie zarośnięta fosa. Można też podejrzewać, że alkierze pierwotnie pełniły funkcje wież obronnych. Podobno pod jednym z nich jest średniowieczny korytarz prowadzący do kościoła.
To niepozorny, ale wyjątkowy zabytek z powodu przynależności przez całą swą historię do jednego rodu - Skotnickich. Zresztą cała miejscowość ma poświadczoną własność do tej rodziny od 1185 roku! Jedyna przerwa przypada na lata 1945-1997. Tak więc dwór obronny czy też rycerski zamek zbudowany z drewna stał tu od niepamiętnych czasów. W Skotnikach urodził się wojewoda krakowski – Piotr ze Skotnik herbu Bogoria, jeden z dowódców w zwycięskiej bitwie z wojskami rusko-tatarskimi pod Goźlicami (1285 r.). Innym słynnym Skotnickim był Jarosław - arcybiskup gnieźnieński, któremu Władysław Łokietek przekazał na łożu śmierci opiekę nad przyszłym królem Kazimierzem Wielkim.
Murowana siedziba powstała prawdopodobnie w XVI w., ponieważ w jednym alkierzu odkryto malowidła ścienne z tego stulecia, jednak obecny kształt pochodzi z wieku XVII i XVIII, kiedy to miała miejsce jedyna większa przebudowa. W końcu XIX w. we dworze urodził się generał Stanisław Skotnicki „Grzmot”, dowódca Pomorskiej Brygady Kawalerii. W kampanii wrześniowej dowodził grupą operacyjną swojego imienia, która osłaniała odwrót Armii Pomorze. Po wojnie zagrabiony przez komunistów majątek służył jako szpital, a po pożarze w latach 60-tych jako szkoła. Obecnie Maksymilian Skotnicki, geografów i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim zbiera fundusze na remont rodowej siedziby. Kilka lat temu wstęp na teren dworu nie był zabroniony.


Położenie i dojazd


Wschodnia część woj.świętokrzyskiego.16 km na płd.-zach. od Sandomierza, w linii prostej bardzo blisko od Tarnobrzega - Dzikowa, ale ze względu na brak mostu na Wiśle, trzeba nadrabiać kilkadziesiąt km. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.61216944°,  E 21.63815278°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 36.7301664',  E 21° 38.2891668'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 36' 43.81'',  E 21° 38' 17.35''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Skotniki - Widok na dwór od frontu Skotniki - Widok na dwór z tyłu Skotniki - Widok z boku Skotniki -  Elewacja frontowa Skotniki - Elewacja tylna Skotniki - Widok z boku na alkierze Skotniki - Wnętrze dworu sfotografowane przez okno Skotniki - Wnętrze dworu sfotografowane przez okno Skotniki - Wnętrze dworu sfotografowane przez okno Skotniki - Wjazd do dworu, po obu stronach zarośnięta fosa Skotniki - Zarośnięta fosa Skotniki - Zarośnięta fosa
Zdjęcia wykonane: latem 2006Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • dzieje dworku w Skotnikach.       Autor:  Zbigniew Sabat      Data:  2019-02-28 18:28:55
    W tym dostojnym dworku na świecie pojawiem się /kto pamięta ,iż porodówka tam była?/, doktor w części po lewej w nim mieszkał, jego córka Ela nauki na uczelni w Skotnikach w jednej klasie ze mną pobierała /później wyjechali/, w części po prawej biblioteka wioskowa/szkolna mieściła się, kaflowe piece były i to mogło być pożaru przyczynkiem/?/, w dworskim parku z przyrody zajęcia, festyny i wyższej rangi przedsięwzięcia. Wspominał ktoś z mojej rodziny - pochodzę z Bogorii Skotnickiej - że w dworku w latach   50-tych było biuro Gromadzkiej Rady Narodowej.
  • Re: poznaję swoje korzenie       Autor:  Jacek Piotrowski      Data:  2016-11-06 20:51:22
    Moja rodzina pochodzi ze Skotnik i do dziś część jej tam mieszka.Mój dziadek miał na imię Jan a babcia Weronika. W rodzinie też był przekaz o dziadku lekarzu, na cmentarzu jest jego grób ale nie pamiętam imienia żona jego na imię miała Katarzyna.   Dziadek Jan miał trzech synów Czesława, Feliksa, Józefa i córkę.   Może jesteśmy rodziną ?   Jacek Piotrowski e-mail j.piotrowski509@upcp­oczta.pl   Mieszkam w Warszawie
  • Znalezione w Instytucie Audiowizualnym       Autor:  Jacek Piotrowski      Data:  2016-11-06 20:21:46
    W Instytucie Audiowizualnym W Warszawie na ulicy Wałbrzyskiej znalazłem film pokazujący dożynki w Skotnikach. Pokazany jest dwór jego mieszkańcy i mieszkańcy wsi w czasie dożynek.Znalazłem też film o okolicy nakręcony przez firmę niemiecką.   Moja rodzina pochodzi ze Skotnik i do dziś tam mieszka.   Jacek Piotrowski   Do Pana Janusza Piotrowskiego może jesteśmy rodziną. Mój e-mail   j.piotrowski509@up­cpoczta.pl

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.