
edna z siedzib rodziny kupieckiej z Grecji - Korniaktów na dawnej ziemi ruskiej. Po uzyskaniu polskiego szlachectwa pisali się oni "z Białoboków", ale ich najbardziej warowną rezydencją położoną na kopcu pośród podmokłych łąk była właśnie Sośnica. Tu zgromadzili spory majątek, który Konstanty Korniakt (senior) zarobił m.in. jako celnik ziem ruskich. Na niespokojnej ziemi przemyskiej nie mogło zostać to niezauważone. Pierwotny dwór wzniesiony ok. 1580 roku był zdolny do odparcia napadu sąsiada na czele nawet licznej zbrojnej bandy, jakich wiele było w tych okolicach. Jednak najazd Stanisława "Diabła" Stadnickiego z Łańcuta w 1605 roku, dysponującego oddziałem 1500 żołnierzy był nie do powstrzymania.
"Piechota uderzyła na bramy zameczka, jazda przypuściła atak od błonia, kędy nie było jeszcze ani fos, ani murów, równoczesnie otwarto kanonadę i uczyniono straszliwy okrzyk przy wtórze trąb i kotłów wojennych. Wkrótce rozpadły się w trzaski bramy zameczka od kul działowych i siekier szturmujących, piechota wtargnęła do zamku i zaraz wywiesiła na baszcie swoją chorągiew na znak triumfu”.
Powyższy opis autorstwa Władysława Łozińskiego sugeruje, iż zameczek mógł być w rozbudowie i nie do końca ufortyfikowany. Łupy najeźdźców były ogromne. Autor tak szczegółowo je wymienia iż wygląda na to, że budowla
została ogołocona doszczętnie ze wszystkiego, łącznie z drzwiami i oknami. Przebywającego w Sośnicy Konstanego Korniakta (juniora) uprowadzono, a jego żonę i córki zgwałcono. Prace budowlane zostały przerwane na ponad 10 lat, bo dopiero ok. lat 20-tych XVI wieku powstał nowy obszerniejszy zamek.
Konstanty Korniakt (junior) do starego skrzydła północnego dobudował skrzydło mieszkalne z bramą wjazdową od zachodu. Z pozostałych stron bezpieczeństwo zapewniał gruby na 140 cm mur i pionowa skarpa.
Przez następne kilkanaście lat Korniakt doczekał się kilku wyroków rekompensujących straty po najeździe na Sośnicę, ale w rzeczywistości odzyskał niewiele, m.in. Stadnicki odstąpił mu dobra żurawickie w 1622 r.
Korniaktowie stracili Sośnicę w wyniku mariażu Elżbiety Korniaktowej z Marcinem Krasickim przed rokiem 1660, choć prawne spory o wieś toczyły się bardzo długo. Potem przechodziła ona we władanie wielu rodów: Modrzejewskich, Łaszczów, Potockich, Lubomirskich, Stadnickich. Zachowany opis z XIX wieku mówi o zachowanych oryginalnych dwóch skrzydłach mieszkalnych, wolno stojącym drewnianym budynku oraz folwarku. Mur obwodowy już wtedy nie istniał.
Na pocz. XX wieku Stadniccy przebudowali budynki i urządzili w zamku browar. W 1915 roku wybuchł pożar, po którym budowla już nie podniosła się z upadku. Ostatni właściciele - Gilowscy częściowo rozebrali ją i sprzedali na cegły.
Ok. 1962 roku na polecenie miejscowego PGR dokonano rozbiórki bramy wjazdowej z herbem Szreniawa Stadnickch. Potem, aż do 2004 roku właścicielem terenu zamkowego był Zespół Szkół Rolniczych w Sośnicy.
Obecnie zachował się zarośnięty kopiec z resztkami podłużnego ceglanego skrzydła północnego (12x50 m) z kwadratowym budynkiem (7,5x7,5 m) od strony zachodniej. Można wejść do środka.
Wschodnia część woj. podkarpackiego. 6 km na płd.-wsch. od Radymna. 20 km na płn.-wsch. od Przemyśla. Zobacz na
mapie.
![GPS]()
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 49.89922222°, E 22.88198056°
format DM (stopnie, minuty): N 49° 53.9533332', E 22° 52.9188336'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 49° 53' 57.20'', E 22° 52' 55.13''