Spycimierz
Rycerski dwór obronny





Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Spycimierz (woj. łódzkie) - Rycerski dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 8

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 6

       
    
 


Opis i stan obecny


O tym, że w tej niewielkiej wsi pod Uniejowem znajduje się stare grodzisko można przeczytać w każdym przewodniku. Jednak mniej znany jest fakt, iż po zniszczeniu grodu wybudowano na jego miejscu nową siedzibę obronną. Dokładniej stała ona w zachodniej części grodu. Obecnie nie ma po niej śladu. Przypuszcza się, że zameczek ten miał formę wieży mieszkalno-obronnej na usypanym kopcu.
Wyniki prac terenowych przeprowadzanych w latach 60-tych XX wieku przez archeologów w Spycimierzu nie zostały niestety w pełni opublikowane. Najnowsze badania z 2014 roku doprowadziły do odkrycia reliktów umocnionego dziedzińca od wschodu wieży. Jego przebieg w dużym stopniu pokrywa się z zasięgiem umocnień grodu. Kopiec z wieżą ochraniała też płytka fosa. Podczas wykopalisk natrafiono na ponad 800 drobnych fragmentów ceramiki naczyniowej.
Obecnie teren grodziska spycimierskiego jest polem uprawnym, podzielonym między kilku właścicieli.

ozdoba
Spycimierz u Galla Anonima
Drewniany gród w Spycimierzu od XII wieku był znaczącą polską warownią. Jego położenie jest w starych dokumentach wyznacznikiem położenia innych osad i grodów. W 1106 roku Bolesław Krzywousty uwięził w nim arcybiskupa Marcina, popierającego jego brata Zbigniewa, z którym walczył o władzę. Pisze o tym Gall Anonim "Bolesław atoli śpiesznie przybył pod Kalisz, a napotkawszy tam opór garści wiernych Zbigniewowi, w kilku dniach ten gród zajął a równocześnie [...] ustanowił swojego komesa w mieście Gnieźnie. Stąd ruszył na Spycimierz i uwięził tam wiernego starca (abp Marcina)"


Historia, wydarzenia


Gród spycimierski wymieniany jest w dokumentach po raz pierwszy w roku 1106. 30 lat później gród Spycimierz jest siedzibą kasztelanii. W 1331 roku broniony przez kasztelana łęczyckiego Pawła Ogona nie oparł się nawale krzyżackiej i został spalony. Wkrótce potem na miejscu grodu zbudowano prywatną siedzibę (wieżę mieszkalną / dwór obronny) dla awansowanego na wojewodę łęczyckiego wspomnianego Pawła Ogona. Zmarł on w 1339 r., a król Kazimierz Wielki w 1347 r. przekazał Spycimierz arcybiskupowi Jarosławowi Bogorii Skotnickiemu. Właśnie przy tej okazji napisano o wsi Spycimierz z zamkiem ("castro"). Nie wiadomo jednak czy chodziło o dwór czy stary gród.
Wraz z powstaniem zamku arcybiskupiego w pobliskim Uniejowie, rola Spycimierza zmalała i przypuszcza się, że obiekt przestał istnieć już w końcu XIV wieku.

Zdjęcie lidar Spycimierza
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego grodziska w Spycimierzu. A - kopiec po dworze rycerskim (wieży), B - teren grodu



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie grodziska zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. łódzkiego. 4 km na południowy zachód od Uniejowa, 54 km na północny zachód od Łodzi. Zobacz na mapie. Grodzisko w Spycimierzu nosi nazwę Góra Kasztelańska i jest położone na płn.-wsch. od wsi.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.95148611°, E18.78453056°
format DM (stopnie, minuty):   51° 57.0891666'N, 18° 47.0718336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 57' 05.35''N, 18° 47' 04.31''E 



Bibliografia



punktor Kajzer Leszek - Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: spycimierz       Autor:  Spycimierz2      Data:  2015-04-19 21:47:31
    Zgadzam się :)
  • Re: spycimierz       Autor:  grrrr      Data:  2009-05-30 19:32:44
    chyba już było badane
  • Historia trochę nowsza ;)       Autor:  Pathfinder67      Data:  2008-09-09 14:30:55
    Do realizacji projektu internetowego poszukuję informacji dotyczących walk w roku 1939 i 1945, mających miejsce w rejonie Uniejowa, Spycimierza, Młynów Piekarskich i okolic.
    Projekt jest całkowicie niekomercyjny a ma na celu zachowanie
    w pamięci tzw. "małych historii", zapominanych przez historyków.
    Bę­dę wdzięczny za przesłanie na mail wszelkich wspomnień, relacji świadków i historii rodzinnych.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.