puste

pusteIkonka - zamek

SPYCIMIERZ
🏰 Bliżej nieznana królewska siedziba obronna 🏰


puste
Ocena


Możesz ocenić:
Spycimierz / łódzkie - Królewska siedziba obronna (zniszczona)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 8
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 6
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera o  tym, że w tej niewielkiej wsi pod Uniejowem znajduje się stare grodzisko można przeczytać w każdym przewodniku. Jednak mniej znany jest fakt, iż po zniszczeniu grodu wybudowano na jego miejscu nową siedzibę obronną. Dokładniej stała ona w zachodniej części grodu na usypanym kopcu. Obecnie nie ma po niej śladu. Przypuszcza się, że siedziba ta miała formę wieży mieszkalno-obronnej na usypanym kopcu. Badania terenowe przeprowadzane w latach 60-tych XX wieku nie zostały niestety w pełni opublikowane. Najnowsze badania z 2014 roku doprowadziły do odkrycia reliktów umocnionego dziedzińca od wschodu wieży. Jego przebieg w dużym stopniu pokrywa się z zasięgiem umocnień grodu. Przy okazji natrafiono na ponad 800 drobnych fragmentów ceramiki naczyniowej. Obecnie teren grodziska jest polem uprawnym, podzielonym między kilku właścicieli.

Spycimierz u Galla Anonima
Drewniany gród w Spycimierzu od XII wieku był znaczącą polską warownią. Jego położenie jest w starych dokumentach wyznacznikiem położenia innych osad i grodów. W 1106 roku Bolesław Krzywousty uwięził w nim arcybiskupa Marcina, popierającego jego brata Zbigniewa, z którym walczył o władzę. Pisze o tym Gall Anonim "Bolesław atoli śpiesznie przybył pod Kalisz, a napotkawszy tam opór garści wiernych Zbigniewowi, w kilku dniach ten gród zajął a równocześnie [...] ustanowił swojego komesa w mieście Gnieźnie. Stąd ruszył na Spycimierz i uwięził tam wiernego starca (abp Marcina)"


Historia


Ozdobna pierwsza litera gród spycimierski wymieniany jest w dokumentach po raz pierwszy w roku 1106. 30 lat później jest siedzibą kasztelanii. W 1331 roku broniony przez Pawła Ogona nie oparł się nawale krzyżackiej i został spalony. Wkrótce potem na miejscu grodu zbudowano wieżę mieszkalno-obronną lub dwór obronny przejęty w 1347 r. przez abp Jarosława Bogorię Skotnickiego. Właśnie przy okazji przekazania Spycimierza przez króla arcybiskupowi obiekt określono jako castrum (zamek). Wraz z powstaniem zamku arcybiskupiego w pobliskim Uniejowie, rola Spycimierza zmalała i przypuszcza się, że obiekt przestał istnieć już w końcu XIV wieku.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego grodziska. A - kopiec po późniejszym dworze/wieżyWstęp

Wolny


Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. łódzkiego. 4 km na południowy zachód od Uniejowa, 54 km na północny zachód od Łodzi. Zobacz na mapie. Grodzisko nosi nazwę Góra Kasztelańska i jest położone na płn.-wsch. od wsi.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N51.95148611°,  E18.78453056°
format DM (stopnie, minuty):   51° 57.0891666'N,  18° 47.0718336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 57' 05.35''N,  18° 47' 04.31''E BibliografiapunktorKajzer Leszek - Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: spycimierz       Autor:  Spycimierz2      Data:  2015-04-19 21:47:31
  Zgadzam się :)
 • Re: spycimierz       Autor:  grrrr      Data:  2009-05-30 19:32:44
  chyba już było badane
 • Historia trochę nowsza ;)       Autor:  Pathfinder67      Data:  2008-09-09 14:30:55
  Do realizacji projektu internetowego poszukuję informacji dotyczących walk w roku 1939 i 1945, mających miejsce w rejonie Uniejowa, Spycimierza, Młynów Piekarskich i okolic.
  Projekt jest całkowicie niekomercyjny a ma na celu zachowanie
  w pamięci tzw. "małych historii", zapominanych przez historyków.
  Bę­dę wdzięczny za przesłanie na mail wszelkich wspomnień, relacji świadków i historii rodzinnych.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.