Zamek Spytkowice

Spytkowice
Barokowy zamek szlachecki



Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Spytkowice (woj. małopolskie) - Zamek szlachecki przebudowany w stylu barokowym

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.1 na 5. Głosów: 14

       
    
 


Opis i stan obecny


Sporych rozmiarów zamek w Spytkowicach stoi nieco na uboczu miasteczka, nad rzeką Bachówka. Niestety budowla jest wyłączona z ruchu turystycznego, ponieważ znajduje się w niej krakowski oddział Archiwum Państwowego. Kiedyś można było jednak wejść za bramę i przejść się dookoła. Warownia posiada trzy skrzydła otaczające wewnętrzny arkadowy dziedziniec domknięty z czwartej strony niskim murem. W dwóch narożnikach od frontu stoją wieże na planie kwadratu, trzecia została odkryta przez archeologów w narożniku płn.-wsch. Przyjmuje się, że to pozostałość niedokończonej rozbudowy rezydencji na początku XVIII wieku.
We wnętrzach można podobno dostrzec elementy wszystkich epok w dziejach zamku. Zachowały się np. portale gotyckie, renesansowe i barokowe.
Zadrzewiony teren na północ od zamku kryje dawny park ze stawami. Jest on zdziczały, ale nadal urokliwy i ogólnodostępny. Jeden staw z wysepką jest nawodniony, inne bez wody. Po stronie zachodniej znajdowała się zabudowa gospodarcza z folwarkiem (dziś ubojnia drobiu).


Plany i rekonstrukcje


Plan zamku
Plan zamku Spytkowice wg M. Korneckiego

Mapa Spytkowic z XVIII w.
Mapa z terenem zamkowym z 2. połowy XVIII wieku. Widać trójskrzydłowy zamek z wieżami o wiele większych rozmiarów niż obecnie, kilka oficyn, duży staw obok parku oraz czworoboczny budynek folwarku od zachodu.

Mapa Spytkowic z XIX w.
Mapa z terenem zamkowym z 2. połowy XIX wieku. Przy zamku pojawiły się dodatkowe budynki, ale z jakiegoś powodu nie narysowano stawu.





Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Pierwotną warownią w Spytkowicach był drewniany dwór obronny wzniesiony po 1490 roku przez Piotra Myszkowskiego. Budowla ta powstała na planie prostokąta i była otoczona murem z basztami w narożach. Odkryte relikty świadczą o jej spaleniu na przełomie XV/XVI wieku. Jego syn Wawrzyniec, kasztelan sądecki, zbudował na jego miejscu murowany zameczek w stylu gotycko-renesansowym (pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1543 r.). Kolejny Myszkowski - Mikołaj zainwestował w hodowlę ryb, stawy powstałe dookoła zamku przyniosły mu ogromny dochód.
Znaczną rozbudowę rezydencji spytkowickiej w stylu wczesnobarokowym przeprowadził przed rokiem 1630 biskup krakowski Marcin Szyszkowski. Nadał on zamkowi dzisiejszy trójskrzydłowy kształt z dwiema wieżami. Następnie Spytkowice przechodziły w ręce Opalińskich i Lubomirskich. W 2. połowie XIX wieku kolejni właściciele - Potoccy rozwinęli hodowlę stawów spytkowickich i zatorskich, otrzymali m.in. nagrodę na wystawie hodowli karpia w Paryżu.
Największe zniszczenia w jego dziejach przyniosła II wojna światowa (pożar w 1945 r.). Remont budowli trwał z wieloma przerwami od połowy XX wiek do końca lat 90-tych. Potem stał się siedzibą Ekspozytury Archiwum Narodowego w Krakowie. Przechowuje się tu m.in akta Urzędu Miasta Krakowa od XIX stulecia i metryki parafii krakowskich od końca XVIII w. Od 2018 roku Gmina podejmuje działania związane z przejęciem zamku. Archiwum Narodowe rozpoczęło bowiem budowę wielkiego nowoczesnego budynku przy ul. Rakowieckiej w Krakowie.

Zdjęcie lidar Spytkowic
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Spytkowicach. Z - zamek, O - park ze stawami, F - dawny teren folwarczny, R - rzeka Bachówka



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek / Archiwum Narodowe - ul. Zamkowa 48, Spytkowice
tel. +48 33 879 16 05  (Archiwum Narodowe) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Oglądnięcie zza ogrodzenia zajmuje 15 minut.

WSTĘP
punktor Być może wciąż można wejść za bramę albo obejść dookoła ogrodzenia.



Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. małopolskiego. 35 km na zachód od Krakowa, 5 km na wschód od Zatora. Zobacz na mapie. Dojazd do zabytku ulicą Starowiejską. Z drogi z Krakowa na głównym skrzyżowaniu Spytkowic należy skręcić w prawo i za ok. 0,5 km przejechać pod mostem kolejowym i już widać zamek.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.00289722°, E19.51532778°
format DM (stopnie, minuty):   50° 0.1738332'N, 19° 30.9196668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 00' 10.43''N, 19° 30' 55.18''E 



Bibliografia


punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Kornecki Marian - Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej
punktor Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Spytkowice - Zamek Spytkowice - Zamek Spytkowice - Zamek Spytkowice - Zamek Spytkowice - Zamek Spytkowice - Zamek
Zdjęcia wykonane: zimą 2005


Materiały wideo


Spytkowice z lotu ptaka



Noclegi



Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • blad       Autor:  V8      Data:  2014-07-10 01:32:55
    Spytkowice sa w woj malopolskim a nie swietokrzyskim





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.