pusteTelefon kontaktowy
Informacja Turystyczna
w Chełmie,
tel. (082) 565 36 67Ikonka - zamek

STOŁPIE
🏰 Średniowieczna wieża 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku StołpieOcena


Możesz ocenić:
Stołpie / lubelskie - Średniowieczna wieża

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.5 na 5. Głosów: 32
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 28
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera już sama nazwa tej wsi pod Chełmem jest wymowna. Stołp to wolno stojąca wieża obronna. Stoi ona tu na niewielkim sztucznym wzgórzu obok małego jeziorka zasilanego wodą ze źródła uważanego dawniej za lecznicze. Na szczęście ci którzy wytyczyli tu główna drogę do Chełma od zachodu nie zburzyli wieży tylko minęli ją o dosłownie 10 m, ale i tak naruszyli dawny wygląd okolicy. Obecnie otaczają ją domy i jakiś zakład. Obiekt zbudowany na planie czworoboku o wymiarach 6,3 x 5,7 m ma 17 m wysokości i 3 kondygnacje, ale kiedyś było ich 4 lub 5. Wejście znajdowało się na czwartej kondygnacji, gdzie był główny punkt wieży - kaplica w kształcie krzyża greckiego o glazurowanej podłodze. Ciekawostką jest to, iż na zewnątrz wieża jest kwadratowa a wewnątrz okrągła.
Obecne wnikliwe badania wieży rzuciły nieco więcej światła na jej charakter i wykorzystanie w średniowieczu. Okazuje się, że wbrew starszym informacjom nie ma ona nic wspólnego z zamkiem czy grodem. Wykluczono całkowicie funkcje obronne obiektu, który prawdopodobnie był małym klasztorem - samotnią dla kilku zakonników. Bezpieczeństwo zapewniał im zamek w Chełmie. Otwory w wieży nie były strzelnicami, niegdyś wypełniały je witraże. Przy wieży odkryto kamienny cokół. Stał na nim duży budynek przylegający do południowej ściany wieży. Z kolei od zachodu odsłonięto bale, które tworzyły pomost prowadzący do pobliskiego źródełka, będącego niegdyś pogańskim miejscem kultowym. Od dawien dawna miało ono cudowne właściwości, do dzisiaj jeszcze bije, choć znacznie słabiej niż kiedyś.
W fachowych kręgach wiele się ostatnio mówi o Stołpiu, ponieważ w kraju nie ma drugiego podobnego obiektu. Przypuszcza się, że rodowodu wieży należy szukać w kulturze bizantyjskiej. Jest to najstarszy polski zabytek po prawej stronie Wisły.
Ze względu na starsze publikacje oraz chęć przybliżenia tej dotychczas niedocenianej atrakcji turystycznej, opis ten pozostanie na tej stronie, mimo że nie wiążę się bezpośrednio z zamkiem.Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera d zięki analizie węgla C14 ustalono, że wieża powstała w poł. XII wieku. Zbudowano ją z grubo ciosanego zlepieńca wapienno-piaskowego. Koniec wieży nastąpił w 1270 roku (+/- 30 lat). Obiekt spalili więc z pewnością Tatarzy. Nigdy nie został już odbudowany. W 1945 r. stan wieży został nadwątlony, a odrestaurowano ją 3 lata później. Być może wkrótce dowiemy się więcej informacji o dawnych dziejach tego tajemniczego miejsca. Pierwsze badania wieży prowadzono już w XIX wieku, następne w latach 70-tych XX wieku. W XXI wieku wykopaliskami kierował prof. Andrzej Buko.


Stary widok wieży Stołpie
Widok wieży w II poł. XIX w. wg N. Ordy


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. lubelskiego. 15 km na zachód od Chełma. Zobacz na mapie.
PKS-em lub busem z Chełma lub PKS-em/busem jadącym do Chełma np. z Lublina, jeżdżą bardzo często. Wieża stoi tuż przy drodze po prawej stronie jadąc do Chełma. Samochód można zaparkować przy bocznej drodze, kilkadziesiąt m dalej.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.16778889°, E23.34806944°
format DM (stopnie, minuty):   51° 10.0673334'N, 23° 20.8841664'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 10' 04.04''N, 23° 20' 53.05''E Czas

Powrót na górę strony

Przystanek PKS jest nie daleko od wieży. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 5 min.

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Stołpie - Średniowieczna wieża Stołpie - Wieża wraz z jeziorkiem Stołpie - Szczyt wieży Stołpie - Wieża Stołpie - Wieża i kopiec Stołpie - Wejście Stołpie - Wnętrze wieży Stołpie - Widok na wejście do wieży z wewnątrz
Zdjęcia wykonane: latem 2002 i 2006Noclegi


punktorChełm - Schronisko Młodzieżowe PTSM, ul. Czarnieckiego 8, tel. (082) 564 00 22
punktorChełm - Pokoje gościnne "Kumowa Dolina", ul. Podgórze 47, tel. (082) 563 34 08
punktorChełm - Hotelik "Izabella", ul. Hrubieszowska 102, tel. (082) 560 31 15
punktorChałm - Pokoje noclegowe przy PKS, ul. Hutnicza 3, tel. (082) 565 06 34

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • wieża w Stołpiu       Autor:  zofia surdyk      Data:  2016-08-30 11:51:00
    pewnie zamknęta była tam księzniczka -w Sredniowieczu było modne takie karanie niewiast .Wiem to z bajek.  
  • Re: wejście       Autor:  mmm      Data:  2015-08-28 14:37:41
    Nie. Krata jest zamknięta na kłódkę. Od wielu lat.
  • Re: wejście       Autor:  zamki.res.pl      Data:  2015-03-19 20:16:21
    brama zapewne jest otwarta, nie ma czego chronić.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.