uż sama nazwa tej wsi pod Chełmem jest wymowna. Stołp to wolno stojąca wieża obronna. Stoi ona tu na niewielkim sztucznym wzgórzu obok małego jeziorka zasilanego wodą ze źródła uważanego dawniej za lecznicze. Na szczęście ci którzy wytyczyli tu główna drogę do Chełma od zachodu nie zburzyli wieży tylko minęli ją o dosłownie 10 m, ale i tak naruszyli dawny wygląd okolicy. Obecnie otaczają ją domy i jakiś zakład. Obiekt zbudowany na planie czworoboku o wymiarach 6,3 x 5,7 m ma 17 m wysokości i 3 kondygnacje, ale kiedyś było ich 4 lub 5. Wejście znajdowało się na czwartej kondygnacji, gdzie był główny punkt wieży - kaplica w kształcie krzyża greckiego o glazurowanej podłodze. Ciekawostką jest to, iż na zewnątrz wieża jest kwadratowa a wewnątrz okrągła.
Obecne wnikliwe badania wieży rzuciły nieco więcej światła na jej charakter i wykorzystanie w średniowieczu. Okazuje się, że wbrew starszym informacjom nie ma ona nic wspólnego z zamkiem czy grodem. Wykluczono całkowicie funkcje obronne obiektu, który prawdopodobnie był małym klasztorem - samotnią dla kilku zakonników. Bezpieczeństwo zapewniał im zamek w Chełmie. Otwory w wieży nie były strzelnicami, niegdyś wypełniały je witraże. Przy wieży odkryto kamienny cokół. Stał na nim duży budynek przylegający do południowej ściany wieży. Z kolei od zachodu odsłonięto bale, które tworzyły pomost prowadzący do pobliskiego źródełka, będącego niegdyś pogańskim miejscem kultowym. Od dawien dawna miało ono cudowne właściwości, do dzisiaj jeszcze bije, choć znacznie słabiej niż kiedyś. W fachowych kręgach wiele się ostatnio mówi o Stołpiu, ponieważ w kraju nie ma drugiego podobnego obiektu. Przypuszcza się, że rodowodu wieży należy szukać w kulturze bizantyjskiej. Jest to najstarszy polski zabytek po prawej stronie Wisły. Ze względu na starsze publikacje oraz chęć przybliżenia tej dotychczas niedocenianej atrakcji turystycznej, opis ten pozostanie na tej stronie, mimo że nie wiążę się bezpośrednio z zamkiem.
Historia
zięki analizie węgla C14 ustalono, że wieża powstała w poł. XII wieku. Zbudowano ją z grubo ciosanego zlepieńca wapienno-piaskowego. Koniec wieży nastąpił w 1270 roku (+/- 30 lat). Obiekt spalili więc z pewnością Tatarzy. Nigdy nie został już odbudowany.
W 1945 r. stan wieży został nadwątlony, a odrestaurowano ją 3 lata później.
Być może wkrótce dowiemy się więcej informacji o dawnych dziejach tego tajemniczego miejsca. Pierwsze badania wieży prowadzono już w XIX wieku, następne w latach 70-tych XX wieku. W XXI wieku wykopaliskami kierował prof. Andrzej Buko.
Widok wieży w II poł. XIX w. wg N. Ordy
Wstęp
Wolny
Położenie i dojazd
Wschodnia cześć woj. lubelskiego. 15 km na zachód od Chełma. Zobacz na mapie.
PKS-em lub busem z Chełma lub PKS-em/busem jadącym do Chełma np. z Lublina, jeżdżą bardzo często. Wieża stoi tuż przy drodze po prawej stronie jadąc do Chełma. Samochód można zaparkować przy bocznej drodze, kilkadziesiąt m dalej.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 51.16778889°, E 23.34806944°
format DM (stopnie, minuty): N 51° 10.0673334', E 23° 20.8841664' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 51° 10' 04.04'', E 23° 20' 53.05''
Czas
Przystanek PKS jest nie daleko od wieży. Pobieżne oglądnięcie zajmuje ok. 5 min.
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2002
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
wieża w Stołpiu Autor: zofia surdyk Data: 2016-08-30 11:51:00
pewnie zamknęta była tam księzniczka -w Sredniowieczu było modne takie karanie niewiast .Wiem to z bajek.
Re: wejście Autor: mmm Data: 2015-08-28 14:37:41
Nie. Krata jest zamknięta na kłódkę. Od wielu lat.
Re: wejście Autor: zamki.res.pl Data: 2015-03-19 20:16:21
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).