puste
 

Województwo: zachodniopomorskie / Powiat: stargardzki / Gmina: Suchań

Ikonka - zamek

SUCHAŃ
¤ Średniowieczny zamek joannicki (zniszczony) ¤
Ocena


Możesz ocenić:
Suchań - Średniowieczny zamek joannicki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.6 na 5. Głosów: 7
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 4
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera zamek znajdował się na wzgórzu zwanym Zamkowym lub Klasztornym w północno wschodniej części miasta, przy drodze na Dobrzany. Kiedyś od osady oddzielały go moczary i strumyk. Z tego co można było wywnioskować z powierzchownych badań w latach 60-tych XX w. wynika że warownia zbudowana była na planie regularnego czworoboku o boku ok. 40 m, otoczona fosą. Stałe nawodnienie fosy uzyskano budując na pobliskiej rzece Reczycy młyn, co doprowadziło do spiętrzenia wody. Zamek w Suchaniu był najważniejszym punktem obronnym joannitów w szczecińskiej części Pomorza, do czasu powstania zamku w Swobnicy w końcu XIV w. Do dziś zachowały się tylko resztki wałów.

PlanPlan sytuacyjny zamku w Suchaniu. a - zamek
Źródło: Źródło: Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego. Zbigniew Radacki, PWN 1976


Historia


Ozdobna pierwsza litera przyjmuje się że zamek powstał w II poł. XIII w. Okolica została zajęta przez joannitów ok. połowy XIII w. Oficjalnie zakon przywłaszczył sobie te ziemię w zamian za niespłacone długi księcia pomorskiego Barnima I. Po ostrym konflikcie z nim, zakon stracił Suchań (wtedy 'villa Zukan') w 1269 r., ale już 9 lat później, po śmierci Barnima I, joannici zajęli kilka wsi książęcych, w tym Suchań. W 1295 r. książęta pomorscy oficjalnie nadali go joannitom zachowując jednak zwierzchnictwo terytorialne. W 1312 r. zamek stał się siedzibą joannickiego komtura. Zachowana wzmianka z 1382 r. wspomina o przeniesieniu komendanta Henryka von Gunstersberg z Suchania do Swobnicy, co można uznać za kres znaczenia zamku suchańskiego. Na początku XVI w. zakon sprzedał Suchań Wolfowi Borcke, co nie spodobało się książętom pomorskim, którzy anulowali transakcję. Na ten okres przypada ostateczny upadek zamku. W końcu XVIII w. na wzgórzu zamkowym postawiono dwór, w którym jednak nie stwierdzono żadnych pozostałości zabudowy średniowiecznej


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Centralno - południowa część woj. zachodniopomorskiego. 21 km na wschód od Stargardu Szczecińskiego. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 53.28216667°,  E 15.32685278°
format DM (stopnie, minuty):   N 53° 16.9300002',  E 15° 19.6111668'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 53° 16' 55.80'',  E 15° 19' 36.67''


BibliografiapunktorRadacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego


Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Lokalizacja       Autor:  Mieszkaniec      Data:  2010-12-26 15:48:27
    Według moich informacji zamek mógł mieć inną lokalizację, o wiele bardziej prawdopodobną niż zamieszczona na mapce. Jest to mały lasek znajdujący się na wzniesieniu na drodze do Tarnowa za sadem. Odnalazłem tam fundamenty, teren jest podmokły i niedaleko przepływa Reczyca. Mieszkańcy mówili również, że znajdował się tam jeszcze do momentu akcji "odbudowa Warszawy".
  • Re: proszę o zdjęcia!!!       Autor:  Kornelia      Data:  2006-06-07 21:09:13
    chcem zobaczyc zdiecia'
  • proszę o zdjęcia!!!       Autor:  Jarek      Data:  2005-11-21 22:40:33
    jeżeli ktoś posiada zdjęcia tego zniszczonego zamku w Suchaniu to bardzo prosze o przesłanie mi na e-maila, j.mal@neostrada.pl ,interesuje mnie historia tego zamku ponieważ mieszkam praktycznie tuż obok miejsca gdzie dawniej stał zamek.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.