Możesz ocenić: Suchań (woj. zachodniopomorskie) - Średniowieczny zamek joannicki (zniszczony)
Opis i stan obecny
Zamek zakonu joannitów znajdował się na wzgórzu zwanym Zamkowym lub Klasztornym w północno wschodniej części miasta, przy drodze na Dobrzany.
Był najważniejszym punktem obronnym joannitów w szczecińskiej części Pomorza, do czasu powstania zamku w Swobnicy w końcu XIV w.
Kiedyś od osady oddzielały go moczary i strumyk. Z tego co można było wywnioskować z powierzchownych badań w latach 60-tych XX w. wynika, że warownia zbudowana była na planie regularnego czworoboku o boku ok. 40 m, otoczona fosą i wałem. Stałe nawodnienie fosy uzyskano budując na pobliskiej rzece Reczycy młyn, co doprowadziło do spiętrzenia wody. Do dziś zachowały się tylko resztki wału. Na terenie zamkowym stoją budynki prywatnego gospodarstwa. Fundamenty zamku tkwią zapewne pod nimi.
Patrząc na mapę lidar w północno-wschodnim krańcu obszaru zamkowego uwagę zwraca otoczony wodą cypel z jakby podwójnymi wałami. Badający zamki pomorskie Z. Radacki nie wspomina o nim, może to być więc pozostałość późniejszych ogrodów dworskich, a może pominięte przez badaczy miejsce po wieży zamkowej?
Plany i rekonstrukcje
Plan sytuacyjny zamku w Suchaniu. a - zamek
Źródło: Źródło: Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego. Zbigniew Radacki, PWN 1976
Mapa Suchania z XIX wieku i zabudowany teren zamkowy
Historia, wydarzenia
Przyjmuje się, że zamek powstał w II połowie XIII w. Okolica została zajęta przez joannitów ok. połowy XIII w. Oficjalnie zakon przywłaszczył sobie tę ziemię w zamian za niespłacone długi księcia pomorskiego Barnima I. Po ostrym konflikcie z nim, zakon stracił Suchań (wtedy 'villa Zukan') w 1269 r., ale już 9 lat później, po śmierci Barnima I, joannici zajęli kilka wsi książęcych, w tym Suchań. W 1295 r. książęta pomorscy oficjalnie nadali go joannitom zachowując jednak zwierzchnictwo terytorialne. W 1312 r. warownia stała się siedzibą joannickiej komandorii. Zachowana wzmianka z 1382 r. wspomina o przeniesieniu komendanta Henryka von Gunstersberg z Suchania do Swobnicy, co można uznać za kres znaczenia zamku suchańskiego. W 1545 r w. zakon sprzedał Suchań Wolfowi Borcke, co nie spodobało się książętom pomorskim, którzy anulowali transakcję. Na ten okres przypada ostateczny upadek zamku. Suchań stał się dobrami książąt pomorskich podległymi zamkowi w Szadzku.
W końcu XVIII w. na wzgórzu zamkowym postawiono dwór, w którego murach nie stwierdzono jednak żadnych pozostałości budowli średniowiecznej. Być może stojące na terenie zamkowym budynki są jakoś związane z tym założeniem, bo XIX-wieczna mapa pokazuje zabudowę w podobnym układzie.
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Suchaniu. Widać zagadkowy cypel, a pod nim wał będący potwierdzonym reliktem zamku.
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT brak
CZAS Oglądnięcie terenu zamkowego trwa ok. 15 minut
WSTĘP Teren zamku jest prywatny, dostęp częściowo ograniczony.
Położenie i dojazd
Centralno - południowa część woj. zachodniopomorskiego. 21 km na wschód od Stargardu Szczecińskiego. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N53.28182993746° E15.32604813735°
format DM (stopnie, minuty): 53° 16.9097962476'N 15° 19.562888241'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 53° 16' 54.59''N 15° 19' 33.77''E
Bibliografia
Radacki Zbigniew - Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego
Według moich informacji zamek mógł mieć inną lokalizację, o wiele bardziej prawdopodobną niż zamieszczona na mapce. Jest to mały lasek znajdujący się na wzniesieniu na drodze do Tarnowa za sadem. Odnalazłem tam fundamenty, teren jest podmokły i niedaleko przepływa Reczyca. Mieszkańcy mówili również, że znajdował się tam jeszcze do momentu akcji "odbudowa Warszawy".
Re: proszę o zdjęcia!!! Autor: Kornelia Data: 2006-06-07 21:09:13
chcem zobaczyc zdiecia'
proszę o zdjęcia!!! Autor: Jarek Data: 2005-11-21 22:40:33
jeżeli ktoś posiada zdjęcia tego zniszczonego zamku w Suchaniu to bardzo prosze o przesłanie mi na e-maila, j.mal@neostrada.pl ,interesuje mnie historia tego zamku ponieważ mieszkam praktycznie tuż obok miejsca gdzie dawniej stał zamek.
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).