Mo偶esz oceni膰: Susiec / lubelskie - Nieznany zamek (zniszczony)
Opis
usiec to znana miejscowo艣膰 letniskowa na Roztoczu s艂yn膮ca m.in. z kilkudziesi臋ciu ma艂ych wodospad贸w na rzece Tanew. I w艂a艣nie w wid艂ach tej rzeki na wzg贸rzu (246 m npm) zwanym Zamczysko lub Ko艣ci贸艂ek sta艂 podobno niegdy艣 zamek. Miejsce ma du偶e walory obronne - strome skarpy wzg贸rza schodz膮 w tereny bagniste. Powierzchnia wzg贸rza wynosi 1,5 ha i jest prawie ca艂kowicie zalesiona. Praktycznie nic nie wiadomo o tym obiekcie, ale 偶yje on w przekazach okolicznej ludno艣ci. Dzi艣 znajduje si臋 tam krzy偶 i pomnik ku czci 偶o艂nierzy Armii Krajowej, bowiem mie艣ci艂a si臋 tu komenda miejscowego obwodu AK.
Historia
ie艣 Susiec wspomniana jest po raz pierwszy w dokumentach w 1582 r. Zamek zbudowano na miejscu dawnego grodziska. Podobno by艂 spalony przez Tatar贸w, zosta艂 jednak odbudowany. Zachowana jest relacja z XIX w. m贸wi膮ca, 偶e jeszcze podczas "potopu", w 1656 r., gdy zawi膮zywa艂a si臋 antyszwedzka konfederacja w pobliskich Tyszowcach, ruiny zamku sta艂y na wzg贸rzu razem z drewnianym ko艣cio艂em. P贸藕niej Zamoyscy ufundowali tu jeszcze grekokatolicki ko艣ci贸艂 czy te偶 klasztor bazylia艅ski z cmentarzem. Zosta艂 on nast臋pnie zamieniony na ko艣ci贸艂 rzymsko-katolicki i rozebrany w 1797 r. Budowla ta z pewno艣ci膮 zatar艂a 艣lady po zamku, tym bardziej, 偶e nawet po ko艣ciele nie ma najmniejszej pozosta艂o艣ci.
W 1972 r. zosta艂y przeprowadzone niewielkie sonda偶owe prace archeologiczne. Odnaleziono 艣lady grodu obronnego oraz XVIII-wiecznej 艣wi膮tyni, a osadnictwo datowano ju偶 na VIII-IX wiek.
Legendy
egenda m贸wi o rycerzu Go艂dapie, kt贸ry zauroczony roztocza艅sk膮 przyrod膮 osiad艂 tu i zbudowa艂 zamek.
Mia艂 on pi臋kn膮 i m膮dr膮 c贸rk臋 Tanew臋. Kt贸rego艣 dnia okolic臋 nawiedzili Tatarzy i podst臋pem zdobyli zamek Go艂dapa, przebywaj膮cego w tym czasie poza nim.
Tanewa wola艂a zgin膮膰 ni偶 zosta膰 poha艅bion膮 przez Mongo艂贸w i skoczy艂a z wie偶y zamkowej. Po powrocie Go艂dap z rozpaczy kaza艂 rozebra膰 do ko艅ca zniszczon膮 warowni臋, a sam postanowi艂 偶y膰 w samotni.
Wzg贸rze zwane obecnie Zamczyskiem nazywa艂o si臋 niegdy艣 Go艂da, a rzeka pod nim p艂yn膮ca to do dzi艣 Tanew...
Wst臋p
Wolny
Po艂o偶enie i dojazd
Po艂udniowa cze艣膰 woj. lubelskiego. 18 km na zach贸d od Tomaszowa Lubelskiego. Zobacz na mapie.
Wzg贸rze Zamczysko-Ko艣ci贸艂ek stoi w艂a艣ciwie poza Su艣cem, oko艂o 4 km. Dotrze膰 mo偶na do niego szlakiem niebieskim w Parku Krajobrazowym "Nad Tanwi膮". Nale偶y dotrze膰 do bagien z dwoma odcinkami drewnianego mostka. Mniej wi臋cej po 艣rodku bagien znajduje si臋 wyj艣cie do g贸ry oznaczone podobnie jak niebieski szlak tylko z wypustk膮 na g贸rze. To jest w艂a艣nie Zamczysko.
Wsp贸艂rz臋dne geograficzne:
format D (stopnie): N50.39752787掳, E23.17376131掳
format DM (stopnie, minuty): 50掳 23.8516722'N, 23掳 10.4256786'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50掳 23' 51.10''N, 23掳 10' 25.54''E
Zdj臋cia
Klikaj膮c w zdj臋cie otrzymasz jego powi臋kszenie w nowym oknie. Okno to mo偶na zamkn膮膰 klikni臋ciem w dowolny punkt POZA zdj臋ciem.
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowo艣ci lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online s膮 zwykle atrakcyjniejsze ni偶 rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesy艂ania swoich wypowiedzi i komentarzy odno艣nie opisywanego zamku. Ukazuj膮 si臋 one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Dzi臋ki technologii LIDAR mo偶na faktycznie obejrze膰, 偶e wzg贸rze zosta艂o przekszta艂cone przez cz艂owieka.
Polecam obejrze膰 na geoportalu z w艂膮czon膮 warstw膮 Lidar
Re: klasztor Autor: Andrzej Data: 2008-12-27 12:57:09
tak jest to prawda w 15 wieku by艂 tam klasztor.
a w 8 wieku by艂a to osada i zamek
pomosty Autor: Andrzej Data: 2008-12-27 12:55:26
witam ostatnio na tym terenie powsta艂 szereg k艂adek 130 m na trasie widokowej w su艣cu a dok艂adnie ko艂o zamczyska
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatno艣ci Wszelkie prawa do w艂asnych zdj臋膰 i tekst贸w zastrze偶one, nie mog膮 by膰 one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opis贸w.
Wykryto blokad臋 reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezale偶ny serwis. Pozwalaj膮c na wy艣wietlenie paru nienarzucaj膮cych si臋 reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wy艂膮czenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobi膰 w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).