Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Susiec (woj. lubelskie) - Nieznany zamek (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 12 2.5 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 9 3.5 stars
           
 


Opis i stan obecny


Susiec to znana miejscowość letniskowa na Roztoczu słynąca m.in. z kilkudziesięciu małych wodospadów na rzece Tanew. I właśnie w widłach tej rzeki na wzgórzu (246 m npm) zwanym Zamczysko lub Kościółek stał podobno niegdyś zamek. Miejsce ma duże walory obronne - strome skarpy wzgórza schodzą w tereny bagniste. Powierzchnia wzgórza wynosi 1,5 ha i jest prawie całkowicie zalesiona. Praktycznie nic nie wiadomo o tym obiekcie, ale żyje on w przekazach okolicznej ludności. Dziś znajduje się tam krzyż i pomnik ku czci żołnierzy Armii Krajowej, bowiem mieściła się tu komenda miejscowego obwodu AK.
XVIII-wieczna mapa niezbicie dowodzi, iż już wtedy używana była nazwa Zamczysko oraz że na wzgórzu stał obiekt sakralny o kształcie klasztoru z wewnętrznym dziedzińcem.



Plany i rekonstrukcje



Plan zamku susiec
Austriacka mapa przedstawiająca okolicę z ok. 1770 roku pokazuje Zamczysko z aż 3 budynkami. Północno zachodni to zapewne klasztor.


Historia, wydarzenia


Wieś Susiec wspomniana jest po raz pierwszy w dokumentach w 1582 r. Zamek zbudowano na miejscu dawnego grodziska. Podobno był spalony przez Tatarów, został jednak odbudowany. Zachowana jest relacja z XIX w. mówiąca, że jeszcze podczas "potopu", w 1656 r., gdy zawiązywała się antyszwedzka konfederacja w pobliskich Tyszowcach, ruiny zamku stały na wzgórzu razem z drewnianym kościołem. Później Zamoyscy ufundowali tu jeszcze grekokatolicki kościół, czy też klasztor bazyliański z cmentarzem. Został on następnie zamieniony na kościół rzymsko-katolicki i rozebrany w 1797 r. Budowla ta z pewnością zatarła ślady po zamku w Suścu, tym bardziej, że nawet po kościele nie ma najmniejszej pozostałości. W 1972 r. zostały przeprowadzone niewielkie sondażowe prace archeologiczne. Odnaleziono ślady grodu obronnego oraz XVIII-wiecznej świątyni, a osadnictwo datowano na VIII-IX wiek.


Legendy i podania

Powrót na górę strony

Legenda mówi o rycerzu Gołdapie, który zauroczony roztoczańską przyrodą osiadł tu i zbudował zamek. Miał on piękną i mądrą córkę Tanewę. Któregoś dnia okolicę nawiedzili Tatarzy i podstępem zdobyli zamek Gołdapa, przebywającego w tym czasie poza nim. Tanewa wolała zginąć niż zostać pohańbioną przez Mongołów i skoczyła z wieży zamkowej. Po powrocie Gołdap z rozpaczy kazał rozebrać do końca zniszczoną warownię, a sam postanowił żyć w samotni. Wzgórze zwane obecnie Zamczyskiem nazywało się niegdyś Gołda, a rzeka pod nim płynąca to do dziś Tanew...

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Suścu. A - Zamczysko, B - podzamcze (?), C - Tanew płynąca w głębokiej dolinie



Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie Zamczyska zajmuje ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.


Położenie i dojazd


Południowa cześć woj. lubelskiego. 18 km na zachód od Tomaszowa Lubelskiego. Zobacz na mapie.
Wzgórze Zamczysko-Kościółek stoi właściwie poza Suścem, około 4 km. Dotrzeć można do niego szlakiem niebieskim w Parku Krajobrazowym "Nad Tanwią". Należy dotrzeć do bagien z dwoma odcinkami drewnianego mostka. Mniej więcej po środku bagien znajduje się wyjście do góry oznaczone podobnie jak niebieski szlak tylko z wypustką na górze. To jest właśnie Zamczysko w Suścu.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.39752787°, E23.17376131°
format DM (stopnie, minuty):   50° 23.8516722'N, 23° 10.4256786'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 23' 51.10''N, 23° 10' 25.54''E 



Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Susiec - Pomnik i krzyż ku czci Armii Krajowej na wzgórzu zamkowym Susiec - Jedyny chyba ślad po obiekcie obronnym - niewielki wał otaczający wzgórze

Zdjęcia wykonane: latem 2003



Noclegi



Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Faktycznie są ślady grodziska       Autor:  Lidar      Data:  2019-01-08 00:05:15
    Dzięki technologii LIDAR można faktycznie obejrzeć, że wzgórze zostało przekształcone przez człowieka.     Polecam obejrzeć na geoportalu z włączoną warstwą Lidar
  • Re: klasztor       Autor:  Andrzej      Data:  2008-12-27 12:57:09
    tak jest to prawda w 15 wieku był tam klasztor.
    a w 8 wieku była to osada i zamek
  • pomosty       Autor:  Andrzej      Data:  2008-12-27 12:55:26
    witam ostatnio na tym terenie powstał szereg kładek 130 m na trasie widokowej w suścu a dokładnie koło zamczyska





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2023 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.