puste 
Województwo: lubelskie / Powiat: tomaszowski / Gmina: Susiec

Ikonka - zamek

SUSIEC
¤ Nieznany zamek (zniszczony) ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste


Ocena


Możesz ocenić:
Susiec - Nieznany zamek (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.6 na 5. Głosów: 10
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.0 na 5. Głosów: 8
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera susiec to znana miejscowość letniskowa na Roztoczu słynąca m.in. z kilkudziesięciu małych wodospadów na rzece Tanew. I właśnie w widłach tej rzeki na wzgórzu (246 m npm) zwanym Zamczysko lub Kościółek stał podobno niegdyś zamek. Miejsce ma duże walory obronne - strome skarpy wzgórza schodzą w tereny bagniste. Powierzchnia wzgórza wynosi 1,5 ha i jest prawie całkowicie zalesiona. Praktycznie nic nie wiadomo o tym obiekcie, ale żyje on w przekazach okolicznej ludności. Dziś znajduje się tam krzyż i pomnik ku czci żołnierzy Armii Krajowej, bowiem mieściła się tu komenda miejscowego obwodu AK.


Historia


Ozdobna pierwsza litera wieś Susiec wspomniana jest po raz pierwszy w dokumentach w 1582 r. Zamek zbudowano na miejscu dawnego grodziska. Podobno był spalony przez Tatarów, został jednak odbudowany. Zachowana jest relacja z XIX w. mówiąca, że jeszcze podczas "potopu", w 1656 r., gdy zawiązywała się antyszwedzka konfederacja w pobliskich Tyszowcach, ruiny zamku stały na wzgórzu razem z drewnianym kościołem. Później Zamoyscy ufundowali tu jeszcze grekokatolicki kościół czy też klasztor bazyliański z cmentarzem. Został on następnie zamieniony na kościół rzymsko-katolicki i rozebrany w 1797 r. Budowla ta z pewnością zatarła ślady po zamku, tym bardziej, że nawet po kościele nie ma najmniejszej pozostałości. W 1972 r. zostały przeprowadzone niewielkie sondażowe prace archeologiczne. Odnaleziono ślady grodu obronnego oraz XVIII-wiecznej świątyni, a osadnictwo datowano już na VIII-IX wiek.

Legendy

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera legenda mówi o rycerzu Gołdapie, który zauroczony roztoczańską przyrodą osiadł tu i zbudował zamek. Miał on piękną i mądrą córkę Tanewę. Któregoś dnia okolicę nawiedzili Tatarzy i podstępem zdobyli zamek Gołdapa, przebywającego w tym czasie poza nim. Tanewa wolała zginąć niż zostać pohańbioną przez Mongołów i skoczyła z wieży zamkowej. Po powrocie Gołdap z rozpaczy kazał rozebrać do końca zniszczoną warownię, a sam postanowił żyć w samotni. Wzgórze zwane obecnie Zamczyskiem nazywało się niegdyś Gołda, a rzeka pod nim płynąca to do dziś Tanew...


Wstęp

Wolny


Położenie i dojazd

Powrót na górę

Południowa cześć woj. lubelskiego. 18 km na zachód od Tomaszowa Lubelskiego. Zobacz na mapie.
Wzgórze Zamczysko-Kościółek stoi właściwie poza Suścem, około 4 km. Dotrzeć można do niego szlakiem niebieskim w Parku Krajobrazowym "Nad Tanwią". Należy dotrzeć do bagien z dwoma odcinkami drewnianego mostka. Mniej więcej po środku bagien znajduje się wyjście do góry oznaczone podobnie jak niebieski szlak tylko z wypustką na górze. To jest właśnie Zamczysko.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.393425°,  E 23.173325°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 23.6055',  E 23° 10.3995'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 23' 36.33'',  E 23° 10' 23.97''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Susiec - Pomnik i krzyż ku czci Armii Krajowej na wzgórzu zamkowym Susiec - Jedyny chyba ślad po obiekcie obronnym - niewielki wał otaczający wzgórze

Zdjęcia wykonane: latem 2003Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Faktycznie są ślady grodziska       Autor:  Lidar      Data:  2019-01-08 00:05:15
  Dzięki technologii LIDAR można faktycznie obejrzeć, że wzgórze zostało przekształcone przez człowieka.     Polecam obejrzeć na geoportalu z włączoną warstwą Lidar
 • Re: klasztor       Autor:  Andrzej      Data:  2008-12-27 12:57:09
  tak jest to prawda w 15 wieku był tam klasztor.
  a w 8 wieku była to osada i zamek
 • pomosty       Autor:  Andrzej      Data:  2008-12-27 12:55:26
  witam ostatnio na tym terenie powstał szereg kładek 130 m na trasie widokowej w suścu a dokładnie koło zamczyska

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.