Opis i stan obecny


Zamek świdnicki nie przetrwał do naszych czasów, ale pozostało po nim kilka pamiątek. Stał w północno-zachodniej części miasta, przy nieistniejącej Bramie Strzegomskiej z zachowaną basteją, w miejscu obecnego zboru Kościoła Zielonoświątkowego. Budynek ten postawiono na piwnicach i fundamentach zamkowych. W historii pełnił on zresztą bardzo wiele funkcji, stąd w starszej literaturze różnie się go nazywa.
ozdoba
Zamek i piwo
W muzeum świdnickim znajdziemy także XVI-wieczny kufel piwny używany na zamku. Ma to zapewne związek z prawem cesarskim jakie posiadał zamek (czyli jego zarządca) do 10 warów rocznie. 1 war w zależności od pojemności kotła w browarze, wynosił ok. 8000 litrów. Przywilej ten był przyczyną długotrwałych sporów z radą miejską, zakończonych dopiero w 1614 r. całkowitym zrzeczeniem się przez zamek, prawa do warzenia piwa za kwotę zadośćuczynienia w wysokości 1000 talarów.
Najważniejszy jego element to wejście z portalem z 1537 roku, a więc z czasów budowy nowej rezydencji renesansowej przez Franza Grimma. Portal zbudowano z piaskowca. Oprócz daty widnieje na nim m.in. jednogłowy orzeł - herb cesarza Ferdynanda I oraz podpis z jego długą tytulaturą. Obok wejścia w wykopie widać stare fundamenty, ale nie pochodzą on z zamku lecz z przyzamkowych miejskich murów obronnych. Niestety do piwnic nie udało mi się wejść. Kolejne pozostałości zamku Świdnica znalazłem za to w muzeum mieszczącym się w ratuszu. Jest tam np. kawałek gotyckiego okna.
Wyglądu zamku średniowiecznego nie da się już odtworzyć, ale wiadomo że nie był oni ani duży ani warowny. W starych opisach używano nawet skromnego określenia "Haus". Wielokrotnie w dziejach go zdobywano. Późniejszy zamek renesansowy w Świdnicy był na pewno obszerniejszy. Posiadał zabudowę złożoną z trzech skrzydeł. Od miasta oddzielony był murem z dwiema czworobocznymi wieżami po bokach.
Wg makiety z wyglądem miasta w XVII wieku znajdującej się w muzeum, warownia posiadała podzamcze z ogrodem. Usytuowanie budynków zamkowych jest na niej jednak dosyć dziwne. O ile istnienie połączonych skrzydeł północnego i zachodniego z ozdobnymi szczytami nie budzi zastrzeżeń, to postawienie 3 połączonych budynków w środku założenia, wydaje się problematyczne. Na makiecie nie widać bramy - jej funkcję mogła pełnić jedna z wież.

Opisywany zamek nie był jedyną siedzibą obronną w Świdnicy. Ok. 1 km dalej na wschód, na drugim brzegu Bystrzycy przy ul. Kliczkowskiej znajduje się bardzo czytelne grodzisko. Mimo braku zabudowy i jakichkolwiek przeciwskazań terenowych, kopiec otoczony fosą nigdy nie był badany i pozostaje kompletną zagadką.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku swidnica
Panorama Świdnicy od południa na miedziorycie Meriana z poł. XVII wieku. Zamek po lewej, oznaczony jako 1. Zapewne wieża po lewej to druga zamkowa baszta. Poniżej zbliżenie na tę część miasta

Rekonstrukcja lub stary widok zamku swidnica 2Plany i rekonstrukcjeRekonstrukcja lub stary widok zamku swidnica
Widok na zamek Świdnica od zachodu na makiecie miasta z początku XVII wieku. Od lewej Brama Strzegomska, zachowana do dziś basteja, zamek i prawdopodobnie podzamcze z ogrodem

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Widok na zamek Świdnica od południa na tej samej makiecie. W jego skład wchodzą dwie wieże, sporo budynków w dość dziwnym układzie i mury obwodowe


Plan zamku swidnica
Plan miasta wg Meriana z poł. XVII wieku od strony póółnocnej. Poniżej powiększony zamek wraz z basteją i Bramą Strzegomską. Widać dwie wieże i budynki, choć w mniejszej liczbie niż na makiecie oraz drzewa na podzamczu

Plan zamku swidnica


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Początkowo drewniany zamek wzniesiono prawdopodobnie końcem XIII stulecia z inicjatywy księcia jaworsko-świdnickiego Bolka I, ale mogli go też postawić jeszcze wcześniej książęta wrocławscy. W 1313 r. warownia uległa spaleniu, ale została odbudowana przez księcia Bernarda. W 1326 r. przy okazji przejmowania władzy w księstwie przez Bolka II pochodzi pierwsza zachowana wzmianka o zamku w Świdnicy. Do 1392 r. był on pod władaniem jego małżonki księżnej Agnieszki, dla której była to ulubiona rezydencja. Spędzała tu zawsze święta. Następnie wraz z całym księstwem jaworsko-świdnickim zamek przejęli królowie czescy. Ci przekazywali go przedstawicielom różnych rodów rycerskich jako burgrabiom, np. Buchwald, Kirschberg, Hertel. W 1428 r. warownię zajęli husyci, ale odbili ją mieszczanie świdniccy i wrocławscy. W I poł. XVI wieku w związku z przystąpieniem Świdnicy do tzw. Związku Monetarnego i umieszczeniem w zamku mennicy, budowlę dwukrotnie opanowali mieszczanie.
ozdoba
Ptasia rezydencja
Mikołaj Thomas, znany pastor ze Zgorzelca urodzony w Świdnicy i autor "Pieśni pochwalnej o mieście Świdnicy" w roku 1597 napisał o zamku "odpowiednie mieszkanie dla wróbli i złodziejskich kawek". Stan budowli był już więc fatalny na długo przed wojną 30-letnią...
W 1526 r. Śląsk przejęli Habsburgowie.
Kres istnienia średniowiecznej warowni przyniósł wielki pożar z 1528 roku. Ruinę dostał dr Franz Grimm jako zastaw od cesarza Ferdynanda I i przy pomocy materiałów budowlanych otrzymanych od miasta, przebudował ją w nowoczesną renesansowa rezydencję. Kolejnymi właścicielami byli von Gellhornowie, a od 1563 r. Dietrich von Mühlheim, na pocz. XVII wieku Nikolaus von Burghaus, a w końcu von Nostitzowie. Wojna 30-letnia (1618-1648) doprowadziła do całkowitego upadku zamku, podobnie jak i całego miasta. W 1673 wybuchł w nim kolejny pożar. W 1680 r. na miejscu zamku świdnickiego Christoph Wenzel von Nostitz ufundował klasztor, a 2 lata później kościół kapucynów pw. św Antoniego. I to te budowle zajmują miejsce zamku na licznych XVIII-wiecznych panoramach Świdnicy. W 1810 r. wraz z kasata zakonu, klasztor zamieniono na szpital, zaś świątynia stała się kościołem garnizonowym. Kościół funkcjonował do lat 70-tch XX wieku, gdy zrujnowany budynek ostatecznie opuszczono. W 1989 r. przejęli go zielonoświątkowcy i stopniowo przywracają do stanu używalności.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego grodziska w Świdnicy. A - grodzisko, B - rzeka Bystrzyca


Informacje praktyczneKONTAKT
punktorZamek / Zbór Zielonoświątkowy - ul. Muzealna 1, Świdnica
tel. +48 74 853 52 60  (zbór) kliknij, aby zadzwonić

CZAS
punktor Z rynku idzie się ok. 3 minut. Oglądnięcie terenu zamkowego zajmuje ok. 10 minut. Zwiedzanie muzeum z pozostałościami zamku minimum 30 minut.

WSTĘP
punktor Na teren zboru można bez problemu wejść. Muzeum płatne.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku pieszyce
Zdjęcie z wykopalisk na terenie zamku w Świdnicy. Źródło: zbiory Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy


Położenie i dojazd


Centralna część woj. dolnośląskiego. 50 km na południowy zachód od Wrocławia, 20 km na wschód od Wałbrzycha. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.8437390867°, E16.4834142901°
format DM (stopnie, minuty):   50° 50.624345202'N, 16° 29.004857406'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 50' 37.46''N, 16° 29' 00.29''E Bibliografiapunktor Nowotny Sobiesław - Zamek książęcy w Świdnicy
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Świdnica - Dawny kościół kapucynów, dziś zbór zielonoświątkowców Świdnica - Portal zamkowy Świdnica - Fragment portalu Świdnica - Dawny kościół kapucynów Świdnica - Fundamenty murów miejskich Świdnica - Kufel z zamku w muzeum Świdnica - Gotyckie okno zamkowe w muzeum
Zdjęcia wykonane: wiosną 2007Noclegipunktor Świdnica - Schronisko PTSM, ul. Kanonierska 3, tel. (074) 852 26 45
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne, ul. Rycerska 6, tel. (074) 661 86 30
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne Eliza, ul. Marusarzówny 11, tel. (074) 852-11-53
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne Pod Lipami, ul. Główna 12, tel. (074) 853 47 63, gsm. 601 77 03 98
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne, ul. Łukasińskiego 27, tel. (074) 852 25 97, gsm 604 163 867
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne, ul. Bobrzańska 39, tel. (074) 853 64 23, gsm 660 057 858
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne, ul. Norwida 1, tel. (074) 853 46 81
punktor Świdnica - Pokoje Gościnne Słowianka, ul. Bobrzańska 22, tel. (074) 853 46 81, gsm 601 836 383

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Zapraszamy na nową stronę zamku www.zamekswidnica.pl       Autor:  Zamek Świdnica      Data:  2014-04-08 08:37:08
    Jesteśmy też na     https://www.facebo­ok.com/ZamekSwidnica­?ref=hl

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.