ZamkoMania - Polskie zamki i dwory obronne (zamkomania.pl) ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |||||||||||||||||
Zamek świdnicki nie przetrwał do naszych czasów, ale pozostało po nim kilka pamiątek.
Stał w północno-zachodniej części miasta, przy nieistniejącej Bramie Strzegomskiej z zachowaną basteją, w miejscu obecnego zboru Kościoła Zielonoświątkowego. Budynek ten postawiono na piwnicach i fundamentach zamkowych. W historii pełnił on zresztą bardzo wiele funkcji, stąd w starszej literaturze różnie się go nazywa.
Wyglądu zamku średniowiecznego nie da się już odtworzyć, ale wiadomo że nie był oni ani duży ani warowny. W starych opisach używano nawet skromnego określenia "Haus". Wielokrotnie w dziejach go zdobywano. Późniejszy zamek renesansowy w Świdnicy był na pewno obszerniejszy. Posiadał zabudowę złożoną z trzech skrzydeł. Od miasta oddzielony był murem z dwiema czworobocznymi wieżami po bokach. Wg makiety z wyglądem miasta w XVII wieku znajdującej się w muzeum, warownia posiadała podzamcze z ogrodem. Usytuowanie budynków zamkowych jest na niej jednak dosyć dziwne. O ile istnienie połączonych skrzydeł północnego i zachodniego z ozdobnymi szczytami nie budzi zastrzeżeń, to postawienie 3 połączonych budynków w środku założenia, wydaje się problematyczne. Na makiecie nie widać bramy - jej funkcję mogła pełnić jedna z wież. Opisywany zamek nie był jedyną siedzibą obronną w Świdnicy. Ok. 1 km dalej na wschód, na drugim brzegu Bystrzycy przy ul. Kliczkowskiej znajduje się bardzo czytelne grodzisko. Mimo braku zabudowy i jakichkolwiek przeciwskazań terenowych, kopiec otoczony fosą nigdy nie był badany i pozostaje kompletną zagadką. ![]() Panorama Świdnicy od południa na miedziorycie Meriana z poł. XVII wieku. Zamek po lewej, oznaczony jako 1. Zapewne wieża po lewej to druga zamkowa baszta. Poniżej zbliżenie na tę część miasta ![]()
![]() Widok na zamek Świdnica od zachodu na makiecie miasta z początku XVII wieku. Od lewej Brama Strzegomska, zachowana do dziś basteja, zamek i prawdopodobnie podzamcze z ogrodem ![]() Widok na zamek Świdnica od południa na tej samej makiecie. W jego skład wchodzą dwie wieże, sporo budynków w dość dziwnym układzie i mury obwodowe ![]() Plan miasta wg Meriana z poł. XVII wieku od strony póółnocnej. Poniżej powiększony zamek wraz z basteją i Bramą Strzegomską. Widać dwie wieże i budynki, choć w mniejszej liczbie niż na makiecie oraz drzewa na podzamczu ![]()
Początkowo drewniany zamek wzniesiono prawdopodobnie końcem XIII stulecia z inicjatywy
księcia jaworsko-świdnickiego Bolka I, ale mogli go też postawić jeszcze wcześniej książęta wrocławscy. W 1313 r. warownia uległa spaleniu, ale została odbudowana przez księcia Bernarda. W 1326 r. przy okazji przejmowania władzy w księstwie przez Bolka II pochodzi pierwsza zachowana wzmianka o zamku w Świdnicy. Do 1392 r. był on pod władaniem jego małżonki księżnej Agnieszki, dla której była to ulubiona rezydencja. Spędzała tu zawsze święta.
Następnie wraz z całym księstwem jaworsko-świdnickim zamek przejęli królowie czescy. Ci przekazywali go przedstawicielom różnych rodów rycerskich jako burgrabiom, np. Buchwald, Kirschberg, Hertel. W 1428 r. warownię zajęli husyci, ale odbili ją mieszczanie świdniccy i wrocławscy. W I poł. XVI wieku w związku z przystąpieniem Świdnicy do tzw. Związku Monetarnego i umieszczeniem w zamku mennicy, budowlę dwukrotnie opanowali mieszczanie.
Kres istnienia średniowiecznej warowni przyniósł wielki pożar z 1528 roku. Ruinę dostał dr Franz Grimm jako zastaw od cesarza Ferdynanda I i przy pomocy materiałów budowlanych otrzymanych od miasta, przebudował ją w nowoczesną renesansowa rezydencję. Kolejnymi właścicielami byli von Gellhornowie, a od 1563 r. Dietrich von Mühlheim, na pocz. XVII wieku Nikolaus von Burghaus, a w końcu von Nostitzowie. Wojna 30-letnia (1618-1648) doprowadziła do całkowitego upadku zamku, podobnie jak i całego miasta. W 1673 wybuchł w nim kolejny pożar. W 1680 r. na miejscu zamku świdnickiego Christoph Wenzel von Nostitz ufundował klasztor, a 2 lata później kościół kapucynów pw. św Antoniego. I to te budowle zajmują miejsce zamku na licznych XVIII-wiecznych panoramach Świdnicy. W 1810 r. wraz z kasata zakonu, klasztor zamieniono na szpital, zaś świątynia stała się kościołem garnizonowym. Kościół funkcjonował do lat 70-tch XX wieku, gdy zrujnowany budynek ostatecznie opuszczono. W 1989 r. przejęli go zielonoświątkowcy i stopniowo przywracają do stanu używalności. ![]() Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego grodziska w Świdnicy. A - grodzisko, B - rzeka Bystrzyca
KONTAKT ![]()
tel. +48 74 853 52 60
(zbór)
![]() CZAS ![]() WSTĘP ![]() ![]() Zdjęcie z wykopalisk na terenie zamku w Świdnicy. Źródło: zbiory Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy Centralna część woj. dolnośląskiego. 50 km na południowy zachód od Wrocławia, 20 km na wschód od Wałbrzycha. Zobacz na mapie. ![]() Współrzędne geograficzne: Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps format D (stopnie): N50.8437390867°, E16.4834142901° format DM (stopnie, minuty): 50° 50.624345202'N, 16° 29.004857406'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50° 50' 37.46''N, 16° 29' 00.29''E
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza. Ostatnie wpisy
![]() Powrót do strony startowej
(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów. |
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).
Odśwież stronę