Zamek Świecie

Świecie
Średniowieczny zamek krzyżacki



Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Świecie (woj. kujawsko-pomorskie) - Średniowieczny zamek krzyżacki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 221

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 160

       
    
 


Opis i stan obecny


Częściowo zachowana krzyżacka warownia stoi w dolinie Wisły w pewnym oddaleniu od dzisiejszego Świecia. Nie na darmo nazywa się ją zamkiem wodnym - płynąca od południa Wisła i od północy Wda (dawniej Czarna Woda), utworzyły z terenu po środku trudno dostępną wyspę. Dodatkowo od zachodu przekopano szeroką na 40 metry fosę, która połączyła obie rzeki. Ich wodami zasilano również w razie potrzeby osobne fosy chroniące zamek górny. Obecnie jednak obraz stojącej na wodzie twierdzy można zobaczyć tylko podczas powodzi, ponieważ koryto Wisły po uregulowaniu w XIX wieku oddaliło się o ok. 800 m.
Warownia podzielona jest na zamek górny (dom konwentu zakonnego) i przedzamcze (zamek dolny) od strony południowo-zachodniej. Siedzibę konwentu zbudowano na planie kwadratu o boku 50 metrów, tak aby strony świata wyznaczały stojące w narożnikach 4 cylindryczne baszty, wysunięte poza lico muru. Budynki zamkowe miały wysokość ok. 13 metrów i zwieńczone były gankiem strażniczym. Całość otaczał mur obwodowy oddalony od budowli zamkowych z każdej strony o blisko 10 metrów, tworząc parcham (międzymurze). Jedyną basztą w tym obwodzie było gdanisko, czyli wieża latrynowa od południowego-wschodu. Nic z tego nie przetrwało, zniszczone głównie przez powodzie.
ozdoba
Krzywa wieża
Główna wieża zamku Świecie miała wybitnie obronny charakter co pokazały (opisane niżej) wydarzenia z XV wieku, kiedy to załoga warowni broniła się w niej wiele miesięcy. W I połowie XX wieku pomagała za to ludziom chronić się przed żywiołem przyrody - wykorzystywano ją bowiem jako system wczesnego ostrzegania powodziowego. Na umieszczonym na wieży maszcie zawieszano wiklinowe kosze. Im więcej było koszy, tym bliżej miasta znajdowała się wielka woda.
Obecnie, baszta jest sławna z powodu swojego odchylenia do pionu, które wynosi 106 cm. Dzięki temu ta 35-metrowa budowla zakończona 16 blankami jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce udostępnioną turystom.

Dominującym elementem świeckiego zamku jest potężna wieża główna od strony zachodniej o wysokości blisko 35 m i średnicy 10 m. Posiada ona 7 kondygnacji naziemnych i 2 piwniczne oraz efektowne blanki i machikuły. Wieża ta była najokazalsza na zamku i pełniła rolę punktu ostatniej obrony (bergfriedu) Widać w niej wejście z poziomu powierzchni ziemi, ale pochodzi ono z połowy XIX wieku, pierwotne znajduje się na wysokości ok. 13 m i prowadzi z ganków strażniczych. Od tej wysokości dopiero schody są murowane, niżej zostały dobudowane drewniane. W wieży oryginalna klatka schodowa zaczyna się od 2. kondygnacji. Na 6. kondygnacji można zauważyć kominek, przy którym ogrzewała się straż, a w razie oblężenia gotowała smołę wylewaną następnie na podchodzącego wroga. Najwyższa 7. kondygnacja to korona wieży z szesnastoma blankami. Natomiast w piwnicach funkcjonowało więzienie dla braci zakonnych, którzy zbłądzili.
Choć wieża nie jest stabilna i od XIX wieku stale wzrasta jej pochylenie, została udostępniona turystom i można ponapawać wzrok ładną panoramą. Szkoda tylko, że postawione barierki utrudniają to.
Przylegające do wieży skrzydło północno-zachodnie (bywa określane jako "północne", bo przy opisach tego zamku obrócono nieco strony świata, z tego powodu wieża główna jest nazywana północno-zachodnią) o długości 13 metrów i 3 kondygnacjach (plus piwnice) mieściło na piętrze główne pomieszczenia zamku, w tym refektarz, pełniący też funkcję kapitularza oraz kaplicę. Oba posiadały sklepienia gwiaździste i były ogrzewane znajdującym się niżej piecem hypocaustum. Parter oraz piwnica nie miały murowanych podziałów, izby utworzono za pomocą nietrwałych ścianek drewnianych, bądź szachulcowych. Najwyższe piętro przeznaczone było na cele magazynowe i obronne. Od północy stoi kolejna wieża, która wydaje się ucięta, bo nie odróżnia się wysokością od budynku. Trzy pozostałe wieże zamkowe nie były tak okazałe jak główna i jedynie hełmem przewyższały mury. Północna graniczyła na piętrze z kaplicą i prawdopodobnie mieściła zakrystię. Dziś skrzydło północno-zachodnie jest nadbudowane do wysokości 17 m (przetrwało o połowę niższe) i przykryte płaskim dachem z żelbetu . W zrujnowanych wnętrzach urządzono ciekawą galerię fotograficzną przedstawiającą atrakcje regionu (choć kilka zdjęć było podretuszowanych w amatorski sposób) oraz postawiono parę machin oblężniczych.
Zachowane jedynie na poziomie murów przyziemia i piwnic, skrzydło północno-wschodnie mieściło prawdopodobnie dormitorium i komnaty mieszkalne konwentu, a na parterze i w piwnicach pomieszczenia gospodarcze z browarem i piekarnią. Oba powyższe skrzydła posiadały na dziedzińcu krużganki.
Mimo oznaczania pozostałych dwóch skrzydeł na starych planach i widokach budowli, ich istnienie było przez długi czas kwestionowane - uznawano że przebiegał tamtędy jedynie mur zamykający dziedziniec. Najnowsze badania dowiodły, że zabudowa w tym miejscu istniała, choć w uboższej formie. Były to mniejsze, parterowe budynki, których fundamenty pierwotnie traktowano jako nowożytne, ale ostatecznie okazało się, że pochodzą z czasów krzyżackich. W skrzydle południowo-wschodnim stał więc budynek kuchenny, który na poddaszu posiadał zapewne magazyn. Obok znajdowała się wieża latrynowa, do której dostawano się krużgankiem. Ta część zamku flankowana była przez dwie zachowane w przyziemiu baszty. Na południowej, utworzono taras z niezbyt ciekawym widokiem. Na baszcie wschodniej zapowiadany jest w przyszłości podobny.
Skrzydło południowo-zachodnie z bramę wjazdową było częściowo podpiwniczone, mieściło komnatę straży, być może zbrojownię lub izbę zarządcy zamkowych piwnic (czyli składu piwa, wina). Na wewnętrznym dziedzińcu znajdowała się studnia.
ozdoba
Podziemia
Krążą opowieści o rozległych korytarzach podziemnych prowadzących z zamku świeckim zarówno pod Wisłą do Chełmna jak i pod Wdą do Sartowic. Dotychczas nie natrafiono na nie, ale piwnice pod samym zamkiem mają niecodziennych gości - osiedliła się tam kolonia nietoperzy.

Wjazd do zamku Świecie prowadził od południowego-zachodu przez przedzamcze o wymiarach 95 x 90 metrów. Początkowo służyło ono jako miejsce wytwarzania budulca. Potem otoczone je murem i zagospodarowano. Mury i dwie rzeki zapewniały wystarczające bezpieczeństwo, więc nie postawiono tu już wież, poza jedna flankująca bramę (jej mury były widoczne jeszcze w XIX w.). Na przedzamczu zlokalizowano dom komtura, co jest oryginalnym rozwiązaniem na zamkach zakonnych. Jego okazały budynek znajdował się w południowo-wschodniej części, posiadał przynajmniej 2 kondygnacje i piwnice. Poza tym stały tu: infirmeria od północy, obora, stajnia, wozownia, kuźnia. Do zamku górnego z przedzamcza trzeba było pokonać dwie bramy i most zwodzony. Obecnie na przedzamczu brak zabytkowych pozostałości. Od dawna działa tu camping i stoją prywatne domy.
Niegdyś w sąsiedztwie przedzamcza, również otoczona wodami rzek rozłożona była jeszcze inna ufortyfikowana struktura - miasto obwiedzione murami w końcu XIV wieku. Dopiero w XIX stuleciu przeniesiono je na drugi brzeg Wdy, gdzie nie było narażone na powodzie. Do dziś ze starego Świecia ostał się tylko kościół farny pw. św. Katarzyny (częściowo z XV wieku) z fragmentem murów miejskich.
Aktualnie zamek w Świeciu jest własnością miejscowego Centrum Kultury. Co roku we wrześniu odbywa się tu popularna impreza dla miłośników piosenki poetyckiej, turystycznej i szant pn. "Nocne Śpiewanie na Zamku w Świeciu". Od 2020 roku trwa rewitalizacja zabytku i wstęp nie jest możliwy. Dopiero w styczniu 2024 zwiedzili go pierwsi turyści. Warto skorzystać, bo nie wiadomo jak długo będzie otwarty - prac do wykonania jest jeszcze sporo (szczegóły niżej).
W planach jest uczynienie z zabytku centrum kulturalnego regionu. W skrzydle północno-zachodnim ma być hotel, a w podziemiach restauracja (przed wojną również działała tu restauracja, tyle że na terenie przedzamcza). Obecne nienaturalne zadaszenie skrzydła północno-zachodniego zostanie zlikwidowane i odzyska ono dawny wygląd. Powstaną również krużganki, przebudowane zostaną baszty, zagospodarowany będzie zamkowy dziedziniec itp.


Rekonstrukcja miasta i zamku
Świecie - miasto i zamek w 1407 roku - widok od zachodu. Rekonstrukcja z książki "Doptyk Świecki - Opowieść o Świeciu nad Wisłą" Dariusza Piaska


ozdoba
Henryk von Plauen
Portret von Plauena Komturem świeckim od 1407 r. był Henryk von Plauen, rycerz który uratował zakon przed całkowitym upadkiem po klęsce pod Grunwaldem. Był to człowiek natury gwałtownej, butny, arogancki, bezlitosny, ale także odważny i energiczny. To pozwoliło mu przejąć ster rządów w zakonie, obronić Malbork przed wojskiem króla Władysława Jagiełły i oficjalnie zostać wybranym przez krzyżacką kapitułę generalną wielkim mistrzem 9.11.1410 r., mimo że było kilku kandydatów stojących wyżej w hierarchii zakonnej. Od początku dążył do nowej wojny z Polską, ale pod naciskiem innych dostojników krzyżackich musiał zgodzić się na pokój toruński w 1411 r. Żądny krwi von Plauen mścił się jednak za przegraną wojnę na podległym mu rycerstwie, mieszczanach, a nawet duchowieństwie. Poleciało wiele głów, ofiary także topiono i torturowano. W 1413 roku przygotował armię gotową niespodziewanie ruszyć na Polskę, jednak nagła choroba zmusiła go do pozostania w Malborku. Nieobecność wielkiego mistrza pomogła wojsku krzyżackiemu, pełnemu przeciwników jego tyrańskich rządów, w okazaniu sprzeciwu i odmówieniu ataku. Gdy wściekły von Plauen wezwał do zamku malborskiego marszałka Kuchmeistra, ten wraz ze swoim odziałem, opanował warownię i uwięził wielkiego mistrza. Tak zakończyła się jego krótka kariera. Nowym wielkim mistrzem wybrano zwolennika pokoju z Polską - Kuchmeistra, a Henryk von Plauen został zesłany do więzienia w zamku w Pokrzywnie. Jego natura nie pozwoliła łatwo pogodzić się z takim upadkiem i przy wsparciu brata, również Henryka, próbował uzyskać poparcie Polaków, których tak nienawidził, do odzyskania władzy w zakonie. Na nic się to zdało, wkrótce uwięziono również jego brata, a na wolność wyszli obaj dopiero po śmierci Kuchmeistra w 1422 roku. Obalony wielki mistrz objął wtedy podrzędną funkcję prokuratora w Lochstadt, gdzie już wcześniej został przeniesiony z Pokrzywna.


Rysunek zamku z 1830
Świecie - zamek krzyżacki od strony Wdy na rysunku hrabiny zu Dohna z ok. 1830 roku. Skrzydło północno-zachodnie jeszcze istniało i posiadało dach. Na rycinach 20 lat późniejszych było już całkowitą ruiną.



Pocztówka ze Świecia z XX w.
Pocztówka z początku XX wieku. Piknik pod ruinami zamku Świecie nad Wisłą


Plany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

Rekonstrukcje zamku w XIV w
Rekonstrukcje zamku XIV-wiecznego wg Bogusza Wasika + własne opisy. Pierwsza od południa, druga od północy. A - wieża główna, północna, B - skrzydło północno-zachodnie, B1 - kaplica, C - skrzydło północno-wschodnie, D - skrzydło południowo-wschodnie, E - skrzydło południowo-zachodnie, F - baszta południowa, G - gdanisko, H - baszta wschodnia, I - baszta północna, J - krużganki, K - fosa, a nad nią most zwodzony, L - dom komtura, M - przypuszczalnie infirmeria, N - wieża bramna, O - przypuszczalnie stajnia, P - przekop łączący obie rzeki

Rekonstrukcje zamku w XIV/XV w
Rekonstrukcja rzutu zamku na przełomie XIV–XV w. wg Bogusza Wasika + własne opisy. A - wieża główna zachodnia, B - baszta północna, C - baszta wschodnia, D - baszta południowa, E - kaplica na piętrze, F - refektarz na piętrze, G - piekarnia na parterze, H - słodownia na parterze, browar w piwnicach, I - kuchnia, J - izba szefa kuchni (?), K - izba zarządcy piwnic (?), L - brama na zamku górnym , M - brama na przedzamczu, N - studnia, O - krużganki, P - wieża latrynowa - gdanisko, R - śluzy do wypełniania fosy wodą, S - parcham

Plan wieży
Plan wieży głównej z oznaczonymi kondygnacjami wg. C. Steinbrechta

Rekonstrukcja 3D zamku
Widok z przedzamcza na rekonstrukcji 3D Pawła Moszczyńskiego (castles3d.pl). A - wieża główna, B - skrzydło południowo-zachodnie, C - baszta południowa, D - dom komtura, E - brama na przedzamczu, F - brama na zamku górnym, G - Wisła, H - prawdopodobnie infirmeria

Rekonstrukcja 3D dziedzińca
Rekonstrukcja dziedzińca zamku górnego krzyżackiej warowni w Świeciu na wizualizacji 3D Pawła Moszczyńskiego (castles3d.pl)

Zdjęcie lidar Świecia
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Świeciu nad Wisłą.


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

ozdoba
Herb zamku
herb komtura świeckiego Swój herb komtur Gunther von Hohenstein umieścił w kaplicy zamkowej. Stał się on następnie oficjalnym herbem warowni i komturii, widniejącym m.in. na chorągwi wojskowej.
Obecny zamek nie był pierwszą warownią w Świeciu nad Wisłą. Wcześniej istniały tu grody książąt pomorskich. Badania archeologiczne nie potwierdziły, aby któryś z nich znajdował się w tym samym miejscu co zamek. Ostatni z nich, wzniesiony przez księcia Świętopełka, zdobyli Krzyżacy w roku 1309 roku i prawdopodobnie zaadaptowali na swoje potrzeby. Przed rokiem 1320 utworzyli komturię, a kilkanaście lat później rozpoczęli stawiać zamek w nowym miejscu. Budowę dwuczłonowego założenia rozpoczął komtur świecki Konrad von Bruningsheim, a zakończył jego następca Gunther von Hohenstein. Dom konwentu - zamek górny, wzniesiono na planie kwadratu z cegły na kamiennej podmurówce.
punktor ok.1335 r. - rozpoczęcie budowy zamku, która w zasadniczej fazie trwała 15 lat, ale ostatnie kondygnacje wieży głównej ukończono dopiero w 1360 roku.
punktor 1409 r. - z pomocą posłów czeskich na zamku świeckim prowadzono rozmowy polsko - krzyżackie, mające doprowadzić do trwałego rozejmu
punktor 1410 r. - przed bitwą grunwaldzką pod Świeciem nastąpiła koncentracja armii zakonnej

Rysunek Świecia w 1655
Powiększenie zamku
Widok zamku Świecie od południa wg rysunku Dahlberga z 1655 r. oraz powiększenie zamku górnego.



punktor 1454 r. - w czasie wojny trzynastoletniej zamek został zdobyty przez propolskie oddziały Związku Pruskiego
punktor 1460 r. - warownię odzyskał dla Krzyżaków najemnik Bernard Szumborski, a w roku następnym ostatecznie zdobyli ją Polacy
punktor lata 1461-1520 - budowla była własnością miasta Torunia, a tylko przedzamcze należało do starostów królewskich, pierwszym był Jan Kościelecki. Wiadomo, że Toruń wyłożył na utrzymanie warowni spore kwoty, a jego rzemieślnicy wykonali tu wiele prac. Dopiero Zygmunt Stary spłacił wysiłek wojenny miasta i przejął zamek. Następnie był on siedzibą polskich starostów
punktor 1540 r. - wielka powódź naruszyła fundamenty zamku
punktor lata 1549-50 r. - starosta świecki Jerzy Konopacki odnowił i przebudował zamek w duchu renesansu, m.in. przekształcił gotyckie okna
punktor 1565 r. - wg ówczesnego opisu przedzamcze było już bardzo zniszczone, a mur otaczający zamek istniał fragmentami
punktor 1655 r. - podczas potopu, szwedzki generał Horn zdobył miasto i zamek, który stał się już tylko spaloną ruiną. W zastępstwie zniszczonych (prawdopodobnie podmywaniem przez rzeki) murów założenie było obwiedzione wałami i palisadą.
punktor po 1772 r. - po I rozbiorze władca Prus Fryderyk II zezwolił na rozbiórkę zamku, na początku XIX wieku powstało z niego wiele budynków administracji miejskiej oraz twierdza w Grudziądzu, a w samym zamku funkcjonowały magazyny

Litografia ze Świeciem z 1855
Zbliżenie na zamek
Świecie w 1855 roku na litografii C. A. Manna i zbliżenie na zamek

punktor ok. 1840 r. - Fryderyk Wilhelm IV wstrzymał rozbiórkę warowni w Świeciu
punktor 1843 r. - rozpoczęto pierwszą prace remontowe i rekonstrukcyjne obiektu, kontynuowane później jeszcze kilka razy mniej więcej co 20 lat. W wieży wybito nowe wejście z poziomu gruntu
punktor 1898 r. - z okazji I Zlotu Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" przy zamku powstało boisko oraz restauracja. Zamek był jednak wciąż w stanie całkowitej ruiny. Nawet zachowane skrzydło płn.-zach. było pozbawione zadaszenia i miało wysokość jednej kondygnacji, a wewnątrz rosła roślinność
punktor 1929 r. - pod zamkiem zbudowano przystań wodną, a obok swój magazyn miała firma meblowa
punktor 1914 r. - po odpadnięciu kilku sklepień wstęp do ruin został zakazany
punktor po 1945 r. - zrujnowanym zabytkiem nikt się nie interesował, aż do roku 1970
punktor 1975 r. - zakończono remont murów zamkowych. Ruinę świecką odgruzowano, część odbudowano, podwyższono m.in. zachowane skrzydło północno-zachodnie o ganki strzelnicze i położono dach
punktor 1997 r. - w ogłoszonym przez Miasto Świecie przetargu na zagospodarowanie zamku wygrał bydgoski biznesmen. Prace rewitalizujące zabytek miały się zakończyć w 2001 roku. Z jego planów nic nie wyszło, zamek powrócił do miasta
punktor lata 2001-2002 r. - przeprowadzono remont krenelażu na wieży oraz przystosowano ruinę do celów turystycznych
punktor 2006 r. - rozpoczęto odgruzowywanie resztek baszty wschodniej, aby urządzić na niej taras podobny do tej na baszcie południowej. Odkryto przy okazji nieznane pomieszczenie i masę zabytków ruchomych
punktor 2019 r. - rozpoczęto prace konserwacyjne i restauracyjne
punktor 2020 r. - ze względu na prowadzone prace, zamek został zamknięty dla turystów do odwołania. Prace obejmują: wzmocnienie piwnic, przebudowę budynku zamku, odtworzenie krużganków, odbudowę i przebudowę baszt, przebudowę parteru niskiego i wysokiego budynku, w tym odtworzenie kaplicy i refektarza oraz pomieszczenia biura Izby Regionalnej.
punktorkoniec 2022 - zakończono pierwszy etap prac. Odrestaurowano piwnice, refektarz i kaplicę. W 2023 roku rusza etap drugi
punktor12.01.2024 - otwarcie zamku po pierwszych etapach remontu. Do renowacji i odbudowy elementów zabytku od 2020 roku zużyto ponad 100 000 cegieł! W zamku prezentowana jest wystawa "Zamek 2020-2023: konserwacja-restauracja-adaptacja".

Litografia Świecia z 1870
Zbliżenie zamku
Świecie w 1870 roku na litografii A. Wegnera i zbliżenie na zamek

ozdoba
Zmagania z Krzyżakami
Na początku XV wieku zamek w Świeciu uważany był za jedną z kluczowych warowni państwa krzyżackiego. Posiadał dobre uzbrojenie i duże zapasy. Dlatego też polskie wojsko pod dowództwem komendanta zamku bydgoskiego Janusza Brzozogłowego dotarłszy w lipcu 1410 r. pod Świecie nie próbowało zdobywać mocnej twierdzy, lecz posłużyło się fortelem, z których znany był komendant. Z kilkoma ludźmi zaczął palić budynki nieopodal zamku Świecie, zabrał łupy i udał, że ucieka. Gdy dostrzegła to załoga zamku, wyruszyła w pogoń za jak im się wydawało małym oddziałem wroga. Brzozogłowy doprowadził ich do miejsca zasadzki i nagle zdziwieni Krzyżacy spostrzegli dookoła siebie sporą liczbę Polaków wychodzących z ukrycia. Walczyli jednak do końca i prawie wszyscy zostali wycięci - do niewoli wzięto tylko 5 braci. Kilka tygodni później, po bitwie pod Grunwaldem wojsku polskiemu nie udało się zdobyć warowni, poddało się tylko miasto.
Inaczej było w 1454 roku, podczas wojny trzynastoletniej. Zamek w Świeciu był słabo zaopatrzony i praktycznie pozbawiony załogi, ponieważ okoliczna ludność w większości popierała anty-krzyżacki ruch mieszczan i szlachty pn. Związek Pruski. W zamku nie miał więc kto służyć, a tym co jednak służyli, bracia zakonni nie bardzo ufali. Na początku lutego mieszczanie otworzyli bramy przed wojskiem polskim i przystąpiono do oblężenia zamku. Obronność warowni pozostała bardzo wysoka, skoro dwudziestokilkuosobowa załoga broniła się aż 2 tygodnie. Dopiero ostrzał z przysłanych przez miasto Toruń dział skłoniły Krzyżaków do poddania się. Jednakże wśród mieszczan i rycerstwa świeckiego byli także sprzymierzeńcy zakonu. Latem 1455 r. komtur Remchingen z Gniewa przy ich pomocy najechał i częściowo zniszczył miasto, uprowadzając przy tym wielu niechętnych zakonowi mieszczan.
Po kilku latach względnego spokoju zamek z nadania króla Kazimierza Jagiellończyka przejął najemny rycerz z Czech Oldrzych Czerwonka, który przeszedł na polska stronę. Powierzył on dowództwo nowej załogi j Andrzejowi Puszkarzowi, a ten zadał Krzyżakom kilka dotkliwych ciosów ekonomicznych. Przejął bowiem kontrolę żeglugi na Wiśle i skonfiskował wiele krzyżackich ładunków. Zakon zareagował w listopadzie 1460 r. wysyłając blisko 50-osobowy oddział, który przy pomocy zdrajcy wśród załogi zdobył zamek świecki. Polacy zachowali jednak przedzamcze i miasto. Teraz nastąpiło żmudne oblężenie i drobne potyczki trwające aż 7 miesięcy. W międzyczasie obie strony dozbrajały się i otrzymywały wsparcie z zewnątrz. Stronę polską wspierało głównie miasto Toruń, które najbardziej traciło na zablokowaniu Wisły. Zamku nie udawało się jednak zdobyć i jedynym rozwiązaniem dla oblegających było całkowite odcięcie go od świata, a następnie atak walnym szturmem, wszystkimi siłami. Tak też się stało w czerwcu 1461 r. Warownia Świecie padła, ale część załogi z niejakim Skoppem schroniła się w potężnej wieży zamkowej, broniąc się tam jeszcze 4 miesiące!


Panoramą okolicy Świecia w 1830
Zamek krzyżacki w Świeciu z panoramą okolicy na rysunku hrabiny zu Dohna z ok. 1830 roku


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorZamek Krzyżacki - ul. Zamkowa, Świecie

CZAS
punktor Czas oglądnięcia zabytku z zewnątrz i wewnątrz trwa minimum 1 godzinę.

WSTĘP
punktor Płatny. Dotychczasowe ceny (2024 r.) - 10 zł, 5 zł ulgowy, 25 zł rodzinny. Normalnie czynny w sezonie (maj-wrzesień) codziennie od godz. 10 do 18. Jednak obecnie cały czas trwają prace remontowe i obiekt jest otwarty nieregularnie. Od 2024 roku zamek jest dostępny dla turystów tylko w określone dni wg harmonogramu miesięcznego zamieszczonego na stronie Centrum Kultury w Świeciu.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
Zamek w Świeciu


Pocztówka ze Świecia
Zamek Świecie na pocztówce z lat międzywojennych - widok od strony zachodniej i rzeki Wdy. Widać budynek restauracji, zejście nad rzekę i alejkę spacerową. Zamek obrośnięty drzewami.



Pocztówka z 1903 r.
Pocztówka z 1903 roku. Restauracja Zamkowa na podzamczu.

Zamek na pocztówce z XX w.
Pocztówka z początku XX wieku - wieża zamkowa i restauracja


Położenie i dojazd


Centralno - północna część woj. kujawsko-pomorskiego. 50 km na północ od Torunia, 23 km na południowy zachód od Grudziądza. Zobacz na mapie.
Dojazd do zamku jest oznaczony na drogach. Zaparkować można przy małym parkingu tuż przy moście i podejść wałem, albo podjechać polną drogą pod sam zamek.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.40490278°, E18.45830556°
format DM (stopnie, minuty):   53° 24.2941668'N, 18° 27.4983336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 24' 17.65''N, 18° 27' 29.90''E 


Zdjęcie lotnicze Świecia
Zamek w Świeciu z lotu ptaka - zdjęcie lotnicze z ok. 1920 roku.


Bibliografia



punktor Kamiński Jan - Dzieje zamku wodnego w Świeciu
punktor Antkowiak Włodzimierz, Lamparski Piotr - Zamki i strażnice krzyżackie ziemi chełmińskiej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Haftka Mieczysław - Zamki krzyżackie w Polsce. Szkice z dziejów
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Rogiński Ryszard - Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy
punktor Sypek Robert - Zamki i obiekty warowne Pomorza Gdańskiego

Grafika z XIX w.Zamek na grafikach z XIX w.
Grafiki z 2. połowy XIX wieku wykonane podczas niemieckich badan i inwentaryzacji ruin ukazujące w jak fatalnym stanie było skrzydło północno-zachodnie (które obecnie jest odnowione i nadbudowane)


Zdjęcie Niemców na zamku
Zdjęcie z okresu II wojny św. - miłujący pokój (i praworządność!) naród niemiecki manifestuje pod zamkiem w Świeciu przywiązanie do idei Zjednoczonej Europy.


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Świecie - Widok na zamek z oddalonego mostu na Wdzie Świecie - Widok od południa Świecie - Skrzydło północne zamku w pełnej okazałości Świecie - Widok od południowego-zachodu - taras na resztkach wieży narożnej Świecie - Tu dobrze widać okienka ganku strażniczego Świecie -  Wieża główna z blankami Świecie - Zrekonstruowane mury skrzydła południowego i resztki wieży płd.-zach. Świecie - Widać wejście do wieży z ganku strażniczego oraz mur zachodni Świecie - Widok od wschodu - niskie mury  skrzydła wschodniego Świecie - Skrzydło północne z wieżą północno-wschodnią Świecie - Wieża północno-wschodnia i okno kaplicy Świecie - Dawna broń w podziemiach Świecie - Podziemia Świecie - Sala na wykłady czy też koncerty w podziemiach Świecie - Widok na zniszczony refektarz i piwnice Świecie - Widok z ganków strażniczych na wnętrze północnego skrzydła Świecie - Jedna z sal w piwnicach Świecie - Ekspozycja w kaplicy Świecie - Na ganku strażniczym Świecie - Sklepienie krzyżowe w wieży  - oryginalne Świecie - Sklepienie krzyżowe w wieży - rekonstruowane Świecie - Zbroja rycerska w wieży Świecie - Widok na teren starego miasta i ocalały kościół farny Świecie - Widok z wieży na miasto i Wdę Świecie - Blanki na szczycie wieży


Materiały wideo


Zamek krzyzacki w Świeciu z drona




Trailer "Świecie. Powrót do przeszłości"




Zamek Świeci z drona 2022



Noclegi


punktor Świecie - Camping Zamek, ul. Zamkowa 10, tel./fax 52 33 11 726, tel. 604 99 30 70
punktor Świecie - Hotel "Magdalena", ul. Wojska Polskiego 112, tel. (052) 33 11 146
punktor Świecie - Hotel Leśna, ul. Bydgoska 1 tel. (052) 33 24 024
punktor Świecie - Ośrodek Wypoczynkowy Deczno, Deczno, tel: (052) 331 10 64

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Nazwa miasta       Autor:  Samarama      Data:  2024-01-16 08:10:50
    Nie ma jednego Świecia w Polsce. Są przynajmniej 3. Tak więc dopisek jest kluczowy, żeby nie mylić z tym leżącym nad Osą (który też ma swój „przydomek”) ani z tym na Śląsku.
  • Nazwa miasta       Autor:  Stefan      Data:  2016-10-28 15:54:55
    Nawet tutaj podano błędną nazwe z członem ....nad Wisłą. Nie ma w Polsce takiego miasta. Autorem " błędu " jest kolej i poczta. Tylko tyle . Świecie było i jest .
  • Odbudujmy cały zamek       Autor:  Jarek K.      Data:  2016-07-02 18:26:46
    A może zróbmy ściepę i na złość trudnym czasom odbudujmy cały zamek? Ryciny pokazują jak wielki i piękny musiał być to w czasach swojej świetności obiekt. Może powstanie szlak zamków np. Malbork-Świecie, albo Świecie-Malbork? Przekujmy marzenia w czyny :) Kto da więcej? Teren starego boiska może świetnie pełnić np. rolę widowni dla koncertów na dziedzińcu zamku... Zróbmy burze mózgów! Czy włodarze miasta pomogą ;-) Może czas, aby dzięki np. takiej właśnie idei zaznaczyło się na np. kulturalnej mapie Polski?





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.