Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Szczebrzeszyn (woj. lubelskie) - Średniowieczny zamek rycerski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 23

       
    
 


Opis i stan obecny


Zachowany w niewielkim stopniu szczebrzeszyński zamek stał na wzgórzu zwanym Zamczyskiem nad doliną Wieprza, kilkaset metrów od rynku miejskiego i chronił ważnego szlaku handlowego. Funkcje te pełnił wcześniej gród istniejący tu już w VII wieku.
Zamek był skromną warownią złożoną początkowo z wieży mieszkalno-obronnejo wymiarach 7,6 x 10,4 m i otaczających ją urządzeń obronnych w postaci suchej fosy, drewnianej palisady od południa i wschodu oraz murowanej bramy od północnego-wschodu. Palisada była wzmocniona nasypem kamiennym i murowanymi słupkami, które przetrwały na krawędzi urwiska.
ozdoba
Gród
Wzgórze na którym stoi zamek w Szczebrzeszynie było grodem o nazwie Bród (należącym do Grodów Czerwieńskich), strzegącym szlaku handlowego z Kijowa i Włodzimierza Wołyńskiego do Krakowa i Pragi. Odkrycia dokonane przez archeologów datują funkcjonowanie grodu na VII-XIII wieku, są to m.in. chaty z kamiennym piecem, cmentarzysko szkieletowe i jama do przechowywania zboża.
Wieża miała prawdopodobnie 3-4 kondygnacje naziemne, ale w ruinie zachowały się tylko dwie. Dolna jest zbudowana z kamienia, górna z cegły. Przy ścianie południowej znajdowała się prawdopodobnie zewnętrzna klatka schodowa. Budynek był ogrzewany piecami kaflowymi - w południowo-wschodnim narożniku odkryto z przewód kominowy.
Brakuje niestety dokładnego opisu czy rysunku warowni, ale źródła wskazują na istnienie zamku górnego z wieżą i nieznaną zabudową oraz zamku dolnego, na którym wymieniono 2 budynki i 2 studnie. Zamek dolny to zapewne wzniesienie na północ od Zamczyska, również chronione palisadą. Teren ten nie był nigdy badany przez archeologów.
Wieża w formie skromnej dwukondygnacyjnej budowli uległa dewastacji stosunkowo niedawno, była zamieszkana jeszcze w latach 70-tych XX wieku, a nawet w 80-tych jej stan był całkiem niezły, posiadała dach i dostępną piwnicę.
Opuszczony budynek zaczął jednak w szybkim tempie popadać w ruinę. Na początku XXI wieku Zamczysko było mocno zarośnięte, odwiedziny w porze letniej nie były najlepszym pomysłem. Później roślinność usunięto, ale dostęp do zamku został całkowicie zabroniony z powodu rozpoczętych prac restauracyjnych. Skończyły się one na oczyszczeniu terenu i wycince chaszczy, ale ogrodzenie pozostało.
Ostatecznie po długim czasie udało się rozpocząć prace rekonstrukcyjne, a raczej stawianie wieży od nowa - ruina nie nadawała się od odbudowy. Przy wykorzystaniu starych elementów budynku w listopadzie 2023 roku stanęła odtworzona nowa wieża z tarasem widokowym na poddaszu. W zachowanych piwnicach i na z rekonstruowanym piętrze będą prezentowane wystawy. Parter zajęła kawiarnia. Z braku materiału źródłowego nie wiadomo jak bliski oryginałowi jest obecny wygląd wieży.

ozdoba
Lochy
Legendy szczebrzeszyńskie opowiadają o rozległej sieci lochów znajdujących się zarówno pod wzgórzem zamkowym jak i miastem. Ponoć tunele pod warownią były tak duże, iż mieściły karetę z końmi, którą miał się w razie zagrożenia ewakuować przebywający w zamku starosta lub władca. Faktem jest, że w mieści po dużych ulewach kilkakrotnie zapadała się ziemia odsłaniając piwnice, a wejścia do nich odkryto także przy obu miejskich kościołach, w tym ostatnio w 2004 roku podczas renowacji figury Matki Bożej przy kościele św. Mikołaja. Śmiałkowie, którzy penetrowali podziemia nie zaszli daleko, ponieważ tunele są pozasypywane, a strop bardzo niepewny. Tak więc nikt ich jeszcze profesjonalnie nie przepadał.
Podczas najnowszych badań zamku w 2022 roku, na poziomie ok. 2 metrów poniżej powierzchni gruntu natrafiono na tunel ucieczkowy. Jego datowanie nie jest pewne, może pochodzić z XIV – XV wieku, ale może być też korytarzem polskich partyzantów, którzy na wzgórzu zamkowym ukrywali się w czasie II wojny światowej. Wydrążony w podłożu lessowym korytarz prowadzi w kierunku zachodnim. Ma on zostać zabezpieczony i udostępniony turystom.

Litografia z zamkiem z XIX w.
Wieża zamkowa na litografii z połowy XIX w. wg A. Lerue




Zdjęcie sprzed wojny
Wieża zamkowa w Szczebrzeszynie na zdjęciu z okresu międzywojennego


Plany i rekonstrukcje


Plan Zamczyska
Plan wysokościowy szczebrzeszyńskiego Wzgórza Zamkowego z lokalizacją wykopów archeologicznych. a - wykop wraz z oznaczeniem, b - relikty zabudowy murowanej, czyli wieża, murowane słupki w palisadzie i prawdopodobnie fragment bramy (na płn.-wsch. wzgórza). Badania S. Hoczyk-Siwkowa i I. Kutyłowska

Plan wieży
Rzut wieży zamkowej w Szczebrzeszynie wg Radzik, Bednarczyk, 1981



Historia, wydarzenia


Przyjmuje się, że zamek w postaci czworobocznej wieży mieszkalno-obronnej wzniósł w 2. połowie XIV wieku Dymitr z Goraja herbu Korczak, który otrzymał
ozdoba
Prywatny powiat szczebrzeszyński
Ziemia szczebrzeszyńska decyzją króla Władysław Jagiełło miała status prywatnego dystryktu (powiatu), nad którym feudał sprawował pełną władzę wojskową, sądowniczą i własnościową. Mieszkańcy powiatu jako jego wasale, byli wyłączeni spod jurysdykcji królewskiej i publicznej, podlegali wyłącznie sądom ziemskim i grodzkim sprawowanym na szczebrzeszyńskim zamku. Każdy kolejny właściciel powiatu automatycznie stawał się feudałem - seniorem. Była to więc unikalna w kraju enklawa o ustroju feudalnym, która przetrwała aż do 1. rozbioru Polski. Wywoływało to niezadowolenie miejscowej szlachty, bo ograniczenia wynikające z prawa lennego uniemożliwiały jej korzystanie z przywilejów dostępnych w Rzeczypospolitej. Skutkiem był bunt oraz spalenie zamku i ksiąg sądowych w 1583 r.
ziemię szczebrzeszyńską od króla Ludwika Węgierskiego w 1379 roku. Nadanie to potwierdził i rozszerzył na absolutną władzę lenną dla Dymitra 9 lat później król Władysław Jagiełło. Jednakże w liście króla Kazimierza Wielkiego, który przebywał w Szczebrzeszynie podczas walk z Litwinami w 1352 roku, jest już wspomniany zamek. Budowla istniała więc w nieznanej dziś formie w połowie XIV wieku.
Ponieważ Dymitr nie miał synów, a oddanie ziemi córkom wiązałoby się z utratą dóbr wraz z wyjściem za mąż, postanowił przekazać ziemie bratankowi Prokopowi. Ten również nie posiadał męskiego potomstwa i Szczebrzeszyn trafił do jego córki Zygmunty, która wniosła go w wianie kasztelanowi i wojewodzie krakowskiemu Janowi Amorowi Tarnowskiemu (seniorowi) w 1462 roku. Wiadomo, że Tarnowski przebywał na zamku w Szczebrzeszynie wraz z żoną w roku 1486, a w 1507 roku odbył się tu sejmik ziemi chełmskiej.
Z badań archeologicznych wynika, iż ok. 1500 roku zamek Szczebrzeszyn spłonął w pożarze. Prawdopodobnie wraz z odbudową założenie wzbogaciło się o nowe budynki. Sama wieża zyskała 1 lub 2 kondygnacje z cegły. Do wnętrz wstawiono piece kaflowe.
ozdoba
Dymitr z Goraja
Budowniczy zamku Dymitr z Goraja był Rusinem urodzonym w Kleciu. Swój szybki awans zawdzięczał królowi Kazimierzowi Wielkiemu, którego wspierał w podboju i zagospodarowywaniu ziem wschodnich. Mimo popadnięcia początkowo w niełaskę u Ludwika Węgierskiego (stracił stanowisko podskarbiego i został wyrzucony z dworu) w 1377 r. król za zasługo w wojnie z Litwą nadał Dymitrowi i jego bratu ziemie powiatu szczebrzeszyńskiego z zamkiem w Goraju oraz przywrócił stanowisko. Następnie Dymitr opowiedział się za związkiem Jadwigi z Wielkim Księciem Litewskim Jagiełłą i z całych sił nie dopuszczał do jej ślubu z Wilhelmem Habsburgiem, co uwiecznił Jan Matejko. Jagiełło odwdzięczył się m.in. nadaniem mu władzy feudalnej nad Szczebrzeszynem i okolicą. W 1386 r. był posłem do Krzyżaków z zaproszeniem na ślub Jagiełły i Jadwigi. Dwa lata później został marszałkiem Królestwa i poślubił córkę wojewody krakowskiego Beatę z Bożegodaru. Dymitr zmarł w 1400 roku, a jego ciało spoczęło w klasztorze w Zawichoście. Majątek ziemski jaki zgromadził należał do największych w XIV-wiecznej Polsce.
J. Matejko-Dymitr z Goraja wstrzymujący Jadwigę od wyłamania drzwi na zamku królewskim w Krakowie
Twarz Dymitra na obrazie J. Matejki. Kliknij aby zobaczyć całość.
W 1515 r. po sporach o Szczebrzeszyn po śmierci Aleksandra Tarnowskiego, zamek przejął Piotr Kmita z Wiśnicza jako spadek po matce Katarzynie z Tarnowskich, siostrze Jana Amora Tarnowskiego. Rok później nastąpił jednak nowy podział majątku. Podzielono go na pół, łącznie z zamkiem: część górną dostał Kmita, a część dolną Elżbieta, wnuczka Prokopa Gorajskiego. Właśnie ten podział na zamki dolny i górny dowodzi, że warownia posiadała dodatkowe zabudowania poza wieżą, jednak dotychczas nie zlokalizowano ich.
W 1522 roku wzmiankowany jest burgrabia zamkowy. W 1555 r. po śmierci Piotra Kmity, sejm do którego trafiła sprawa majątku, nadał cały Szczebrzeszyn trzem braciom Górkom z Wielkopolski: Łukaszowi, Stanisławowi i Andrzejowi. Byli oni potomkami Elżbiety z Goraja. W 1557 r. Łukasz i Stanisław zrzekli się swoich części na rzecz brata Andrzeja.
W 1583 r. zamek Szczebrzeszyn, w którym działał powiatowy sąd lenny, został podpalony przez niezadowoloną z podległości feudalnej szlachtę. Najbardziej ucierpiała część dolna wieży. Stracono wtedy wszelkie dokumenty z dziejów miasta, tak iż Andrzej Górka musiał prosić króla Stefana Batorego o potwierdzenie nadania wszystkich dotychczasowych praw dla Szczebrzeszyna.
Wieża wprawdzie przetrwała albo została odbudowana, ale tak jak i całe wzgórze zamkowe nie pełniła już funkcji obronnych, lecz była więzieniem jeszcze w XVIII stuleciu. Lustracja z 1593 roku mówi o 2 studniach, zaniedbanych i zasypanych kamieniami, sklepionej murowanej piwnicy oraz 2 budynkach.
Od 1592 r. właścicielami Szczebrzeszyna byli spadkobiercy i siostrzeńcy Górków - Czarnkowscy, a rok później, aż do 1772 roku Zamoyscy. W 1589 roku prywatny powiat szczebrzeszyński został włączony do ordynacji Zamoyskich.
W XIX i XX stuleciu wieża była zwykłym prywatnym budynkiem mieszkalnym.
Pierwsze badania archeologiczne przeprowadzono w latach 1978-79, następne w roku 1981. W 2008 pojawiła się zaskakująca informacja, iż wzgórze zamkowe ma całkowicie zmienić swoje oblicze. Wieża zamkowa zostanie odbudowana, a na jej szczycie powstanie punkt widokowy. Obok w budynku mieszkalnym funkcjonował będzie hotel i restauracja. Inwestycje przeprowadzić ma biznesmen z Kanady, pochodzący ze Szczebrzeszyna i będący właścicielem wzgórza. Jednak końcem 2009 roku okazało się, iż biznesmen wycofał się ze swoich planów i cały teren zamkowy jest wystawiony na sprzedaż.
W 2018 r. gmina odkupiła wzgórze zamkowe za 161 tys. zł i temat zagospodarowania oraz rewitalizacji zabytkowego terenu powrócił.
W 2020 roku ogłoszono projekt zakładający w ciągu 3 lat odbudowę wieży (3 kondygnacje) z salami ekspozycyjnymi, punktem widokowym, kawiarnią, otoczoną alejkami z tablicami informacyjnymi.
Od 2022 roku trwają prace, mające się zakończyć końcem roku 2023. Przy okazji natrafiono na tunel prowadzący w kierunku fosy zachodniej i 7 pochówków z XIII wieku, które będą dokładnie przebadane w przyszłości.
Dnia 25.11.2023 nastąpiło uroczyste otwarcie zrekonstruowanej wieży. Rewitalizacja kosztowała w sumie 3 mln 250 tys. zł. Otwarciu zabytku towarzyszył koncert muzyki dawnej w wykonaniu Capella All Antico, bicie okolicznościowej monety, pokazy walk i uzbrojenia średniowiecznego w wykonaniu Drużyny Grodów Czerwieńskich. Nie udało się na razie pozyskać środków na odbudowę wieży bramnej.


Zdjęcie lidar Szczebrzeszyna
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolicy Zamczyska w Szczebrzeszynie. A - wieża, B - zamek górny, kropki - przebieg palisady, C - hipotetyczny zamek dolny, E - fosa od zachodu, F- klasztor z kościołem, G - rzeka Wieprz


Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Oglądnięcie resztek zamku zajmuje ok. 10 minut.

WSTĘP
punktor Kiedyś wolny, ale aktualnie trwają prace rekonstrukcyjne, więc zapewne zabroniony.



Położenie i dojazd


Centralno-południowa część woj. lubelskiego. 17 km na zachód od Zamościa. Zobacz na mapie.
Wzgórze zamkowe znajduje się ok. 300 m od rynku miejskiego w kierunku płd-zach. (w stronę słynnego chrząszcza).

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.69193930819°, E22.97545401155°
format DM (stopnie, minuty):   50° 41.5163584914'N, 22° 58.527240693'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 41' 30.98''N, 22° 58' 31.63''E 



Bibliografia



punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Kutyłowska Irena - Szczebrzeski gród i okręg grodowy w ziemi chełmskiej


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Szczebrzeszyn - Zarośnięty stok grodziska Szczebrzeszyn - Widok po wejściu na szczyt grodziska Szczebrzeszyn -Teren grodziska Szczebrzeszyn - Fragment wieży Szczebrzeszyn - Zarośnięty kamienny łuk Szczebrzeszyn - Ruina wieży Szczebrzeszyn - Górna część wieży Szczebrzeszyn - Dolna, kamienna część wieży Szczebrzeszyn - Dolna, kamienna część wieży Szczebrzeszyn - Zarośnięta wieża



Noclegi



Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Zamek otwarcie       Autor:  zamkomania.pl      Data:  2023-11-26 19:34:15
    Dziękuję za informacje. Wkrótce zamieszczę o tym wzmianki i zapewne odwiedzę w przyszłym roku.
  • Zamek otwarcie       Autor:  Wojtek      Data:  2023-11-25 22:55:57
    Dziś uroczyście otwarto zrekonstruowaną wierzę i teren zamku. Byłem, widziałem, ładnie, robi wrażenie, zamek świetnie usytuowany. Polecam
  • Re: Odbudowa wieży       Autor:  zamkomania      Data:  2022-10-01 14:35:46
    Dzięki za info! Wstawione na stronę.





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.