Na zamku w Szczytnej nie odkryto żadnych piwnic, poza jednym małym przejściem podziemnym. Nie natrafiono też na studnię, która musiała tam być. Wiele mówiło się o ukryciu w tym miejscu zbiorów miejscowej Muzeum Szkła. Są też informacje o przewiezieniu do Leśnej Skały części przedmiotów ze składnic hitlerowskich z Henrykowa i Kamieńca.
Tak więc wielu uważa, iż zamek choć bez bogatej historii kryje jeszcze sporo tajemnic.
Neogotycki pałac w Szczytnej zwany Leśna Skała tak dobrze naśladuje średniowieczny zamek, iż warty jest bliższego przedstawienia. Położony na malowniczym wzgórzu Szczytnik o wysokości 589 m powszechnie nazywany jest zamkiem.
Obiekt zbudowano na planie prostokąta z jedną wieżą cylindryczną i kilkoma czworobocznymi. Otoczono go fosą i murami z blankami, na których stały niegdyś armaty. W murach znajdują się baszty, dawniej chyba tarasy widokowe (obecnie drzewa zasłaniają widok).
Ściany budowli są grube jak w prawdziwym zamku, a wjazd prowadził przez most zwodzony. Całość posiada wiele detali neogotyckich takich jak machikuły, obramowania okienne, portale. Wnętrza urządzono z wielkim przepychem, wyeksponowano w nich motywy rycerskie i myśliwskie. Pałac był bowiem pomyślany jako rezydencja myśliwska i szczególnie w lecie tętnił życiem. Gości było wtedy zawsze wielu, a gospodarze dbali aby niczego im tu nie brakowało.
Do niedawna turyści nie mogli go zwiedzać, ponieważ w większej części mieścił Dom Pomocy Społecznej dla mężczyzn upośledzonych umysłowo. Można było jedynie przejść się otwartą ścieżką przy bocznym skrzydle zamku przez bramę z dwiema wieżyczkami, a
przede wszystkim nasycić wzrok widokiem tzw. Obniżenia Dusznickiego ze specjalnego punktu widokowego na skałach. Otwarta bywała również niezbyt ciekawa kaplica zamkowa.
Jednak od 2020 roku Leśna Skała na nowego dzierżawcę, który przejął go w atmosferze lekkiego skandalu. DPS został zlikwidowany, budynek odnowiony i oddany na cele turystyczne. Powstała restauracja, kawiarnia, profesjonalne zwiedzanie z przewodnikiem. Przeciwnicy zarzucają właścicielom (czyli Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny, które wydzierżawiło obiekt prywatnej fundacji) pazerność i nieetyczne działania, nie zauważając indolencji lokalnych władz. Malowniczych terenów na kłodzkiej ziemi nie brakuje i DPS na pewno można było przenieść w równie atrakcyjne, a bardziej ustronne miejsce. Zabytkowy pałac z punktami widokowymi powinien spełniać rolę turystyczną. Z drugiej strony wnętrza pałacu nie oferują ponoć nic interesującego, a cena zwiedzania (30 zł w 2022 r.) jest dramatycznie zawyżona...
Schloss Waldstein - rysunek z 1842 r.
Plany i rekonstrukcje
Teren pałacu Leśna Skała na mapie z XIX wieku
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku / pałacu w Szczytnej. A - pałac, B - baszty - tarasy widokowe w murach obwodowych, C - brama, P - punkt widokowy (poza terenem pałacu)
Historia, wydarzenia
Budowę pałacu Leśna Skała (Waldstein) rozpoczął w roku 1827 Karol Leopold von Hochberg. Zatrudnił dla tego celu znanego architekta Karla Schinkla. Wcześniej na miejscu tym znajdował się fort pruski zbudowany w 1790 r. (zburzono go 18 lat później).
Po śmierci Hochberga w 1843 r. wspaniała rezydencja stała się
Karol Leopold Hochberg
Był dzieckiem pruskiego arystokraty i kobiety z ludu. Jako wzorowy żołnierz szybko awansował do stopnia majora. Zamiłowanie do historii i polowań zrodziło jego największe pragnienie - posiadania własnego zamku w otoczeniu pięknej przyrody. Pomogła mu fortuna odziedziczona po ojcu, którą prawie w całości poświęcił na budowę Leśnej Skały. Podanie mówi, iż kazał wypełnić po brzegi złotem wielki wóz, który cztery konie wciągnęły na Szczytnik.
własnością jego siostry, która szybko ją sprzedała.
Kolejni właściciele zmieniali się bardzo szybko, aż w 1860 r. kupili ją bracia Rohrbachowie. Córka jednego z nich Helena Klein wraz z mężem przeprowadziła gruntowny remont. Powstała wtedy kaplica, początkowo przeznaczona tylko dla mieszkańców zamku. Na początku XX w. obiekt udostępniono turystom, którzy mogli m.in. zobaczyć grobowce pod kaplicą. W czasie I wojny światowej jeden z dzwonów z kaplicy przetopiono na armaty. W 1929 zamek kupiła holenderski zakon Mariahilfe zwany też Zgromadzeniem Misjonarzy św. Rodziny Prowincji Niemieckiej. W czasie II wojny światowej zamek w Szczytnej zajął Wehrmacht i urządził tu luksusowy wojskowy ośrodek rehabilitacyjny. W 1945 roku armia sowiecka miała tu z kolei swój sztab, ale nawet po jej odejściu pozostało jeszcze wyposażenie i ozdoby w postaci poroży oraz zbroi rycerskich.
W latach pięćdziesiątych doszło do bandyckiego włamania. Sprofanowano groby, krypta kapliczna została więc zamurowana na blisko 30 lat.
W tym okresie w pałacu mieściło się prewentorium dziecięce.
Potem budowla przez długi okres funkcjonowała jako Państwowy Dom Pomocy Społecznej.
W 2006 roku Komisja Majątkowa przekazała pałac Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny.
Stało się to na podstawie kwestionowanego przez niektórych orzeczenia, iż Zgromadzenie jest następcą prawnym zakonu Mariahilfe.
W sytuacji Leśnej Skały nic się nie zmieniło. Misjonarze nadal dzierżawili obiekt Państwowemu Domowi Pomocy Społecznej, a właściwie instytucji nadzorczej czyli Powiatowi Kłodzkiemu. Z jednym zastrzeżeniem - iż dzierżawa jest tymczasowa - na czas wybudowania nowego ośrodka. Lokalne władze przez 12 lat nic jednak nie zrobiły w tej sprawie.
W 2017 roku powstała Fundacja Zamek Leśna Skała, która postawiła sobie za cel rewitalizację pałacu. W 2019 r. Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny przekazało jej w dzierżawę pałac, którego zły stan techniczny nie pozwalał na dalsze funkcjonowanie DPS. Wywołało to ostry konflikt z władzami powiatowymi, które udowadniały, że budynek przeszedł pozytywnie wszystkie kontrolę i może nadal spełniać swoje zadania.
Fundacja przejęła jednak zabytek, a 110 pensjonariuszy DPS zostało umieszczonych w różnych ośrodkach na terenie Dolnego Śląska.
Od 2020 r. można zwiedzać pałac, choć w grudniu 2022 roku ogłoszono nagle jego zamknięcie. Od maja 2023 jest otwarty ponownie.
Zamek - pałac Szczytna na pocztówce z ok. 1940 r.
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT Zamek Leśna Skała - ul. Zamkowa 8, Szczytna
CZAS Z centrum Szczytnej na wzgórze prowadzi szlak turystyczny (ok. 45 minut). Inny ciekawy szlak prowadzi z Polanicy Zdroju i mija Drogę Krzyżową utworzoną na naturalnych skałach. Można też podjechać autem drogą asfaltową.
Oglądnięcie pałacu z zewnątrz i szczytu Szczytnika zajmowało kiedyś ok. 30 minut.
Obecnie zwiedzanie z przewodnikiem trwa zapewne dłużej.
WSTĘP Oglądanie z zewnątrz bez opłat.
Zwiedzanie z przewodnikiem - 30 zł w 2022 roku.
Pałac jest czynny przez cały rok. W sezonie codziennie. Przewodnik oprowadza co 2 godziny
w godz. 11:00-15:00/17:00. Po sezonie tylko w soboty-niedziele.
Możliwe zwiedzanie nocne ze światłem i muzyką - konieczna rezerwacja.
Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zabytku: Zamek - pałac w Szczytnej
Zamek - pałac Szczytna na pocztówce z początku XX wieku
Położenie i dojazd
Południowa część woj. dolnośląskiego. 16 km na zachód od Kłodzka, 32 km na południe od Nowej Rudy. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N50.41232222° E16.45770833°
format DM (stopnie, minuty): 50° 24.7393332'N 16° 27.4624998'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50° 24' 44.36''N 16° 27' 27.75''E
Bibliografia
Lamparska Joanna - Sudety Środkowe po obu stronach granicy
Zamek - pałac Szczytna na pocztówce z ok. 1945 r.
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane wiosną 2002 i latem 2011
Noclegi
Szczytna - OW "Relax", ul. Robotnicza 23, tel. (074) 866 92 62
Szczytna - OW "Kamela", ul. Sienkiewicza 30, tel. (074) 868 33 23
Szczytna - OW 'Pod Młynem', ul. Bobrownicka 56, tel. (074) 868 30 21
Szczytna - Górska Baza Noclegowa, ul. Batorów 6, tel. (074) 868 33 59
Szczytna - Internat ZSP, ul. Wolności 80, tel. (074) 868 32 74
Szczytna - Gościniec Misyjny, ul. Zamkowa10, tel. (074) 868 32 07
Szczytna - "U Pietronika", ul. Polna 10, tel. (074) 868 41 96
Szczytna - "Puchacz" Gospodarstwo Gościnne, ul. Batorów 5, tel. (074) 868 88 17
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Dzień dobry, szukam kontaktu do osób, które mieszkały w Zamku w Szczytnej, lub przebywały tam w okresie działania prewentorium.
Będzie mi bardzo miło uzyskać wszelkie informacje.
Proszę o kontakt na adres: foto.pietrzak@gmail.com
Pozdrawiam
Joanna Pietrzak-Pawłowska
Dzień dobry, szukam kontaktu do osób, które mieszkały w Zamku w Szczytnej, lub przebywały tam w okresie działania prewentorium.
Będzie mi bardzo miło uzyskać wszelkie informacje.
Proszę o kontakt na adres: foto.pietrzak@gmail.com
Pozdrawiam
Joanna Pietrzak-Pawłowska
Dzień dobry, szukam kontaktu do osób, które mieszkały w Zamku w Szczytnej, lub przebywały tam w okresie działania prewentorium.
Będzie mi bardzo miło uzyskać wszelkie informacje.
Proszę o kontakt na adres: foto.pietrzak@gmail.com
Pozdrawiam
Joanna Pietrzak-Pawłowska
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).