puste

Województwo: warmińsko-mazurskie / Powiat: mrągowski / Gmina: Mrągowo

Ikonka - zamek

SZESTNO
¤ Średniowieczny zamek krzyżacki ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Szestno

Ocena


Możesz ocenić:
Szestno - Średniowieczny zamek krzyżacki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 16
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.3 na 5. Głosów: 18
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera ruiny zamku krzyżackiego ukryte na zarośniętym wzgórzu, nad kanałem łączącym jeziora Juno i Salęt. Ze względu na bujną roślinność polecam zwiedzić zamek na jesień lub wiosnę.
Pierwotnie stała tu drewniana strażnica z 1348 roku, zniszczona przez Litwinów 23 lata później. W końcu XVI wieku Krzyżacy postanowili ją odbudować, ale w postaci murowanej warowni, strzegącej następnie jednego z największych młynów zakonnych. Zamek założono na planie kwadratu o boku 25 m, z budynkiem mieszkalnym od północy (25x11 m). Pozostałe skrzydła stanowił mur obronny i ewentualnie dostawione do niego drewniane budynki gospodarcze. Z trzech stron warownię otaczała fosa, a od południa wspomniany kanał łączący jeziora. Wysunięta brama umiejscowiona była od zachodu, a dalej za fosą funkcjonowało przedzamcze. W 1454 r. zamek zajęły wojska Związku Pruskiego, ale już rok później odzyskał go prokurator Nidzicy Ulryk von Kinsberg. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w latach 1525 - 1752 zamek był siedzibą pruskich starostów. Rozbudowano go stawiając na dziedzińcu skrzydło wschodnie. Później obiekt nie był już remontowany i starostwo przeniesiono do folwarku kilkaset metrów od zamku. W I poł. XIX wieku uległ rozbiórce. Cegły wywieziono do Kętrzyna. Pod koniec tego stulecia, piwnice wykorzystywano jeszcze jako magazyny. Obecnie zachował się wysoki na ponad 5 m północno-wschodni narożnik zamku, niewielkie odcinki murów obwodowych i fundamenty budynków. Często podawane informacje o piwnicach z kolebkowo żebrowymi sklepieniami i klatką schodową nie są już aktualne. Uległy one zawaleniu ponad 20 lat temu.

Ruiny leża niedaleko głównej drogi. Jadąc od strony Mrągowa należy skręcić przed kościołem w lewo do Zajazdu Staropolskiego. Ten budynek kryje w sobie mury średniowiecznego młyna krzyżackiego. Wzniesienie za mostem to wzgórze zamkowe.Plan zamku wg Mariana Głoska. Na czerwono zachowany narożnik.


Położenie i dojazd


Centralno - wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego. 5 km na północ od Mrągowa. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 53.921548°,  E 21.303782°
format DM (stopnie, minuty):   N 53° 55.29288',  E 21° 18.22692'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 53° 55' 17.57'',  E 21° 18' 13.62''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Szestno - Wzgórze zamkowe Szestno - Fundamenty murów na ścieżce na wzgórzu zamkowym Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Wszędzie pełno gruzu Szestno - Wszędzie pełno gruzu Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Resztki murów zamkowych Szestno - Mury narożnika zamku Szestno - Mury narożnika zamku Szestno - Narożnik zamku z oddali Szestno - Rzeka zastępująca fosę od południa

Zdjęcia wykonane: latem 2010Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • EBajtMwVcdRejd       Autor:  bwLRupewB      Data:  2011-05-10 05:46:42
    That's the best anewsr of all time! JMHO

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.