Możesz ocenić: Szestno (woj. warmińsko-mazurskie) - Średniowieczny zamek krzyżacki
Opis i stan obecny
Ruiny zamku krzyżackiego ukryte na zarośniętym wzgórzu, nad kanałem Muntówka łączącym pobliskie jeziora Juno i Salęt.
Niegdyś przebiegał tędy ważny dla państwa krzyżackiego trakt łączący m.in. Mrągowo i Kętrzyn.
Zamek Szestno założono na planie kwadratu o boku 25 m, z budynkiem mieszkalnym od północy (25x11 m). Pozostałe skrzydła stanowił mur obronny i ewentualnie dostawione do niego drewniane budynki gospodarcze. Średniowieczne założenie zostało tylko raz rozbudowane, prawdopodobnie w XVI stuleciu, o skrzydło wschodnie o wymiarach 10x16 m.
Z dwóch stron warownię otaczała fosa, a od południa i zachodu wspomniany kanał łączący jeziora. Wysunięta brama, być może w formie wieży, umiejscowiona była od zachodu, a dalej za fosą funkcjonowało przedzamcze z folwarkiem.
Obecnie zachował się wysoki na ponad 5 m północno-wschodni narożnik zamku, niewielkie odcinki murów obwodowych i fundamenty budynków. Często podawane informacje o piwnicach z kolebkowo żebrowymi sklepieniami i klatką schodową nie są już aktualne. Uległy one zawaleniu w końcu XX wieku. Ze względu na bujną roślinność najlepiej zwiedzić to miejsce porą jesienną lub wiosenną.
Na południowym wschodzie od zamku, przy drodze, stoi Zajazd Staropolski, który powstał z budynku XIX-wiecznego młyna. Ten z kolei postawiono na fundamentach młyna wodnego, istniejącego tu od XIV stulecia. Wraz z młynem stał jeszcze niezachowany browar.
Plany i rekonstrukcje
Plan zamku Szestno wg Mariana Głoska. Na czerwono zachowany narożnik.
A - skrzydło północne, B - brama, C - późniejsze skrzydło wschodnie
Stylowa rekonstrukcja zamku Szestno od wschodu autorstwa Bożeny Januszewskiej i Katarzyny Wolskiej ("Zamki Państwa Krzyżackiego w dawnych Prusach, M. Garniec, M. Jackiewicz Garniec)
Historia, wydarzenia
Pierwotnie w Szestnie stała drewniana strażnica z 1348 roku, zniszczona przez Litwinów 23 lata później. Pod koniec XIV wieku Krzyżacy postanowili ją odbudować, ale w postaci murowanej warowni, strzegącej następnie jednego z największych wodnych młynów zakonnych.
W 1454 r. zamek zajęły wojska Związku Pruskiego, ale już rok później odzyskał go prokurator Nidzicy Ulryk von Kinsberg. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w latach 1525 - 1752 warownia była siedzibą pruskich starostów.
Rozbudowano ją stawiając na dziedzińcu skrzydło wschodnie. Później obiekt nie był już remontowany i
starostwo przeniesiono do folwarku kilkaset metrów dalej. W I połowie XIX wieku zamek Szestno uległ rozbiórce. Cegły wywieziono do Kętrzyna. Pod koniec tego stulecia, piwnice wykorzystywano jeszcze jako magazyny.
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamku w Szestnie. Z - teren zamku, P - teren przedzamcza, N - zachowany narożnik, F - fosa, K - kanał Muntówka, M - dawny młyn wodny, obecnie zajazd, D - droga wojewódzka
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT brak
CZAS Oglądnięcie resztek zamku zajmuje ok. 30 minut.
WSTĘP Wolny.
Położenie i dojazd
Centralno - wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego. 5 km na północ od Mrągowa. Zobacz na mapie.
Ruiny w Szestnie leża niedaleko głównej drogi. Jadąc od strony Mrągowa należy skręcić przed kościołem w lewo do Zajazdu Staropolskiego. Ten budynek kryje w sobie mury średniowiecznego młyna krzyżackiego. Wzniesienie za mostem to wzgórze zamkowe.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N53.921548° E21.303782°
format DM (stopnie, minuty): 53°55.29288'N 21°18.22692'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 53°55'17.57''N 21°18'13.62''E
Bibliografia
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Haftka Mieczysław - Zamki krzyżackie w Polsce - szkice z dziejów
Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław - Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich
Czubiel Lucjan - Zamki Warmii i Mazur
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych.
Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!
Miniforum
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Re: Ruiny zamku Autor: admin Data: 2021-08-01 16:20:18
Dziękuję za sprostowanie. Poprawione.
Ruiny zamku Autor: Darek Data: 2021-07-14 13:38:59
Na rzucie inwentaryzacyjnym błędnie oznaczony jest zachowany narożnik zamku. Zgodnie z opisem powinien to być narożnik pn.- zach. Natomiast na czerwono oznaczony jest narożnik pn.-wsch. W dniu 11 lipca 2021 r. sprawdziłem układ ruin z wysokości 60 m. Mogę tylko potwierdzić wspomnianą pomyłkę.
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).