pusteTelefon kontaktowy
Zamek/muzeum,
tel. (048) 617 12 43Ikonka - zamek

SZYDŁOWIEC
🏰 Renesansowy zamek magnacki 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Szydłowiec
Mikołaj [Szydłowiecki] wzniósł zamek od fundamentów z palonej cegły stosownie do godności swej familii, tak zewnątrz, jak i wewnątrz rozkoszny i piękny równo w pomieszczeniach, portykach, jak i rozmaitych malowidłach tak uczynił, że wszystko jaśniało cudownie.

"Liber geneseos illustrtis familiae Schidlovicie"

Ocena


Możesz ocenić:
Szydłowiec / małopolskie - Renesansowy zamek magnacki

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
4.5 stars Średnia ocena: 4.3 na 5. Głosów: 69
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 56
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera szydłowiecki zamek stoi na sztucznej wyspie w zachodniej części miasta. Otoczony szeroką nawodnioną fosą prezentuje się okazale, zdecydowanie jednak potrzebuje remontu elewacji. Brudne i odrapane mury mocno go szpecą. Składa się z 3 podpiwniczonych dwupiętrowych skrzydeł z wewnętrznym dziedzińcem. Czworobok zamyka od południa mur kurtynowy, niegdyś oszkarpowany.
W bryle zamku zwraca uwagę zewnętrzna dwukondygnacyjna loggia od wschodu, wzniesiona przez Albrychta Władysława Radziwiłła w XVII wieku. Wjazd prowadzi przez oszkarpowaną wieżę bramną, która wraz przebudowanym domem gotyckim we wschodniej części skrzydła północnego są najstarszymi elementami zamku. Starsze od nich są tylko zakopane fundamenty pierwotnego dworu zlokalizowane pół wieku temu przez archeologów na zewnątrz domu gotyckiego. Dom mieszkalny miał początkowo 3 kondygnacje naziemne, z salą reprezentacyjną na najwyższym piętrze. Można w nim jeszcze dostrzec oryginalne okienko strzelnicze, dwuarkadową wnękę, polichromie oraz późniejszą wieżyczkę z klatką schodową.
Na dziedzińcu najbardziej rażą odrapane mury ale pośród nich znajduje się bogaty portal nad wejściem do pomieszczeń zajmowanych przez bibliotekę. Niestety nie ma wstępu do wieży bramnej, która na parterze mieści komnatę z gotyckim sklepieniem krzyżowym a na piętrze kaplicę. Wejście do zamku prowadzi przez wspomnianą loggię, a w środku urządzono jedyne w kraju Muzeum Instrumentów Ludowych. Parter zajmują instrumenty krajowe, piętro egzotyczne. Co z tego jednak, że pokazuje się jakiś instrument, skoro czasem trudno sobie nawet wyobrazić jak się na nim gra, nie mówiąc o dźwięku jaki wydaje? Muzeum zdecydowanie potrzebuje umultimedialnienia. Prócz tego wewnątrz zobaczyć można malowidła ścienne, portale, płytki posadzkowe, detale kamieniarki okiennej oraz ciekawostkę - kafle z pocz. XVI wieku z zamku w Bodzentynie. Dzisiejsze wnętrza są oczywiście bardzo ubogie w porównaniu z czasami świetności zamku. Znane są opisy wykwintnie urządzonych i udekorowanych komnat, malowideł ściennych, rzeźbionych i polichromowanych stropów, ozdobnych pieców i kominków, ceramicznych posadzek.
Obecnie zamek jest zamknięty dla turystów, ponieważ trwa remont. Po jego ukończeniu w 2014/2015 roku na pewno wiele zmieni się na lepsze.

Szydłowieccy
Ród Odrowążów Szydłowieckich na ponad 60 lat stał się jednym z najznamienitszych w kraju, by następnie szybko wygasnąć. Pierwszym, który sięgnął po władze i zaszczyty był budowniczy zamku szydłowieckiego Stanisław - kasztelan żarnowski, radomski, marszałek dworu królewskiego i ochmistrz synów królewskich (od 1467 r.), burgrabia krakowski i wreszcie starosta krakowski. Był aktywnym politykiem (brał udział w sejmach i posłował do Czech), interesował się kulturą i sztuką (utrzymywał bliskie kontakty z Janem Długoszem i włoskim humanistą Kalimachem). Synowie jego, Mikołaj i Krzysztof od najmłodszych lat przebywali na dworze królewskim przygotowując się do objęcia w przyszłości najwyższych stanowisk w państwie. Mikołaj, który zatroszczył się o gniazdo rodowe, rozbudowując znacznie zamek i doprowadzając miasto Szydłowiec do rozkwitu sięgnął po 5 starostw, kasztelanię radomską i kilka urzędów z których najważniejsze to krajczy i podskarbi koronny. Był wybitnym człowiekiem doby renesansu, przez całe prawie życie stojącym przy królu Zygmuncie Starym. Jeszcze więcej osiągnął Krzysztof Szydłowiecki, ale jego związki z Szydłowcem były nikłe. Jako kanclerz wielki koronny, kasztelan krakowski, wojewoda sochaczewski i dzierżawca 6 starostw posiadał ogromne wpływy i majątek. Znany dyplomata i przyjaciel Erazma z Rotterdamu wyrządził jednak wiele złego dla kraju, prowadząc politykę prohabsburgską i proniemiecką. Utrzymywał zażyłe kontakty z Habsburgami i Hohenzollernami, za co cesarz nagrodził go tytułem książęcym. Posuwał się tak daleko, że przekazywał dokumenty królewskie do Wiednia pobierając za to wynagrodzenie. Czasem prosił o innego rodzaju zapłatę np. w postaci raportów z podróży spisanych przez hiszpańskiego konkwistadora Corteza, a nawet o żywego Indianina! Tego ostatniego jednak nawet cesarz nie potrafił załatwić....
Anegdota mówi, iż bracia Szydłowieccy w zabawny sposób ograli w pokera Zygmunta Starego, zapalonego karciarza. Gdy ten pokazał dwa króle i odrzekł iż ma trójkę króli, bo trzeci to on, jeden z Szydłowieckich wyłożył dwa dupki (walety) i zgarnął pulę mówiąc że bracia mają karetę z dupków, bo dwa pozostałe to oni.
Obaj zmarli w 1532 roku. Brak żyjącego męskiego potomka oraz przedwczesna śmierć pozostałych braci spowodowała wygaśnięcie tego świetnego rodu.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku szydlowiec
Przedwojenna pocztówkaPlan

Powrót na górę strony

Plan zamku szydlowiec
Plan zamku. Na czarno pierwotne elementy założenia. 1 - dom gotycki, 2 - wieża bramna, 3 - relikty pierwotnego dworu Odrowążów, 4 - logia, 5 - mur kurtynowy, 6 - wieżyczka z klatką schodową, 7 - tarasy
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984


Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera pierwotny murowany dwór obronny Jakuba i Sławka Odrowązów, przodków rodu Szydłowieckich, wspominany jest w 1427, natomiast zamek powstał w II poł. XV wieku z inicjatywy Stanisława Szydłowieckiego, marszałka dworu królewskiego. Dosyć szybko został rozbudowany na pełną przepychu trójskrzydłową renesansową rezydencję przez podskarbiego koronnego Mikołaja Szydłowieckiego (lata 1509-32). Po jego śmierci w 1532 r. Szydłowiec przejął starszy brat Krzysztof, który umierając kilka miesięcy później zapisał miasto z zamkiem córce Elżbiecie. Wniosła je ona w wianie Mikołajowi Radziwiłłowi "Czarnemu". Ten z powodu rozległego majątku na Litwie nie zainteresował się Szydłowcem i rzadko tu bywał. Rodzice przekazali go więc synowi Mikołajowi Krzysztofowi Radziwiłłowi "Sierotce". Dopiero jego syn Albrycht Władysław rozpoczął w 1619 roku przebudowę w stylu późnorenesansowym i barokowym. Powstała wtedy zewnętrzna loggia, w wieży bramnej kaplica, na dziedzińcu klatka schodowa przy skrzydle wschodnim. Od tej strony, tyle że na zewnątrz dobudowano dwa tarasy przypominające basteje. Nowy wystrój zyskały także wnętrza. W I poł. XIX wieku zamek nabyła Anna z Zamoyskich Sapieha by w 1828 r. odsprzedać go skarbowi Królestwa Polskiego. Wkrótce potem został wydzierżawiony Maurycemu Engermanowi, który urządził tu skład piwa. Nieużytkowany od połowy XIX wieku popadał w ruinę, którą znacznie przyspieszyło ściągniecie w 1915 dachówki z przeznaczeniem na kościół parafialny. W 1949 przeprowadzono konserwację murów a 2 lata później prace restauracyjne. Pełny remont miał miejsce w latach 60-tych XX wieku. Zamek oddano miejscowym instytucjom publicznym, a muzeum otwarto w 1975 r. W 2013 roku rozpoczął się wielki remont szydłowieckiej warowni. Prace dotyczą całego obiektu i potrwają 2 lata. M.in. odnowione zostaną elewacje, reprezentacyjne schody, wieża bramna, mur obwodowy, loggie i galerie. Wymienione będą okna, dachy, instalacje wewnątrz budowli, a dziedziniec zyska nową nawierzchnię i system odwadniania. Zmiany dotkną także park zamkowy z wyspą. Powstanie nowe ogrodzenie, alejki, stylowe latarnie, zasadzone będą drzewa i krzewy ozdobne.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Fasada główna pałacu. stan po przeróbkach w II poł. XIX w.
Źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin, Arkady 1984Legendy

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera zamek jest podobno połączony podziemnym tunelem z miejscowym kościołem. Mówi o tym także legenda o miejscowym czarcie z kamieniołomów zwanym Skalistym, straszącym od wieków na zamku. Jeszcze za panowania Radziwiłłów jeden z drobnych szlachciców zakochał się ze wzajemnością w młodej Elżbiecie Radziwiłłównej. Rozgniewany ojciec zakazał córce takich kontaktów, szlachcic podpisał więc pakt z diabłem, byle tylko być razem z ukochaną. Czart zamierzał więc wyprowadzić Elżbietę z zamku zapomnianym tunelem, jednak po drodze śmiertelnie wystraszyła się przelatujących nietoperzy. Nikt już nie widział więcej Radziwiłłówny, a szlachcic przyznał się wszystkim że został zdradzony przez Skalistego i przeklął go. I tak diabeł Skalisty krąży po zamku i usiłuję pod różnymi postaciami przekonać napotkane osoby, że nie złamał umowy. Będzie tak dopóki nie przekona wreszcie jakiejś osoby...

Rekonstrukcja lub stary widok zamku szydlowiec
Dziedziniec zamku w Szydłowcu w 1852 r. na obrazie Józefa SzermentowskiegoWstęp


Bezpłatny na wyspę zamkową i dziedziniec. Do muzeum 4zł (2,5 ulg.) i 4 zł za fotografowanie. W soboty wstęp bezpłatny! Otwarte między 1.05 - 31.10 od wtorku do piątku i w niedziele - 8.30 - 15.30 w soboty - 9.30 - 17.30, między 1.11 - 30.04 od wtorku do niedzieli 8.30 - 15.30. Muzeum nieczynne w poniedziałki i dni świąteczne. Opłata za przewodnika 10 zł.

Ponieważ informacje o godzinach otwarcia, a przede wszystkim cenach biletów szybko się dezaktualizują, sprawdź je na stronie oficjalnej opisywanego zamku/dworu:
otwórz stronę obiektu

Położenie i dojazd

Powrót na górę strony

Południowa część woj. mazowieckiego. 27 km na południowy zachód od Radomia Zobacz na mapie.
Dojazd pociągiem z większości miast w tym Warszawy, Krakowa, Białegostoku lub PKS-em.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N51.22648056°,  E20.85350278°
format DM (stopnie, minuty):   51° 13.5888336'N,  20° 51.2101668'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 13' 35.33''N,  20° 51' 12.61''E Czas


Z rynku idzie się ok. 3 min. Pobieżne oglądnięcie z zewnątrz i wewnątrz zajmuje ok. 40 min.

BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorSypkowie Agnieszka i Robert - Zamki i warownie ziemi sandomierskiej

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Szydłowiec - Widok zza fosy od wschodu Szydłowiec - Widok zza fosy Szydłowiec - Loggia od wschodu Szydłowiec - Skrzydło południowe z murem kurtynowym Szydłowiec - Widok od południa Szydłowiec - Most i wieża bramna Szydłowiec - Widok od północy, najmniej ciekawy Szydłowiec - Gdzieś tu odkopano resztki pierwotnego dworu Szydłowiec - Portal na dziedzińcu Szydłowiec - Ozdobne fryzy skrzydła wschodniego Szydłowiec - Wieża bramna od strony dziedzińca Szydłowiec - Skrzydło północne od strony dziedzińca Szydłowiec - Fosa jesienią
Szydłowiec - Wnętrze zamku Szydłowiec - Portal w muzeum zamkowym Szydłowiec - Jeden z ocalałych kominków Szydłowiec - Muzeum zamkowe

Noclegi


punktorSzydłowiec - Szkolne Schronisko Młodzieżowe, ul. Kościuszki 39A, tel. (048) 617 43 11
punktorSzydłowiec - Motel Iguś, ul. Kościuszki 263, tel. (048) 617 44 93, 617 45 51
punktorSzydłowiec - Hotel Primagor, ul. Spółdzielcza 2c, tel. (048) 617 45 60
punktorBarak - Zajazd O'Kay, Parking - Barak E7, tel. (048) 617 49 76, gsm 605 414 903
punktorBarak - Zajazd Oleńka, Barak 1a, tel. (048) 617 49 59, 617 49 60

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • SUPER       Autor:  Weronitta Kamiow      Data:  2016-01-15 16:31:39
    This is the most beautifull building how I can see
  • Polecam serdecznie       Autor:  PodróżnikKazimierz      Data:  2016-01-03 18:37:12
    Piękny Zamek w środku i na zewnątrz! Piękne widoki oraz ciekawa historia, jeżeli się zgłębicie...
  • zamek zaprasza       Autor:  beatabeata      Data:  2015-01-07 21:40:13
    Zapraszamy do Szydłowca. Zamek jest już po remoncie, wygląda olśniewająco, również po zmroku - pięknie podświetlony. Blask zyskał również Park Radziwiłłowski otaczający Zamek. Zapraszamy. PS.Kwota 30mln dotyczyła tzw Rewitalizacji, na którą składała się budowa centrum multimedialnego ( przeniesiono tam niestety bibliotekę z zamku- już nie ten urok), remont Ratusza, remont hotelu "Pod Dębem" odnowienie płyty rynku - skwer staromiejski i uL.Radomskiej tzw. deptak. Centrum miasteczka wyładniało...

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.