Tuligłowy
Dwór obronny lub bastionowa fortyfikacja polowa

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Tuligłowy (woj. podkarpackie) - Fortyfikacja ziemna

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.7 na 5. Głosów: 6

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars
Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 5

       
    
 


Opis i stan obecny


Badania wałów ziemnych znajdujących się we wsi Tuligłowy pod Jarosławiem dowiodły istnienia w tym miejscu jakiejś nowożytnej fortyfikacji z 4 kwadratowymi ziemnymi bastionami, z których zachowały się trzy. Założenie miało kształt kwadratu o boku ok. 75 m z 6-metrową przerwą w kurtynie północnej - od strony mokradeł. Widać tędy prowadził wjazd. Obecnie nie ma śladów murów, ale jeszcze na początku XX wieku była tu duża ceglana piwnica. Potem, ja rozebrano. Pierwszą hipotezą było umiejscowienie tutaj dworu obronnego. Zastanawiający jest jednak zupełny brak przekazów o tutejszej umocnionej siedzibie szlacheckiej i dlatego znany etnograf Franciszek Kotula uznał, iż było to chłopskie miejsce schronienie w czasie wojen, np. z Tatarami. Piwnica mogła służyć jako składowisko amunicji i broni. Właśnie o takiej funkcji fortyfikacji mówią miejscowe legendy. Ponoć chronili się tam przed Tatarami i Szwedami zarówno chłopi wraz z bydłem, jak i panowie z pobliskiego folwarku.
Po wojnie znaleziono tu jakoby szablę, którą miejscowy artysta przerobił na nóż stołowy. Inne opowieści mówią o pomniku rycerza na koniu stojącym nieopodal. Miał on z czasem runąć do potoku, ale grzbiet konia był jeszcze widziany, gdy rzeka podmywała brzeg. Świadczy to o dużym znaczeniu fortyfikacji tuligłowskiej dla miejscowej ludności.
Jednakże najbardziej przekonującą genezę okopów w Tuliglowach przedstawiono na forum poniżej - jest to szaniec konfederatów barskich, którzy stoczyli tutaj ważną bitwę z Moskalami.
Gdy byłem w Tuligłowach przejazdem, nie miałem dokładnych danych i nie potrafiłem odnaleźć jej w terenie. W północnej części wsi na wzgórzu zwanym Wały nad rzeką Borusz znajduje się duże grodzisko, można wiec łatwo pomylić oba miejsca. Opisywana tu fortyfikacja bastionowa nosi miejscową nazwę Okop lub Okopy i leży na północny-wschód od centrum wsi. Od jakiegoś czasu jest częściowo zabudowana.


Plany i rekonstrukcjePlan fortyfikacji
Plan zachowanych ziemnych fortyfikacji bastionowych w Tuligłowach
Źródło: Studia nad zamkami i dworami ziemi przemyskiej, Michał Proksa, Przemyśl 2001


Tuligłowy na mpaie z XVIII w.
Fragment mapy z XVIII wieku z fortyfikacją w Tuligłowach nazwaną Stary Szaniec (alte Schanz)

Tuligłowy na mpaie z XIX w.
Mapa Tuligłów z XIX wieku. Fortyfikacja nadal wyraźnie oznaczona.Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Tuligłowy są starą wsią, którą źródła pisane wymieniają już w XIV w. Warowny dwór o ile w ogóle istniał, musiał powstać na początku XVII wieku. Za fundatora można by uznać Marcina Krasickiego, który był w tym okresie właścicielem okolicy. Później władali nią kolejno Adam i Aleksander Krasiccy. Nic więcej nie wiadomo. Istnieje co prawda dokument "Opisanie Dworu Tuligłowskiego jako na tem czas (1684)" z opisem drewnianego założenia m.in. z dworem, oborą, gumnem, spichlerzem, stajniami, szopą. Przypisanie go fortyfikacjom tuligłowskim jest jednak błędne, ponieważ opis z pewnością tyczy się pobliskiego folwarku. Po II wojnie św. w jednym z bastionów utworzono piec do wypału cegły.

Zdjęcie lidar Tuligłów
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Okopów w TuligłowachInformacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorFortyfikacja polowa - Tuligłowy 5

CZAS
punktor Oglądnięcie wałów z zewnątrz zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Na terenie fortyfikacji stoją domy, więc do wewnątrz wstępu nie ma.Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. podkarpackiego. 20 km na południe od Jarosławia i 25 na północny zachód od Przemyśla. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.8958244652°, E22.6065311896°
format DM (stopnie, minuty):   49° 53.749467912'N, 22° 36.391871376'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 53' 44.97''N, 22° 36' 23.51''E Bibliografiapunktor Frazik Józef - Zamki i budownictwo obronne ziemi rzeszowskiej
punktor Proksa Michał - Studia nad zamkami i dworami ziemi przemyskiej


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Genealogia       Autor:  Marek.Z      Data:  2014-05-30 13:02:11
    Szuflita, jest taki jest
  • Re: Genealogia       Autor:  Marek.Z      Data:  2014-05-30 13:00:40
    obok wałów mieszka Szuflita , ech Wy
  • Re: ładna zima w tuligłowach       Autor:  Marek.Z      Data:  2014-05-30 12:51:33
    Jaki kulig, przecież tam koni nie ma hehe

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.