eden z wielu zamków na Lubelszczyźnie, bardzo słabo udokumentowanych.
Obiekt stał na nasypie za południowo - wschodnim narożnikiem rynku, przy dawnym stawie. Do dziś wzniesienie to nazywa się "Zamczysko" i jest zabudowane.
Przeprowadzenie jakichkolwiek badań nie jest więc możliwe. Był to niewielki zamek drewniany, ponieważ wiadomo że cała zabudowa miejska do końca XVIII wieku była drewniana.
Historia
rzypuszcza się, że budowa zamku zbiegła się z nadaniem Tyszowcom praw miejskich na początku XV wieku. Fundatorem był książę mazowiecki i bełski Ziemowit IV. Od 1462 r. miasto stało się własnością królewską jako starostwo niegrodowe w woj. bełskim. Od tej pory zamek był siedzibą starosty.
W Kronice A. Gwagnina istnieje zapis "Thyszowice miasto drzewiane w równinie, a zamek na górze leży".
Warownia tyszowiecka jest jeszcze wspomniana w dokumentach z roku 1611 i ... tyle o niej wiadomo. Z pewnością uległa zniszczeniu podczas jednego z najazdów obcych wojsk na ziemie Rzeczpospolitej w XVII wieku.
Konfedaracja tyszowiecka
Tyszowce stały się sławne dzięki konfederacji tyszowieckiej zawiązanej podczas "potopu" szwedzkiego 29 grudnia 1655 r. Przywódcami konfederacji zostali hetmani koronni: Potocki i Lanckoroński. Porzucili oni służbę szwedzką i wystąpili wraz ze swoim wojskiem przeciw najeźdźcy, stając tym samym po stronie króla Jana Kazimierza i wzywając lud do walki. Mimo, iż konfederację ogłoszono w kościele, to z pewnością hetmani i oficerowie kwaterowali na zamku (zakładając że jeszcze istniał) przygotowując ten doniosły akt. Tak opisał to wydarzenie ówczesny kronikarz Wespazjan Kochowski: "minęło wreszcie odrętwienie, podstępy wrogów wyszły na jaw [...], wszyscy ci którzy zdecydowali się przeciwstawić przemocy, zawiązali w Tyszowcach godną pamięci potomnych konfederację".
W późniejszej potyczce ze Szwedami, konfederci odnieśli zwycięstwo. Chcąc się zemścić, Szwedzi przysłali Tyszowianom 12 woskowych świec o wadze 50 kg każda, napełnionych prochem. Jednak Polacy ostrzeżeni o podstępie, nie zapalili świec. Na pamiątkę tego wydarzenia do dzisiaj wykonywane są tutaj z wosku pszczelego, największe na świecie świece o długości 6 m i wadze 45 kg. W czasie uroczystych procesji są one niesione przez parafian.
Położenie i dojazd
Południowo - wschodnia cześć woj. lubelskiego. 25 km na południowy zachód od Hrubieszowa, 33 na południowy wschód od Zamościa. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 50.61600833°, E 23.69876111°
format DM (stopnie, minuty): N 50° 36.9604998', E 23° 41.9256666' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 50° 36' 57.63'', E 23° 41' 55.54''
Bibliografia
Górak Jan - Miasta i miasteczka zamojszczyzny
Rolska-Boruch Irena - Domy pańskie na Lubelszczyźnie od późnego gotyku do wczesnego baroku
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Zamek Autor: Bogdan Data: 2015-04-24 07:46:05
Mnie również miło zaskoczyła wiadomość o zamku w Tyszowcach, musze to sprawdzić naocznie. Zgadzam się z Jackiem, że Huczwa została zniszczona przez meliorantów w barbarzyński sposób. Dziś wcześniej czytałem o planach Natura 2000. Włodarze terenu ma którym zmeliorowali rzekę juz załatwili Ostoję Tyszowiecką. Obniżenie lustra wody zmienia totalnie wygląd jej doliny - wysycha. jak można było do tego dopuścić. Ale przyjrzyjcie się w Tyszowcach na małym moście gdzie budują się ludzie i kto im pozwala stawiać dom 20 m od rzeki. pozdrawiam
zamek Autor: Paweł Data: 2012-03-09 16:30:30
Zamek stał tam gdzie teraz jest DOM Nauczyciela. Też pochodzę z Tyszowiec i dopiero na tej stronie dowiedziałem się o jego istnieniu. Sztuczny nasyp widać gdy się już wie na co patrzeć. Zwłaszcza od strony Huczwy.
Wyrazy szacunku dla Administratora strony.
Paweł L
Re: W którym miejscu dzisiejszych Tyszowiec stał Zamek? Autor: Anonim Data: 2011-02-08 22:09:47
Również pochodzę z Tyszowiec.W szkole uczono mnie o historii tej miejscowości i jej okolicach ale o jakimś zamku w Tyszowcach dowiaduję się dopiero z tego artykułu.
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).