puste

Województwo: podkarpackie / Powiat: leski / Gmina: Olszanica

Ikonka - zamek

UHERCE MINERALNE
¤ Przebudowany szlachecki dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Uherce Mineralne

Ocena


Możesz ocenić:
Uherce Mineralne - Przebudowany szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.3 na 5. Głosów: 24
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
2 stars Średnia ocena: 2.2 na 5. Głosów: 17
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera najbardziej znana fortalicja w Bieszczadach. Obiekt co prawda przetrwał, ale jest tak zdewastowany i pozbawiony stylu, że trudno uznać go za atrakcję turystyczną. Jego historia sięga II połowy XVI wieku. Wzniósł go starosta lwowski Mikołaj Herburt ok. 1580 roku. Końcem XVI stulecia Uherce wraz z ręką Doroty Herburtowej przeszły na własność Stanisława Tarnawskiego, chorążego ziemi sanockiej. Ten z powodu licznych długów pozbył się swego majątku ziemskiego, który mógł łatwo zostać zasądzony jako rekompensata wobec wierzycieli. Nowym właścicielem dworu obronnego został Stanisław Stadnicki z Leska. Jednak główny wierzyciel Tarnawskiego - referendarz koronny Jan Tomasz Drohojowski nie pogodził się z tą decyzją i tak rozpoczęła się jego 4-letnia prywatna wojna ze Stadnickim i Tarnawskim. Fortalicja musiała być dobrze umocniona, ponieważ mimo kilku prób nie udało się jej nigdy Drohojewskiemu zdobyć. Aby stale nękać jego właścicieli wzniósł on w okolicy Ucherzec fortyfikację polową, otoczoną nawodnionymi fosami (ciekawe czy ktoś zlokalizował ją w terenie?). W 1672 roku, podobnie jak cała wieś, budowla ucierpiała podczas najazdu Tatarów. Kolejne spustoszenie przyniósł pożar w roku 1830. Odbudowę przeprowadził Karol Skibiński. Jak widać na poniższej rycinie dwór prezentował się wtedy jeszcze okazale. W czasie II wojny św. dwór zajęli najpierw Sowieci, potem Niemcy. Po wojnie zarząd nad nim przekazano miejscowemu PGR-owi, który po odbudowie i odarciu z wszelkich cech stylowych przeznaczył go na prywatne mieszkania oraz kino. Po kilkudziesięciu latach dewastacji zabytek został opuszczony. W XXI w. kupiła go p. Zofia de Viron z Krakowa. Aktualnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż.


Dwór jest budowlą piętrową z dwoma narożnymi alkierzami. Niegdyś, jak każdy renesansowy kasztel, ozdobiony był attyką, a w XIX wieku za czasów Karola Skibińskiego położono w nim wspaniały dębowy parkiet we wzory arabeskowe, pochodzący z zamku Mniszchów w Laszkach Murowanych. Do dziś przetrwały na parterze sklepienia krzyżowe i kolebkowe z lunetami z II połowy XVI wieku. Niestety nie da się ich zobaczyć, ponieważ dwór jest zamknięty. Bliżej kościoła zachowały się jakimś cudem nie zniszczone przez PGR, resztki parku z rzędem 16 lip oraz reliktami obwałowań i fos wykorzystywanych później jako stawy. Natomiast pod murem cmentarnym odkryto fundamenty starej baszty, prawdopodobnie wieży bramnej.
Z rodem Mniszchów wiąże się jeszcze pewna ciekawostka. Otóż we dworze gościł przyszły car moskiewski! Chodzi o słynnego Dymitra Samozwańca, który wraz z przyszłą carycą Maryną Mniszchówną udawał się z Sambora do Krakowa. Nocowali oni w Uhercach podejmowani przez Dorotę z Herburtów Tarnawską.

Aby trafić do dworu należy kierować się na kościół. Jadąc z Leska trzeba z głównej drogi skręcić w prawo, minąć tory, rzekę Olszankę i boisko. Przed kościołem skręcić w lewo i po chwili po prawej stronie zobaczymy dwór.Widok dworu z 1830 r. wg T. Żychowicza


Położenie i dojazd


Południowa część woj. podkarpackiego. 6 km na wschód od Leska. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.46155556°,  E 22.40724444°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 27.6933336',  E 22° 24.4346664'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 27' 41.60'',  E 22° 24' 26.08''


Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Uherce Mineralne - Dwór Uherce Mineralne - Dwór Uherce Mineralne - Dwór Uherce Mineralne - Dwór Uherce Mineralne - Dwór Uherce Mineralne - Dwór

Zdjęcia wykonane: latem 2006Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiProponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Dwór w Uhercach z XVI wieku       Autor:  Leszek      Data:  2012-10-06 13:05:27
    Zaiste piękna posiadłość XVI wieczna jakich mało w Polsce,a kłody pod nogi rzucają ludzie postkomuny(byli sekretarze zakładowi PZPR ,obecnie święt-bliwi.Wykona­łem makiety tego dworu z XVI i XVIII wieku,powiedziano postronnym iż ten człowiek chyba umarł i go nie znają.Mam cichą nadzieję iż oni zostaną zapomnieni przez historię.Dla mojej bieszczadzkiej Ziemi robię wszystko by ocalić od zapomnienia.Pozdrawi­am onych przewodników z pod czerwonej gwiazdy - zakłamanie i obłuda! Wstyd i hańba byli Koledzy.Wasza purpura przeszła w błękit krwawy.
  • Pierdoły przewodnickie       Autor:  Stanislaw      Data:  2012-10-06 10:37:30
    Orł pisze głupoty,a ludzie myślą że to prawda

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.