Opis i stan obecny


Po zamku w Waniewie nie ma dziś śladu, a w dokumentach zachowała się tylko jedna wzmianka. Budowla istniała jednak w legendach i podaniach ludowych jako strażnica przy przeprawie na Narwi (od XV wieku rzeka graniczna między Polską [Mazowszem] a Litwą). Ich pozytywnej weryfikacji dokonano dopiero w lipcu 2009 roku.
Mimo że zamku waniewskiego nie zobaczymy, kładka Śliwno - Waniewo jest fantastycznym miejscem i warto ją odwiedzić ze względu na atrakcyjność turystyczną. Pokonuje się ją nie tylko na piechotę, ale i za pomocą przeciągania własnymi rękami ruchomych, pływających platform. Zamczysko to kępa przy wieży widokowej, na środku trasy. Widać tam wysokie krzaki wyrastające z mokradeł.


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

W połowie XV wieku Waniewo należało do Wielkich Książąt Litewskich. Istniał tu już wtedy most na Narwi. Na początku XVI wieku król Aleksander Jagiellończyk nadał Waniewo wojewodzie wileńskiemu Mikołajowi Radziwiłłowi. W 1510 roku Radziwiłł otrzymał przywilej na lokowanie miasta na prawie chełmińskim oraz na pobór myta na nowo wybudowanym moście. Rok później miasteczko wg zachowanej wzmianki posiadało: most, zamek i kościół. W 1513 roku wybuchł spór sąsiedzki między rodami Gasztołdów i Radziwiłłów. Doprowadził on do spalenia zamku Gasztołdów w Tykocinie ok. roku 1519 przez dowódcę zamku w Waniewie. Litewski możnowładca Olbracht Gasztołd ledwie uszedł z życiem podczas najazdu i stracił sporą część majątku, ale nie zamierzał Radziwiłłom puścić tego wydarzenia płazem. Roku lub dwa później najechał Waniewo i doszczętnie spalił most oraz zamek, które nie zostały już odbudowane. Waniewo podupadło i w XVII wieku było wymieniane jako wieś.
Doniesienia o zamku waniewskim zweryfikowała w 2009 roku ekspedycja archeologiczna pod kierownictwem prof. Marii Dąbrowskiej z Instytutu Etnologii i Archeologii PAN w Warszawie. Inicjatywa wyszła od wójta gminy Sokoły dr inż. Józefa Zajkowskiego i dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego mgr Ryszarda Modzelewskiego. Rok wcześniej na Narwi wybudowaną kładkę turystyczną łączącą wsie Waniewo i Śliwno. Prace archeologiczne skupiono na miejscu przy tej kładce, po środku rzeki, gdzie widoczna była kępa. Okazało się, że wybór był trafny. Wykonano dwa wykopy, które potwierdziły istnienie siedziby obronnej. Natrafiono na skorupy naczyń ceglastych, glinianych patelni i butli, fragmenty pięknie zdobionych kafli płytowych (m.in. z herbem Radziwiłłów), fragmenty wyrobów metalowych i szklanych. Duże ilości kości zwierzęcych oraz ślady rzadkich wtedy szyb sugerują, iż nie była to mała strażnica obronna, lecz całkiem bogato wyposażony zamek. Zbudowany był z drewna. Dokładnego kształtu i wielkości nie da się już odtworzyć, ale przypuszczalny obszar zamczyska to 1 hektar. Jego brzegi były umocnione kamieniami polnymi. W najwyższym punkcie zamczyska odkryto dwie warstwy płytek ceramicznych ustawionych na gruzie ceglanym - jest to przypuszczalnie pozostałość chodnika. Tyle badania archeologiczne.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego okolicy Zamczyska w Waniewie. A - okrągły teren zamkowy na mokradłach.





Informacje praktyczne



KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktorOglądnięcie zajmuje ok. 5 min.

WSTĘP
punktor Podczas odwiedzin w wakacje na teren szkoły można było wejść bez problemu. Sam budynek był zamknięty.


Położenie i dojazd


Centralna część woj. podlaskiego. 33 km na zachód od Białegostoku. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.08077222°, E22.82388056°
format DM (stopnie, minuty):   53° 4.8463332'N, 22° 49.4328336'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 04' 50.78''N, 22° 49' 25.97''E 



Fotogaleria


Zamek w Waniewie - Miejsce po zamku i fragment kładki z wieżą widokową Zamek w Waniewie - Kępa na Narwi, na której stał zamek Zamek w Waniewie - Kępa zamkowa Zamek w Waniewie - Początek kładki z wodną przeprawą Zamek w Waniewie - Widok z wieży widokowej przy kępie zamkowej

Zdjęcia wykonane: latem 2013



Noclegi



Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1       

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Waniewo - opis       Autor:  korek      Data:  2014-08-04 09:47:19
    Proponuję zmienić nazwisko Gosztołd na Gasztołd :)





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.