puste
Województwo: małopolskie / Powiat: tarnowski / Gmina: Wojnicz

Ikonka - zamek

WIELKA WIEŚ
¤ Zamek rycerski Trzewlin (zniszczony) ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku wielkawies

Ocena


Możesz ocenić:
Wielka Wieś - Zamek rycerski Trzewlin (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 32
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 26
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera niewiele można napisać o zamku Trzewlin w Wielkiej Wsi nad Dunajcem, którego resztki stoją na tzw. Panieńskiej Górze. Zachował się tylko mały fragment fundamentów muru obwodowego na zboczu wschodnim, reszta jest skryta pod ziemią. Niektórzy badacze uważali, iż zamek ten nie został nigdy ukończony, jednak przeczy temu fakt pojawiania się na kartach historii wielu panów piszących się "z Trzewlina".
Zarośnięte obecnie roślinnością wzgórze zamkowe podzielone jest na dwie części oddzielone głęboką na 8 m fosą, która otaczała warownię od południa i zachodu. Na jednej części znajdował się zamek górny o wymiarach około 40 x 40 m a na drugiej również ufortyfikowane przedzamcze, przez które prowadził wjazd do zamku. Obecnie na miejscu zamku górnego postawiono wielki krzyż, odbywają się tu bowiem procesje.

Polskie amazonki
Z Górą Panieńską związana jest legenda o polskich amazonkach walczących z mężami. W II poł. XI w. Bolesław Śmiały dwukrotnie wyruszał z interwencją do Kijowa aby zapewnić tron spokrewnionemu ze sobą księciu ruskiemu Izasławowi. Gdy jego wojska zmuszone były zatrzymać się tam na dwa lata, zniecierpliwione żony rycerzy poznajdywały sobie kochanków. Gdy wieść ta dotarła do Kijowa, wielu rycerzy wyruszyło do domu ukarać żony. Król zaocznie skazał zarówno dezerterujących jak i ich niewierne żony. Zagrożone śmiercią kobiety wraz z kochankami uciekły do Wojnicza, gdzie uzbrojone w miecze, topory i łuki broniły się rozpaczliwie w szańcu utworzonym na pobliskiej górze. W końcu jednak uległy rycerstwu i zostały surowo ukarane. Górę na której toczono walki nazwano "Górą Panieńską", a kilka wieków później doceniono obronność tego miejsca i postawiono tam zamek.


Plan
Źródło: Grodziska i zamczyska woj. tarnowskiego, Maciej Szope, Tarnów 1981


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera powstanie zamku datuje się na połowę XIV wieku. Jako fundatora wymienia się kasztelana czchowskiego Andrzeja Rawicza herbu Półkozic, ponieważ jego pasierb w 1386 r. tytułował się już Mściwój z Trzewlina herbu Rawa. W XV w. okolica była w rękach Półkoziców. Później ród ten używał nazwisk Trzewlińscy i Wielowiejscy. Czy jednak długo zamieszkiwali oni ten zamek, nie wiadomo, przekazy historyczne praktycznie nic nie mówią o Trzewlinie. Wiadomo że w połowie XVII w. mury warowni zostały rozebrane przez mieszczan z Wojnicza. W latach 1977-78 pod kierunkiem Macieja Szope przeprowadzono pierwsze prace archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia w kilku miejscach muru obwodowego oraz bardzo fragmentarycznych fundamentów zabudowy wewnętrznej. Nie natrafiono na warstwy kulturowe późniejsze niż XV w., także gruz znaleziony w fosach jest bardzo płytki co pozwala wysnuć hipotezę że zamek nigdy nie został ukończony. Przy rozbiórce wysokich ścian zamku powinno go leżeć znacznie więcej.


Wstęp

Wolny

Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. małopolskiego. 12 km na południowy-zachód od Tarnowa. 3 km na południe od Wojnicza. Zobacz na mapie.
Pociągiem można dojechać tylko do Tarnowa. Dalej PKS-em. Na Panieńska Górę prowadzą dwa wejścia oznaczone niebieskimi szlakami. Patrząc od strony Tarnowa, obydwa rozpoczynają się po prawej stronie głównej drogi za centrum wsi. Wejścia oddalone są od siebie o kilkaset metrów, ważne aby wchodzić i schodzić tym pierwszym. Drugi jest bowiem bardzo uciążliwy bo zarośnięty krzakami. Jadąc samochodem można zatrzymać się przy bocznej drodze, którą prowadzi szlak na Panieńską Górę.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.92654444°,  E 20.82749722°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 55.5926664',  E 20° 49.6498332'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 55' 35.56'',  E 20° 49' 38.99''


Czas

Powrót na górę

Na Górę Panieńską wchodzi się ok. 20 min. Pobieżne oglądnięcie wzgórza zamkowego zajmuje: ok. 5 min

BibliografiapunktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorSzope Maciej - Grodziska i zamczyska województwa tarnowskiego
punktorLeńczyk Gabriel - Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski
punktorMarszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
punktorMoskal Krzysztof - "Zamki w dziejach Polski i Słowacji między Wisłą a Hornadem" tom 1 i 2

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Wielka Wieś - Jedyny fragment muru Wielka Wieś - Mur zamkowy, a w tle krzyż Wielka Wieś - Fosa oddzielająca zamek górny od przedzamcza Wielka Wieś - Jedyny fragment muru Wielka Wieś - Wzgórze zamkowe porośnięte jest drzewami i krzakami Wielka Wieś - Podstawa wielkiego krzyża stojącego na terenie zamku Wielka Wieś - Zarośnięte wzgórze zamkowe
Zdjęcia wykonane: latem 2002Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorJanowice - Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy, tel. (014) 679 90 08
punktorOlszyny, Roztoka n/Dunajcem - "Biała Róża", tel. (014) 665 31 21

Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Re: Na Panienskiej Gorze straszy       Autor:  Anonim      Data:  2013-06-05 22:22:56
    a ja byłam tam miliony razy i nigdy nic podobnego mnie nie spotkało
  • Re: Na Panienskiej Gorze straszy       Autor:  mIESZKANIEC      Data:  2012-08-10 17:48:44
    Pytałem babci która zna zna historie zamku z opowiadan swoich przodków.Z tego co słyszałem tak jak pisał Ryzy można zaobserwować niespotykane zjawiska a w szczególności nocą.Tak jak pisał autor tego postu możliwe jest spotkać Białą Damę jak i równiekż niektórzy widzieli Rycerza na białym koniu i postacie w białych sztach.
  • Zamek Wielka Wieś       Autor:  Andrzej      Data:  2011-11-14 18:46:43
    Uczestniczyłem w wykopaliskach wraz z kolegą , pod dowództwem pana Macieja , fajnie było. Miało się wtedy naście lat.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.