puste


Ikonka - zamek

WIERZCHOSŁAWICE
🏰 Średniowieczny dwór rycerski 🏰

puste


Opis


Ozdobna pierwsza litera znany z dokumentów dwór obronny we wsi pod Tarnowem był do niedawna nierozpoznany w terenie. Dopiero w latach 90-tych XX wieku archeolodzy ustalili przypuszczalne jego miejsce - w sąsiedztwie folwarku z początku XX wieku. Na powierzchni nie ma już po nim żadnego śladu i nie wiele osób zdaje sobie dziś sprawę, że taki obiekt kiedyś istniał. Obecnie na jego miejscu stoi składowisko obornika, a cały teren zalany jest betonem. Uniemożliwia to jakiekolwiek badania archeologiczne. Wiadomo, że po odbudowie w XVII wieku dwór prezentował się znakomicie. W całości drewniany, otoczony parkanem prawdopodobnie z basztami w narożach i nawodnioną fosą. Wjazd prowadził przez wieżę bramną i drewniany most. Przeznaczony na magnacką siedzibę myśliwską był znacznych rozmiarów, o pięknej architekturze.

Historia


Ozdobna pierwsza litera pierwszą siedzibę obronną wzniósł prawdopodobnie cześnik krakowski Włodek z Charbinowic w II poł. XIV wieku. W XV wieku przebudował ją, względnie postawił od nowa jego syn Bartosz. Po jego bezpotomnej śmierci w 1481 roku, wieś wraz z fortalicjum kupił Jan Amor Tarnowski herbu Leliwa. Za czasów jego syna, również Jana Amora, hetmana wielkiego (rok 1539) zachował się dokument przekazujący w dożywocie wojskiemu chełmskiemu Stanisławowi Rzeszowskiemu Wierzchosławice "cum fortalicio et praedio". Mając w pobliżu swoja siedzibę w Tarnowie, Tarnowscy nie zajmowali się tym obiektem, traktując go jako przedmiot dzierżaw. Szybko popadł więc w ruinę, a na jego miejscu Konstanty Ostrogski wzniósł bardzo okazały, choć drewniany dwór znany z inwentarza z roku 1650. Stał on wciąż na średniowiecznym kopcu otoczonym fosą. Jakie były dalsze jego losy, nie wiadomo. Jest bardzo prawdopdobne, że w 1652 roku został spalony przez zagon Kozaków, o którym wiadomo, że zapuścił się w te rejony.


Położenie i dojazd


Wschodnia część woj. małopolskiego. 10 km na zachód od centrum Tarnowa. Zobacz na mapie.

BibliografiapunktorPraca zbiorowa - Przemiany architektury rezydencjonalnej w XV-XVIII wieku na terenie dawnego województwa sandomierskiego

NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Wierzchoslawice       Autor:  hej      Data:  2005-12-10 17:24:35
    chłopie patrz jak piszesz albo pisz wolniej bo Ci wychodzi bla bla bla
  • Re: Wierzchoslawice       Autor:  ziombel      Data:  2005-03-12 21:16:19
    chciałby sie dowiedzieć coś o tym dworze kkonradpl@poczta.fm jak ktos coś wie ty niech mi napisze
  • Wierzchoslawice       Autor:  konrad      Data:  2005-01-22 21:33:17
    Czesc, mieszkamwierzchosła­wicach. ciekawe jak wyglądąłe ten dwór. pozdrawiam. www.y-o.piwko.pl

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.