Możesz ocenić: Witostowice (woj. dolnośląskie) - Bastejowy zamek szlachecki
Opis i stan obecny
Zespół zamkowy typu nizinnego w Witostowicach stoi w dolinie Oławy. Obecny, dość surowy wygląd pochodzi z XVIII wieku. Całość prezentuje się bardzo ciekawie i przypomina zlepek kilku odrębnych budowli o różnych wysokościach, ułożonych w kształcie litery U otwartej na zachód, tworzących dziedziniec, na którym znajduje się studnia. Najwyższa część założenia to pięciokondygnacyjna kwadratowa wieża mieszkalna w narożniku południowo wschodnim. W narożniku południowo zachodnim stoi niewielka baszta ze strzelnicami, a od północnego zachodu do budynku przylega murowana basteja. Obok niej znajduje się niezabezpieczone wejście do środka, można więc zobaczyć kilka komnat z zabytkowymi sklepieniami. Pozostałe budynki mieszkalne są dwu-, trzy- i czterokondygnacyjne.
Znaczną obronność zamku witostowickiego zapewniały ziemne fortyfikacje z 5 okrągłymi bastejami, podwójna fosa, mur obwodowy i zwodzony most. Fosa zewnętrzna do dziś wypełniona jest wodą zasilaną tak jak kiedyś z dopływów Oławy. Dlatego też warownia nazywana jest "zamkiem na wodzie".
Wjazd prowadzi od północy przez dwa mosty i boniowany portal bramny. W tym, jako tako zachowanym skrzydle znajduje się użytkowana kaplica, filia parafii w Henrykowie.
W niektórych pomieszczeniach parteru zachowane są zabytkowe sklepienia kolebkowe z lunetami i krzyżowe.
Przed bramą stoją barokowe figury świętych, a obok budynki dworskie, w tym barokowa kuźnia. Całość otaczają stare dęby, które w lecie prawdopodobnie całkowicie zasłaniają widok. Zamek jest obecnie w rękach prywatnych, ale żadnych prac remontowych nie było widać. Odrestaurowano jedynie kaplicę pocysterską.
Aktualnie zamek Witostowice jest wystawiony na sprzedaż i podobno nie można już zobaczyć wnętrz.
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego zamku Witostowice
Plany i rekonstrukcje
Plan założenia zamkowego w Witostowicach z końca XIX w. 1 - mur obwodowy, 2 - ziemne basteje, 3 - dziedziniec, 4 - murowana basteja, 5 - okrągła baszta, 6 - pięciokondygnacyjna wieża mieszkalna, 7 - folwark
XIX-wieczna mapa Witostowic z zamkiem
Widok zamku Witostowice u szczytu świetności z połowy XVIII wieku na planie F. B. Wernera
Historia, wydarzenia
Zamek witostowicki powstał prawdopodobnie na początku XIV stulecia z inicjatywy książąt ziębickich. Wcześniej był tu gródek niejakiego Jana, syna Żerucha. Obecnie nie da się ustalić wyglądu pierwotnego zamku.
Pocztówka z fragmentem zamku Witostowice 1930 roku
1331 r. – pierwsza wzmianka w dokumentach o książęcym zamku w Witostowicach
1351r. - książę ziębicki Mikołaj Mały zastawił warownię rycerzowi Piotrowi von Domanzowi
koniec XV w. - właścicielami budowli został ród von Stoschów
XVI w. - całkowicie przebudowali oni obiekt na potężną rezydencję renesansową. Znaczne ulepszono fortyfikacje, powstały ziemne basteje oraz dwie fosy
XVII w. - całe założenie otoczono murem obronnym o długości ponad 1 km. Dzięki temu w czasie wojny trzydziestoletniej okoliczna ludność mogła się schronić przed maruderami i rabusiami z licznych armii ciągnących przez Śląsk.
Po śmierci ostatniego przedstawiciela Stoschów, Witostowice przechodziły w ręce kilku rodów śląskich
1738 r. - zamek stał się własnością zakonu cystersów z pobliskiego Henrykowa
II poł. XVIII w. - wielki pożar spustoszył zamek. Odbudowa zatarła jego świetny niegdyś wygląd
1812 r. - zamek stał się własnością władców pruskich, a następnie rodu Sachsen-Weimar
II poł. XIX w. - kolejne przeróbki i przebudowy zamku zniekształcające jego dawny wygląd
po 1945 r. - zamek był użytkowany przez miejscowy PGR, co zakończyło się kompletnym jego zdewastowaniem
lata 1969-1970 - przeprowadzono remont obiektu
1994 r. - zabytek przejęła osoba prywatna
XXI w. - w wyremontowanej kaplicy odbywają się niedzielne nabożeństwa
Przedwojenna pocztówka z bramą zamkową
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT Zamek na wodzie - Witostowice 37a
CZAS Oglądnięcie zamku i obejście fosy zajmie ok. 50 minut.
WSTĘP Oficjalnie zabronione - własność prywatna, ale gdy furtka nie jest zamknięta można wejść, w przeciwnym wypadku należy podobno poprosić o wpuszczenie kogoś z mieszkańców pobliskich budynków.
Położenie i dojazd
Południowy wschód woj. dolnośląskiego. 13 km na północ od Ziębic, 23 km na północny wschód od Ząbkowic Śl. Zobacz na mapie.
Zamek stoi przy samej drodze.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N50.68216389° E17.04373611°
format DM (stopnie, minuty): 50° 40.9298334'N 17° 2.6241666'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50° 40' 55.79''N 17° 02' 37.45''E
Pocztówka z początku XX wieku
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: zimą 2003/2004
Filmy wideo
Zamek w Witostowicach z drona 2020
Zamek Witostowice w 4K
Noclegi
Ziębice - Dom Wycieczkowy OSiR, ul. Wojska Polskiego 4, tel. (074) 819 14 43
Ziębice - Hotel PIAST, Rynek 31, tel. (074) 819 13 79
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Zwiedzanie zamku Autor: Aga Data: 2013-07-22 08:32:30
Witam, Zwiedzanie zamku najlepiej zaplanować podczas odprawianych tam mszy świętych... Można wtedy swobodnie obejrzeć cały zamek z zewnątrz (wałami prowadzi ścieżka).
Mieszkałem w pobliskiej miejscowości. Był to czas kiedy telewizor był wielką atrakcją. W świetlicy PGR tego zamku gromadziliśmy się aby oglądać to co nadawała ówczesna telewizja. Pozdrawiam dziś już sędziwych rówieśników.
Re: zwiedzanie Autor: A. Data: 2012-07-23 18:50:11
co niedzielę prawie wszyscy mieszkańcy uczestniczą we Mszy św. odprawianej w kaplicy zamkowej
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).