Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Wojciechów (woj. lubelskie) - Średniowieczny zamek rycerski

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 33 4 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 3.9 na 5. Głosów: 27 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


Zamek w Wojciechowie to obecnie tylko wieża mieszkalno-obronna stojąca w centrum wsi przy małej rzeczce, dopływie Bystrej. Wieża zwana jest "ariańską", ponieważ w XVI została zamieniona przez innowierców na zbór ariański. Zbudowana jest z kamienia na planie czworoboku o wymiarach 12x13 m i posiada trzy kondygnacje. Od strony północnej wieżę wspierają masywne narożne szkarpy. Dziś funkcjonuje tu kawiarnia. Od południa z kolei dostawiona jest otynkowana przybudówka z klatką schodową, która nieco psuje ogólny wygląd obiektu. Pierwotnie właśnie od tej strony prowadziło wejście. Od wschodu, przy dojeździe do wieży stoi odcinek muru z otworami strzelniczymi. Jest to chyba rekonstrukcja na gruzach zachowanych resztek murów obwodowych. Zachowała się też fosa.
Nie jest dokładnie znany pierwotny wygląd zamku wojciechowskiego. Przy wieży od strony południowej stał kiedyś budynek, prawdopodobnie z drewniano-ziemnymi bastejami. Był on piętrowy, trójdzielny i posiadał alkierz z klatką schodową oraz być może wieżę. Odkryte przez archeologów resztki pokazały, że frontowa elewacja zbudowana była z ozdobnej cegły szkliwionej z motywem rombów. Także od strony płn.-zach. odnaleziono ślady jakichś ufortyfikowanych zabudowań, przypuszczalnie było to podzamcze z folwarkiem. Stoi tam stodoła, w której widać jeszcze dawny mur zamkowy ze strzelnicami.
Obecnie w wieży mieści się m.in. biblioteka gminna oraz Muzeum Kowalstwa, Wojciechów jest bowiem miejscem słynnych ogólnopolskich spotkań kowali. Odbywają się tu wtedy pokazy i konkursy kucia.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku wojciechow
Wieża w Wojciechwoie w XIX wieku. Jak widać wtedy wejście prowadziło od strony dzisiejszej kawiarni, czyli od północy.Plany i rekonstrukcjePlan założenia zamkowego w Wojciechowie z połowy XIX w.
Źródło: Domy Pańskie na Lubelszczyźnie, Irena Rolska-Boruch, KUL 2003


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Warowną siedzibę murowaną w Wojciechowie wzniósł prawdopodobnie w II poł. XV w. Piotr Szczekocki herbu Odrowąż, ale szybko rozbudował ją albo Andrzej Tęczyński, albo Jan Pilecki. Zamek otoczony był najpierw umocnieniami drewniano-ziemnymi, a następnie murem ze strzelnicami kluczowymi, pełnił bowiem ważne funkcje strategiczne - leżał na trakcie z Krakowa na Łuków i Litwę oraz na drodze z Lublina do Kazimierza.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku wojciechow
Zamek Wojciechów w latach 1852-1853
Źródło: Domy Pańskie na Lubelszczyźnie, Irena Rolska-Boruch, KUL 2003

punktor ok. 1479 r. - Katarzyna Szczekocka wniosła Wojciechów w wianie podkomorzemu chełmskiemu Andrzejowi Tęczyńskiemu
punktor 1483 r. - poprzez kolejny mariaż, tym razem Katarzyny Tęczyńskiej z Janem Pileckim, okolica przeszła na własność Pileckich herbu Leliwa. Nie wiadomo czy rozbudowę wcześniejszego zameczku rycerskiego m.in. o zachowaną do dziś trzykondygnacyjną wieżę mieszkalną przypisać należy Pileckiemu czy Tęczyńskiemu. Natomiast prawie pewne jest, że pierwotnie była to wieża bramna
ozdoba
Słynna wieża
Wieżę w Wojciechowie opisał w powieści "Nawracanie Judasza" Stefan Żeromski. Pierwowzorem jej bohatera był Jan Koszczyc-Witkiewicz kierujący tu przed wojną pracami restauracyjnymi. Gdy wieżę przejął Stanisław Spinka, stała się ona znanym ośrodkiem reformacji. Spinka udzielił m.in. schronienia kalwińskiemu kaznodziei Marcinowi Krowickiemu. Jak pisał Żeromski dzięki autorytetowi Krowickiego wśród zwolenników nowej wiary, izba w wojciechowskiej wieży stała się "jedną z najdostojniejszych kazalnic świata".

punktor pocz. XVI w. - aby zwiększyć walory obronne, zamek wojciechowski otoczono kamiennym murem z otworami strzelniczymi
punktor 1534 r. - warownia jest po raz pierwszy wspomniana w dokumentach przy okazji przekazania Wojciechowa w dzierżawę Firlejom herbu Lewart
punktor 1580 r. - zamek kupili kalwini - Spinkowie herbu Prus. Wieża przekazana została na potrzeby innowierców
punktor 1599 r. - następnie przejął go Paweł Orzechowski herbu Rogala
punktor pocz. XVII w. - Orzechowscy postawili przy dawnym budynku zamkowym nowy renesansowy pałac, a wieżę przebudowali. Powstała wtedy przybudówka z klatką schodową, choć niektórzy badacze utrzymują, że istniała ona już wcześniej
punktor 1788 r. - następnymi właścicielami byli kolejno: Morscy, Ostrowscy, Grodziccy, Swieżawscy, Popławscy. Wieża w tym czasie była wykorzystywana do celów gospodarczych. W bliżej nieznanych okolicznościach, zapewne podczas któregoś najazdu szwedzkiego zamek Wojciechów został całkowicie zniszczony i rozebrany, ostała się tylko wieża
punktor 1910 r. - ówcześni właściciele Natalia i Józef Popławscy przekazali wieżę Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości, które rozpoczęło jej odbudowę przerwaną przez wybuch wojny. Kolejne prace także zostały nie dokończone z powodu kolejnej wojny w 1939 r.
punktor 1953 r. - pod kierunkiem B. Guerquina rozpoczęto prace zabezpieczające zrujnowaną wieżę w Wojciechowie
punktor 1972 r. - wreszcie przeprowadzono gruntowny remont. Wieża została przekazana Gminnemu Ośrodkowi Kultury
punktor 1993 r. - w wieży otworzono Muzeum Kowalstwa

Rekonstrukcja lub stary widok zamku wojciechow
Wieża w Wojciechowie w latach 1852-1853.
Źródło: Domy Pańskie na Lubelszczyźnie, Irena Rolska-Boruch, KUL 2003


Informacje praktyczne


KONTAKT
punktor tel. (81) 517 72 10, (81) 517 76 22

CZAS
punktor Zwiedzanie zajmuje ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny na zewnatrz. Płatny do muzeum - 10 zł (8 zł ulgowy). Czynne w godz. 10.00-17.00 od kwietnis do września, w pozostałych mieisącach poza niedzielą.

Położenie i dojazd


Zachodnia cześć woj. lubelskiego. 16 km na południowy wschód od Kazimierza Dolnego, 8 km na północ od Bełżyc. Zobacz na mapie.
Wieża stoi przy głównej drodze. Jadąc od strony Kazimierza Dolnego po prawej stronie, po lewej jest wtedy staw.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N51.23635833°, E22.24251389°
format DM (stopnie, minuty):   51° 14.1814998'N, 22° 14.5508334'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 14' 10.89''N, 22° 14' 33.05''E Bibliografiapunktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kaczyńscy Izabela i Tomasz - Polska - najciekawsze zamki
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Rolska-Boruch Irena - Domy pańskie na Lubelszczyźnie od późnego gotyku do wczesnego baroku


Fotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Wojciechów - Widok z oddali Wojciechów - Droga do wieży z murem obwodowym Wojciechów - Wieża Wojciechów - Wejście do wieży Wojciechów - Wejście do kawiarni Wojciechów - Widok z miejsca koło fosy Wojciechów - Ściana wieży Wojciechów - Wieża z murem obwodowym Wojciechów - Wieża Wojciechów - Dobudówka do wieży Wojciechów - Przypora wieży
Zdjęcia wykonane: latem 2002, a poniżej zdjęcia stodoły zbudowanej przy dawnych murach obwodowych nadesłane przez Huberta

Wojciechów - Zamurowana strzelnica Wojciechów - Strzelnica kluczowa Wojciechów - Stodoła z murem zamkowym Wojciechów - Kamienny mur


Materiały wideo


Wieża Ariańska w Wojciechowie z drona 2021
Wojciechów - magia przyrody i kowalskich tradycji
Noclegi


punktor Wojciechów - Kwatera Państwa Lewtaków, kol. Wojciechów V, tel. (081) 517 75 45
punktor Wojciechów - Mieszkanie Państwa Czyżewskich, Kol. Wojciechów V, tel. (081) 517 76 49
punktor Wojciechów - Kwatera Państwa Czernieców, tel. (081) 517 73 05, gsm 691 053 403
punktor Wojciechów - Kwatera Państwa Sapała, Wojciechów 29, tel. (081) 517 73 02, gsm 607 138 728

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Byłam widziałam ...       Autor:  justynkae      Data:  2019-08-20 11:31:00
    Bilet wstępu normalny do Muzeum Kowalstwa, które znajduje się w Wieży Ariańskiej kosztuje teraz 8 zł. Wstęp obejmuje również zwiedzanie Wojciechowskiego Muzeum Regionalnego w którym można zakupić sobie drobne pamiątki z wycieczki czy zaopatrzyć się w foldery o pozostałych atrakcjach w Wojciechowie. Akurat mi się informacje w nich podane przydały :)
  • Re: Wrażenia z wycieczki       Autor:  Lech Czerski      Data:  2014-12-12 23:19:53
    Ciekawe czy teraz można skosztować takiego jagnięcia z rożna?
  • Maleńka uwaga       Autor:  Agnieszka      Data:  2012-07-29 22:04:37
    Jest jeszcze jedna Wieża Ariańska w woj.lubelskim, w Powiecie Krasnostawskim, ma kształt piramidy i trudno do niej trafić.Warto poczytać o historii i ruchu Arian.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2022 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.