puste
 Ikonka - zamek

WOŁCZYN
🏰 Średniowieczny zamek rycerski 🏰


Opis


Ozdobna pierwsza litera w Wołczynie niedaleko Kluczborka stał kiedyś zamek rycerzy - rozbójników. Niestety, zniszczony w XV wieku nie pozostawił po sobie żadnych śladów. Wiadomo, że stał w najwyższym punkcie miasta i otoczony był bagnami. Przypuszczalnie jest to teren kościoła ewangelickiego i cmentarza przy ul. Byczyńskiej.

rycina
Rycina z ruinami zamku ze starych kronik miejskich Wołczyna


Historia


Ozdobna pierwsza litera w ołczyn pierwotnie nosił nazwę Kunzestad, potem Konstadt, a pierwsza osada na tych terenach otrzymała prawa miejskie już w 1261 r. Z amek zbudowano prawdopodobnie na początku XV w., jego właścicielem był Hanz Borschwic, który wraz ze swoim bratem przewodził bandzie rycerzy-rozbójników. Przez swoją działalność w 1436 r. doprowadzili oni do upadku dobrze rozwijające się miasto. Zbójników bali się wszyscy a ich zamek był podobno twierdzą nie do zdobycia. Dopiero 14 stycznia 1461 r. z inicjatywy mieszczan z Wrocławia podjęta została skuteczna akcja likwidacji bandyckiego procederu, zamek zniszczono a samego Borschwica spalono na rynku w Oleśnicy. Pod koniec XVIII wieku mury zamkowe zostały wykorzystane przy budowie obecnego kościoła filialnego pw. św. Teresy. Natomiast w 1848 roku na terenie zamkowym powstał inny kościół ewangelicki, a potem cmentarz.

rycina 2
Niemiecki notgeld - banknot zastępczy, wydany po I wojnie światowej, w czasie kryzysu gospodarczego. Widać ruiny podobne jak na rycinie powyżejPołożenie i dojazd


Północna część woj. opolskiego. 13 km na północny zachód od Kluczborka. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Kluczborka, pociągiem z Wrocławia.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N51.02071944°,  E18.05246944°
format DM (stopnie, minuty):   51° 1.2431664'N,  18° 3.1481664'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 01' 14.59''N,  18° 03' 08.89''E BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorMazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: ZAMEK I TUNELE ŁOCZĄCE WOŁCZYN Z BYCZYNĄ I NAMYSŁOWEM       Autor:  Anonim      Data:  2017-04-01 04:16:22
    Ponoć jest tunel biegnący od ulicy dworcowej..od tak zwanej kiedyś jezioranki do cmentarza żydowskiego. ..ale wejście od cmentarza zasypane jakieś 45 lat temu.
  • Re: ZAMEK I TUNELE ŁOCZĄCE WOŁCZYN Z BYCZYNĄ I NAMYSŁOWEM       Autor:  odkrywca      Data:  2014-01-10 15:12:22
    sam jestem ciekawy tych tuneli jak ktos cos bedzie wiedzial to prosze pisac
  • Re: Re: ZAMEK I TUNELE ŁOCZ?CE WOŁCZYN Z BYCZYN? I NAMYSŁOWEM       Autor:  ziomek      Data:  2013-12-30 15:33:30
    Witam ,mieszkam prawie całe życie w Wołczynie i pierwsze słyszę o tunelach.Natomiast nie wykluczam ich istnienia.Ktoś pisał ze można dojść nawet do brzezinek to już abstrakt dla mnie, wiem ze są schrony np. koło starej przychodni (ta mała górka) wejście było wewnątrz budynku pod schodami.Jeśli ma ktoś zajawkę na tunele, i posiada więcej info odemknie na ten temat to poproszę.Chętnie zapoznam się z tematyką oraz podoiłbym się zwiedzenia takowych.pozdrawiam ciekawych świata

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.