puste
 


Ikonka - zamek

WOLIBÓRZ
¤ Średniowieczny zamek rycerski (zniszczony) ¤


Opis


Ozdobna pierwsza litera na szczycie Garncarza (664 m npm) w Górach Sowich nad dolinami wiodącymi w kierunku Przełęczy Woliborskiej stał kiedyś murowany zamek. Jego resztki były jeszcze widoczne na początku XIX w., jednak dziś po zamku nie można odnaleźć żadnego widocznego śladu. Brak też jakichkolwiek opisów obiektu. Zapewne prace archeologiczne doprowadziłyby do odkopania fundamentów ale nigdy ich tu nie prowadzono.


Historia


Ozdobna pierwsza litera nie są znane początki zamku woliborskiego. Prawdopodobnie uległ on zniszczeniu w XIV lub na początku XV wieku i został opuszczony. Po koniec XV w. stał się gniazdem rycerzy - rozbójników nękających okolicę Nowej Rudy. Zburzony przez miejscową ludność podczas rozprawy ze zbójami, dotrwał w szczątkach do XIX w., kiedy to zniknęły ostatnie ślady po nim.


Legendy


Ozdobna pierwsza litera o powieść ludowa mówi o rozbójnikach, którzy grasowali w okolicy Nowej Rudy pod koniec XV w., jednak nikt nie potrafił zlokalizować ich kryjówki. Tylko Wolibórz pozostawiali w spokoju. Była tam karczma, którą licznie odwiedzała okoliczna ludność. Regularnie przychodzili też do niej nikomu nie znani mężczyźni. Trzymali się w swoim towarzystwie, byli dobrze ubrani i mieli sporo pieniędzy. Chętnie tańczyli z miejscowymi kobietami. Najładniejszej z nich - tancerce Kindze proponowali bogactwo jeśli pójdzie na noc do ich domu, nie mówili jednak gdzie on się znajduje. Przebiegła Kinga domyśliła się, że mogą to być ci poszukiwani rozbójnicy i zawiadomiła starszyznę wsi, która uknuła plan rozprawienia się ze zbójami. Podczas następnej wizyty w karczmie Kinga zgodziła się pójść z tajemniczymi mężczyznami. Szli długo pod górę a za nimi duża grupa uzbrojonych chłopów. Wreszcie dotarli do starego, podniszczonego już zamku. Chłopi okrążyli warownię i czekali na sygnał od Kingi. Po dłuższym czasie, wyszła ona do okna i głośno rzekła "Jak stąd wszędzie daleko". Słychać było śmiechy i szyderstwa rozbójników jednak był to właśnie sygnał na który czekali chłopi. Rozbili oni bramę i wtargnęli do zamku. Pijani zbóje zostali całkowicie zaskoczeni. Chłopi wybili ich co do jednego a sam zamek zburzyli.

Nigdy nie odnaleziono skradzionych łupów, które przecież rozbójnicy musieli gdzieś chować. Prawdopodobnie podczas burzenia zamku zasypany został jakiś zamaskowany loch. Legenda mówi że skarb może odnaleźć tylko prawdziwa dziewica w noc Bożego Narodzenia. Powinna wziąć zapaloną świecę i udać się na miejsce zamku. Gdy płomień zacznie chylić się ku ziemi będzie to znak, że właśnie tutaj znajduje się ukryta piwnica a w niej wielkie skarby.


Położenie i dojazd


Południowa część woj. dolnośląskiego. 4 km. na wschód od Nowej Rudy. Zobacz na mapie. Garncarz leży ok. 3 km na północny wschód od centrum wsi.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 50.61227778°,  E 16.57012778°
format DM (stopnie, minuty):   N 50° 36.7366668',  E 16° 34.2076668'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 50° 36' 44.20'',  E 16° 34' 12.46''


BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktorJanczak Julian - Legendy zamków śląskich
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorMazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska


Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: Koniecznie dziewica       Autor:  bm      Data:  2011-10-31 14:38:37
  Wtym zamku bli tacy zboje jak ten co pyta o dziewice.  
 • Re: Koniecznie dziewica       Autor:  Anonim      Data:  2011-10-31 14:36:34
  Wtym zamku bli tacy zboje jak ten co pyta o dziewice.  
 • Pałac Wojanów       Autor:  Władek      Data:  2010-01-13 22:51:33
  Witam
  Piszę gdyż wasza strona jest interesująca i mógłbym przesłać klika foto odnośnie pałacu w Wojanowie jeśli macie jakąś historię na temat tego pałacu.Lubię zwiedzać zamki i robić zdjęcia więc jeśli jest taka opcja to chętnie udostępnię swoje foto
  Pozdrawiam Władek

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.