Możesz ocenić: Wołów / dolnośląskie - Przebudowany średniowieczny zamek książęcy
Opis
utejsza warownia stanowiła niegdyś część ufortyfikowanego miasta. Stała nad rzeką Jezieryczą w południowej części Wołowa. Otoczona była fosami i wałami, po których nie ma już śladu. Sam budynek zamku jest zachowany, choć po kilku przebudowach i odbudowach nie wiele ostało się historycznych elementów. Tak jak dawniej obiekt posiada trzy kondygnacje, wieżę bramną wbudowaną w skrzydło północne i wewnętrzny dziedziniec, ale jest to efekt XX-wiecznych prac restauracyjnych.
Z widoku Wołowa Bodenehra można się przekonać, iż w okresie świetności zamek był potężną rezydencją, obszerniejszą niż obecnie, niestety nie zachował się żaden plan ówczesnej warowni a i opisów brakuje. Wiadomo natomiast, że pierwotny gotycki zamek miał plan czworoboku z kwadratową wieżą wysuniętą przed północną elewacją (od strony miasta).
Wewnątrz zamku można jeszcze zobaczyć późnogotycki portal z piastowskim orłem oraz XVI-wieczne sklepienia kolebkowe na I piętrze. Nie mam pewności czy rzeczywiście elementy te są dostępne dla zwiedzających, bowiem zamek jest siedzibą Starostwa Powiatowego, które w weekendy jest zamknięte i nie miałem możliwości wejścia do środka.
Przy zamku warto zwrócić uwagę na pozostałości miejskich murów obronnych od strony zachodniej oraz barokową figurę maryjną z 1733 roku przed wieżą bramną.
Zamek na pocztówce z pocz. XX wieku - nie miał wtedy rozebranej w końcu XVIII wieku wieży
Plan
Plan zamku wg K. Bimlera. A - najstarsza część z XIV wieku, B - cześć z XVI wieku, C - część z XVII wieku
Źródło: Zamki Śląskie, Bohdan Guerquin, Warszawa 1957
Historia
zieje zamku siegają I poł. XIV wieku, gdy książę oleśnicki Konrad I
wzniósł go na miejscu starego drewnianego grodu. Ceglana warownia posiadała przedzamcze z zabudową drewnianą.
Widok Wołowa z powiększonym zamkiem na miedziorycie Cantora one Bodenehra z I poł. XVII wieku.
1393 r. - zamek wraz z całą okolicą przeszedł pod panowanie czeskie
1517 r. - następnie przejął go Jan Turzo, magnat rodem z Węgier, a 6 lat później książę legnicki Fryderyk II
1579 r. - pierwsza znaczna rozbudowa zamku z inicjatywy księcia brzesko-wołowskiego Jerzego II Wspaniałego. Od zachodu powstało nowe skrzydło, przebudowany dziedziniec zyskał arkady na parterze a wnętrza zostały upiększone w stylu renesansowym. Przede wszystkim jednak od północy wzniesiono reprezentacyjne skrzydło, do którego włączona została wieża bramna
lata 1653-72 - książę Krystian utworzył z Wołowa stolicę samodzielnego księstwa i dokonał przebudowy zamku. Powstała wtedy kaplica zamkowa
1675 r. - po śmierci ostatniego księcia piastowskiego Jerzego Wilhelma, Wołów przejęli Habsburgowie
pocz. XVIII w. - warownię spustoszył pożar
lata 1714-25 - odbudowa zamku
1742 r. - po wojnie śląskiej Wołów przeszedł we władanie Prus
po 1781 r. - po kolejnym wielkim pożarze miasta i dewastacji zamku przez kwaterujące tu wojsko zlikwidowano dla bezpieczeństwa wieżę bramną, rozebrano także miejskie mury obronne i osuszono fosy
1923 r. - przeprowadzono remont podupadłej warowni. Odbudowano wieżę bramną, a całość przeznaczono na siedzibę urzędów miejskich i taki stan trwa do dzisiaj.
Zamek na pocztówce z pocz. XX wieku
Zamek po przebudowie na pocz. XX wieku na przedwojennej pocztówce. Posiada już przywróconą wieżę.
Wstęp
Do środka i na dziedziniec ograniczony. Trzeba próbować w godzinach pracy Starostwa Powiatowego, a więc pewnie w dni powszednie do godz. 15.
Położenie i dojazd
Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 50 km na północny wschód od Legnicy, 41 km na północny zachód od Wrocławia. Zobacz na mapie.
Wołów ma dogodne połączenie kolejowe ze wszystkimi największymi miastami w Polsce. Dojeżdżając PKS-em można wysiąść tuż przy samym zamku. Znajduje się on praktycznie w centrum miasta (jedna przecznica od rynku).
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N51.33526667°, E16.64948056°
format DM (stopnie, minuty): 51° 20.1160002'N, 16° 38.9688336'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 51° 20' 06.96''N, 16° 38' 58.13''E
Czas
Z dworca PKP jest trochę daleko, ok. 15 min. drogi, natomiast dworzec PKS jest tuż przy zamku. Pobieżne oglądnięcie zamku z zewnątrz zajmuje ok. 10 min. Wejście do środka zapewne drugie tyle.
Bibliografia
Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2006
Noclegi
Wołów - Dom Rekolekcyjny Misjonarzy Klaretynów, Krzydlina Mała 69, tel.(071) 389 01 32, 389 01 91
Wołów - Pokoje Gościnne (dawny Hotel OSiR), ul. Trzebnicka 6, tel. (071) 389 24 07
Wołów - Hotel Magnolia, ul. Stara 4, tel. (071) 389 27 13, gsm 510 186 257
Wołów - Motel Bis w Wołowie, ul. Piłsudskiego 26, tel. (071) 389 30 38
Wołów - Ośrodek Wypoczynkowy Golina, tel. (071) 389 31 22, 389 28 39
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).