Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Wożuczyn (woj. lubelskie) - Bastejowy zamek szlachecki przebudowany w pałac

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
Średnia ocena: 4.4 na 5. Głosów: 37 4.5 stars
           
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
Średnia ocena: 4.1 na 5. Głosów: 29 4 stars
           
 


Opis i stan obecny


Rezydencja Mierów
Szambelan króla Augusta III Wilhelm Mier uczynił z Wożuczyna stolicę swych włości. W ogrodach, które utworzył dookoła rozbudowanego zameczku Wożuczyńskich znajdowały się stawy, rzeźby i teatr. Co niedzielę łodziami po stawach dostawał się wraz z całym dworem do kościoła. Pałac posiadał wtedy 20 komnat, w tym wielką salę balową na piętrze. Wnętrza zdobione były sztukaterią, nie brakowało tu też ekskluzywnych kominków oraz okrągłych pieców kaflowych. Syn Wilhelma Miera w 1787 r. gościł w Wożuczynie króla Stanisława Augusta.
Tej słynnej rezydencji pałacowej nad Huczwą nie wymienia się zwykle w literaturze zamkowej, mimo że jej początki były jak najbardziej obronne. Wydaje się, że w ogóle obiekt ten skazany został na zapomnienie, a jeszcze 100 lat temu zadziwiał swym pięknem. Za niedługo ocalałe jeszcze resztki mogą doszczętnie zarosnąć.
O wyglądzie niewielkiego zamku Wożuczyńskich wiadomo tylko tyle, że miał kształt czworoboku, otoczony był fosą i murem z 4 bastejami w narożach. Basteje były półokrągłe i czworoboczne ze strzelnicami kluczowymi. Wjazd prowadził od północy przez prostokątny budynek bramny o dwóch kondygnacjach. Po przebudowie, wjazd do nowego założenia prowadził od wschodu przez bramę i biegł wzdłuż południowego czyli frontowego skrzydła pałacu skierowanego ku stawom. Wejście poprzedzały paradne schody i arkadowy portyk.
Z późniejszych opisów wiadomo, że przy dziedzińcu otoczonym dekoracyjnym murem, od strony wsi stał piętrowy budynek gospodarczy, a w ogrodzie północnym znajdowały się dwie oranżerie, altany, studnia i grota. Pałac otaczał też ogród włoski i park angielski oraz tzw. ogród dolny. Przed wejściem, na postumentach stały wazony z egzotycznymi roślinami.
Polski Petit Trianon
W 1907 roku poeta Kazimierz Laskowski zauroczony pałacem wożuczyńskim tak go opisywał: "zdaje się on jedyną dziś w Europie, kopią słynnego pałacyku Ludwika XVI (...). Wożuczyn - tak się nazywa owa polska kopia francuskiego Petit Trianonu. Bez przesady można powiedzieć, że jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji w naszym kraju."

Obecnie jedyny ślad dawnej świetności pałacu Wożuczyn to obeliski bramne stojące samotnie w polu, niedaleko dawnych stawaów zamkowych. Poza tym na wzgórzu zamkowym natrafiłem jeszcze na 3 ślady murów, choć być może jest ich więcej. Niestety roje komarów i bujna roślinność bardzo utrudnia eksplorację. Dwa duże fragmenty widać przy samej drodze. Jeden to odcinek ceglanego muru z arkadami, drugi - półokrągła basteja płd.-zach. Na północ od niej znajdował się park angielski, dziś to zwykły las, ale o dziwo jest tam tablica informacyjna. Niewielki fragment muru obwodowego znajduje się jeszcze w północnej części wzgórza. Tam też znajduje się kolejna tablica informacyjna dotycząca pomnika przyrody - o ile pamiętam jakiejś niecodziennej sosny. Znacznie ciekawszy natomiast jest ogromny grzyb na drzewie, największy jaki dotąd widziałem (patrz zdjęcie). Nie jest to stwardniała huba lecz normalne miękkie i rosnące wciąż grzybisko! Na terenie zamku leży też jakaś zagadkowa stara kamienna płyta, chyba nagrobna z nieczytelnym napisem, pisanym cyrylicą (?).

Aktualizacja. Od 2020 roku obeliski bramne wyglądają już inaczej- kosztem 45 tys. zł zostały odnowione.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku wozuczyn
Widok pałacu w Wożuczynie na pocztówce z roku 1912
Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Pocztówka z dziedzińcem pałacu w Wożuczynie przed 1914 rokiemPlany i rekonstrukcje

Powrót na górę strony

plan
Teren zamkowy na austriackiej mapie Wożuczyna z XVIII wiekuHistoria, wydarzenia

Powrót na górę strony

Pierwszy drewniany dwór obronny rodu Wożuczyńskich herbu Godziemba stał tu już w XV wieku.
Bezsilni Tatarzy
Siedziba Wożuczyńskich była bardzo dobrze ufortyfikowana. Dowodzą tego cztery najazdy tatarskie w latach: 1621, 1623, 1626 i 1629. Wszystkie zostały odparte!
Murowany zameczek rozpoczął wznosić Jakub Wożuczyński w końcu XVI wieku. W 1739 roku Wożuczyńscy sprzedali swą siedzibę szkockiemu hrabiemu Wilhelmowi Mierowi, szambelanowi królewskiego i generałowi gwardii koronnej. Dokonał on rozbudowy budowli w pałac w szkockim stylu, ale elementy obronne zostały zachowane. Powstały też piękne tarasy i ogrody włoskie. Wjazd utworzono od wschodu na wprost kościoła ufundowanego również przez Miera. Jego syn Jan ponownie przebudował rezydencję, zacierając już fortyfikacje.
Zniszczenia wojenne
W dniach 30-31.08.1914 miała miejsce bitwa pod Komarowem i wtedy właśnie artyleria austriackie zniszczyła pałac w Wożuczynie, a wraz z nim m.in. bardzo bogatą bibliotekę, zbiory obrazów (m.in. Malczewskiego) porcelany, sreber, mebli oraz fortepian na którym komponował Fryderyk Chopin.
W 1800 r. pałac wraz z okolicznymi dobrami wystawiono na licytację. Kupił go Jan Kraczewski. W tym okresie w pałacu mieszkali Głowaccy - rodzice Bolesława Prusa. W 1829 roku pasierbica Kraczewskiego Salomea Wapińska wniosła Wożuczyn w posagu Janowi Nepomucenowi Wydżdze. Jego syn Tomasz, znany muzyk i kompozytor przeprowadził renowację i upiększenie pałacu, zbudował m.in. most z podwójna arkadą zwieńczoną figurą św. Jana Nepomucena. Powstała wytworna rezydencja wiejska z folwarkiem. Podczas I wojny światowej pałac zbomabardowali Austriacy. Spłonęło całe cenne wyposażenie. Później był on stopniowo rozbierany przez właścicielki - córki Tomasza Wydżgi Wandę Wielowieyską i Annę Gerliczową. Kolejna wojna i powojenne rozbiórki doprowadziły pałac do dzisiejszego stanu. W 2020 r. ze środków gminy Rachanie przeprowadzono remont obelisków bramnych.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Widok pałacu w Wożuczynie w roku 1839. Po lewej widać wychodzącą poza muru obwodowe kaplicę
Źródło: Seweryn Zenon Sierpiński "Obraz miasta Lublina", Warszawa 1839, reprint Lublin 2002Informacje praktyczne


KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktorOglądnięcie pozostałości zabytku zajmuje ok. 30 min.

WSTĘP
punktorWolny

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Ogrody pałacowe w Wożuczynie na pocztówce z 1912 roku


Położenie i dojazd


Południowa cześć woj. lubelskiego. 17 km na północny wschód od Tomaszowa Lubelskiego, 35 km na południowy wschód od Zamościa. Zobacz na mapie.
Wożuczyn leży przy głównej drodze Tomaszów - Hrubieszów (nie mylić z Wożuczynem - Cukrownią!), ale do ruin należy skręcić w boczną drogę w lewo (jadąc z Tomaszowa) kierując się na widoczny z oddali kościół. Mijamy go i kawałek dalej zobaczymy po lewej resztki bramy, a dalej po prawej zarośnięty teren zamkowy.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N50.56657591806°, E23.56551189817°
format DM (stopnie, minuty):   50° 33.9945550836'N, 23° 33.9307138902'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 33' 59.67''N, 23° 33' 55.84''E BibliografiapunktorKatalog Zabytków Sztuki w Polsce
punktorPawłowski Artur - Roztocze

Rekonstrukcja lub stary widok zamku!@
Obeliski bramne na przedwojennym zdjęciuFotogaleria


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Wożuczyn - Obeliski bramne Wożuczyn - Duży fragment muru z arkadami Wożuczyn - Basteja Wożuczyn - Fragment muru obwodowego od płn. Wożuczyn - Wielki grzyb na drzewie. Porównanie z leżącą monetą 2 zł Wożuczyn - Płyta nagrobna leżąca na terenie zamku Wożuczyn - Widokz  bastei na dawny park w stylu angielskim

Zdjęcia wykonane: wiosną 2005Noclegi


punktorWożyczyn - Gospodarstwo Agroturystyczne - Wożuczyn 13 C, gsm 600 032 061, 501 608 851, wczasyagro.pl
punktorTomaszów Lubelski - Kwatera prywatna - ul. Mickiewicza 5, tel. (084) 664 24 58
punktorTomaszów Lubelski - Hotel Tomasovia, al. Sportowa 8, tel. (0..84) 665 93 50, 666 00 28
punktorTomaszów Lubelski - Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy Zespole Szkół nr 2, ul. Żwirki i Wigury 3, tel. (084) 664 20 01
punktorTomaszów Lubelski - Kolonia Łaszczówka, tel. (0 84) 665 09 71
punktor Tomaszów Lubelski - Kwatera prywatna - Pańków, tel. (084) 662 47 87

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Wożuczyn       Autor:  Grzegorz      Data:  2021-04-10 06:36:47
    Witam serdecznie,jestem posiadaniu bardzo ciekawego przedmiotu z Wożuczyna,proszę o kontakt w tej sprawie 697033983
  • Wożuczyn       Autor:         Data:  2016-10-29 23:09:55
    nowa strona ( od 2016 r.) z publikacjami o Wożuczynie i gminie Rachanie :www.wozuczyn.pl.tl   oraz www.smwio.pl.tl  
  • Re: Re: Wożuczyn       Autor:  B.Typek      Data:  2014-06-30 23:56:00
    Moja książka pt:"Wożuczyn" (wyd.2013)jest już w większych bibliotekach Polski(KUL, UMCS, Wrocław, Biblioteka Narodowa.   Bardzo proszę nie oczerniąc mnie tu na forum, na to śą paragrafy w prawie polskim.Skoro tylu znawców Wożucyzna (co czytam powyżej), to dlaczego nikt poza mną (od 20 lat) nie bada i nie publikuje własnie o Wożucyznie i okolicy? Obrażać każdy potrafi,   ale cos zrobić dla potomnych to juz nie...   polecam stronę www.wożuczyn.pl oraz konto na fb Stowarzyszenie Miłosników Wożuczyna i Okolic.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.