puste  
Województwo: pomorskie / Powiat: słupski / Gmina: Ustka

Ikonka - zamek

WYTOWNO
¤ Całkowicie przebudowany szlachecki dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku wytowno

Ocena


Możesz ocenić:
Wytowno - Całkowicie przebudowany szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.1 na 5. Głosów: 34
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 23
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera wciąż nawodniona fosa otacza klasycystyczny, piętrowy dwór w Wytownie. Z powodu braku badań, nie da się dziś ustalić jaka jego część może pochodzić z XVII wieku lub jeszcze wcześniejszego okresu.
Odwiedziny Hindenburga
W rezydencji w Wytownie w 1926 roku przebywał prezydent Niemiec, feldmarszałek von Hindenburg. Przybył tu na ślub swojego wnuka von Brockhausen-Grossjestina z Wierą von Bandemer.
Niektórzy na XVII wiek datują korpus obiektu, ale bardziej prawdopodobne jest, iż tylko piwnice i fundamenty są tak stare. Ta część pokryta jest dachem naczółkowym, ma kształt prostokąta z ryzalitem po środku od strony północnej. Widać na nim herb właścicieli oraz wiszące bez celu rusztowania po niedokończonym remoncie. Od wschodu do dworu przylega podłużna parterowa dobudówka powstała na pocz. XX wieku, inna niewielka dobudówka przez wejściem znajduje się też z tyłu dworu (od południa). Obok stoją jakieś budynki dworskie, które są w fatalnym stanie. Jeden z nich wygląda na stajnię. Już za ogrodzeniem znajdują się dawne budynki folwarczne zagospodarowane przez jakiś zakład.
Do środka dworu można obecnie wejść, ale zobaczymy tam coś co przypomina wysypisko śmieci. Wciąż jednak widać ciekawe drewniane schody na piętro i pozostałości po zdobieniach na suficie. Park otaczający dwór jest już mocno zdziczały i wkrótce może całkowicie zarosnąć chwastami.Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera nie jest znana nawet przybliżona data powstania obronnej siedziby w Wytownie. Na pewno istniała w XVII wieku. Od XVI do XVIII wieku nieprzerwanie właścicielem wsi był ród von Ramel, którego przedstawiciele pisali się "z Wytowna" (wtedy Weitenhagen). Im można zatem przypisać budowę fortalicjum.
Jak wykazuje lustracja z 1717 roku, wieś była wtedy podzielona na część należącą do Gneomara Reinholda von Rhein i Joachima Doringa von Ramel. W połowie XVIII wieku von Ramelowie przebudowali starą obronną siedzibę lub zbudowali w stylu późnobarokowym nowy dwór na starych fundamentach, zachowując przy tym fosę. W 1773 połączone już Wytowno odziedziczył kpt. Karl Ludewig Bogislav von Ramel. W 1778 przejął go Joachim von Bandemer, a następnie jego syn Wilhelm. Rodzina ta musiała być spokrewniona z von Ramelami, ponieważ w XIX wieku to oni ponownie są wymieniani jako właściciele wsi - aż do początku XX wieku, gdy znowu przejeli ją von Bandemerowie. Wilhelm von Ramel ok. 1910 dokonał kolejnej przebudowy swojej siedziby i nadał jej obecny wygląd. Do wschodniej strony dobudowano wtedy boczne skrzydło. W czasie II wojny św. we dworze funkcjonował obóz dla robotników przymusowych, a w 1945 roku kwaterowali tu sowieccy generałowie. Dwór przetrwał więc wojnę w dobrym stanie, ale brak gruntownego remontu pogarszał z czasem jego stan. Z konieczności pozostawiony przez właściciela bez opieki, od końca XX wieku popada w ruinę.


List gończy za właścicielem
Gdy odwiedziłem Wytowno nie znałem najnowszej historii dworu, ponieważ nie jest ona nigdzie przedstawiana. Byłem pewny, że w ruinę popadł on po wojnie i dopiero ktoś niedawno zaczął jego restaurację. Dlatego bardzo zdziwił mnie stłuczony reflektor oświetlający niegdyś dwór z tyłu. Postanowiłem więc zasięgnąć języka u miejscowych i oto co się dowiedziałem. Dwór z parkiem jeszcze w latach 90-tych XX wieku był w całkiem niezłym stanie. Działał tu ośrodek kolonijny. Wszystko było zadbane i oświetlone. Potem obiekt przejął prywatny właściciel - dziennikarz pracujący w Słupsku. Rozpoczął on remont i... uciekł z kraju, gdy zaczęła go ścigać prokuratura. Od tego czasu dwór niszczał i dodatkowo był systematycznie dewastowany przez szabrowników. Po wniknięciu w temat, odkryłem szczegóły tej niecodziennej historii. Wspomniany dziennikarz to Jerzy Izdebski - potomek szlacheckiej rodziny pieczętującej się herbem Pomian. Ten dziennikarz Radia City, który osiągnął na Pomorzu słuchalność rzędu 56%, znany był z ciętych i bezkompromisowych komentarzy pod adresem postkomunistów - od miejscowego wójta, przez sędziów, aż po Pierwszego Magistra RP. I właśnie za obrazę Kwaśniewskiego dostał 3 lata więzienia i stał się pierwszym dziennikarzem w kraju ściganym listem gończym. Dlatego musiał opuścić Polskę, a Radio City straciło wkrótce koncesję KRRiT. Dwór, który zakupił Jerzy Izdebski był już w stanie wymagającym natychmiastowego remontu. Rozpoczął go, z myślą o przeznaczeniu dla turystów. Miał tu funkcjonować również pub w stylu angielskim i agencja ochrony (nigdy nie udało mu się otrzymać wymaganej koncesji z opanowanego przez czerwonych MSW). Walcząc z lokalnymi układami, jako radny Ustki, Izdebski dażył do bezpośredniego wyboru burmistrza przez wyborców. W przypadku gdyby władze regionalne nie uznały wyborów, nowy burmistrz miał rezydować "na uchodźtwie" we dworze w Wytownie. Wszystkie te plany przerwała polityczna emigracja do Anglii w końcu lat 90-tych i faktem jest że to on właśnie przyczynił się do ruiny tego zabytku...


Wstęp


Bez problemu można się dostać przez dziurę w siatce ogrodzeniowej.

Położenie i dojazd

Powrót na górę

Północno - zachodnia część woj. pomorskiego. 16 km na północ od Słupska, 8 km na wschód od Ustki. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em ze Słupska. Dwór znajduje się naprzeciw kościoła stojącego przy bocznej drodze szosy Słupsk - Ustka.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 54.58859722°,  E 16.97692222°
format DM (stopnie, minuty):   N 54° 35.3158332',  E 16° 58.6153332'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 54° 35' 18.95'',  E 16° 58' 36.92''


Czas


Z przystanku PKS i idzie się ok. 3 min. Pobieżne oglądnięcie wraz z parkiem trwa ok. 10 min.

BibliografiapunktorKosacki J., Kucharski B. - Pomorze Zachodnie i Środkowe
punktorSobisz, Z, Truchan M. - Zabytkowe parki podworskie Pomorza Środkowego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Wytowno - Dwór od frontu (płn.) Wytowno - Dwór od zachodu Wytowno - Widok od północnego zachodu, widać przybudówkę Wytowno - Parterowa przybudówka Wytowno - Bok przybudówki Wytowno - Dwór od tyłu (płd.) Wytowno - Jeden z budynków dworskich Wytowno - Dawna stajnia? Wytowno - Zejście do piwnicy Wytowno - Fosa otaczająca dwór Wytowno - Herb na ryzalicie Wytowno - Zarastająca fosa

Zdjęcia wykonane: latem 2006Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorSłupsk - Hotel Centrum Kształc. Prakt., ul. Szczecińska 60a, tel. (059) 845-62-00, 845-61-82
punktorSłupsk - Hotel Zamkowy, ul. Dominikańska 4, tel. (059) 842-52-94, 842-52-95
punktorSłupsk - Hotel Staromiejski, ul. Jedności Narodowej 4-5, tel. (059) 842-84-64, 842-84-65
punktorSłupsk - Hotel Atena, ul. Kilińskiego 7, tel. (059) 842-88-14, 840-00-03
punktorPoza tym pełno kwater w Ustce i pobliskich wsiach.

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: Widzę, że administrator czuwa nad treścią wpisów.       Autor:  Anonim      Data:  2019-04-28 23:02:04
  Byłem uczestnikiem wypoczynku organizowanego przez kopalnię przez wiele lat wraz z rodziną i znajomymi mile wspominam te czasy i myślę że jest to miejsce które które wiele osób też mile wspomina myślę gdyby byli ludzie którzy byliby wielkimi pasjonatami tak jak to było wtedy mielibyśmy ten ośrodek do dzisiaj
 • Re: Re: śmierć       Autor:  Agnieszka      Data:  2014-08-21 10:28:18
  Jakby Pan był jeszcze zainteresowany to pałac jest wystawiony na sprzedaż;
  http://domy.pl/dzi­alki-sprzedaz-slupsk­i+ustka-pl/dol170563­0075. Przydałby się dobry gospodarz... :)
 • Wzpomnienia i nietylko       Autor:  Jarosław      Data:  2014-07-25 13:34:51
  Mam 56 lat pochodze i mieszkam w jaworznie. ostatni razabyłem w wytownie mając lat 14 na koloni letniej kopalni Komuna Paryska w jaworznie. W latach siedemdzisiatych w ośrodku wczasowym w wytownie odbywały się nie tylko kolonie ale też wczasy rodzinne.   Ośrodek jak na tamte czasy był nieżle zagospodarowany. Młodzięż miała do dyspozycji bisko do piłki nożnej i siatkówki, pod zadaszeniem przy pałacu ustawiony był stól do pikponga. Na strone trafiłem przypadkowo, po czterdziestu latach wybieram się z żną na wypoczynek do Rowów. Chciałem żonie pokazać Wytowno, ale jak się okazuje nie bardzo jest co. jestem zszokowany dewastacją i ruina obiektu. Szkoda, ludzie inwestują duże pieniądze w nowe obiekty a z tego możne by zrobić prawdziwą perełkę,np. z stadniną koni. Wokól cisza spokój las.

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.