Możesz ocenić: Żałe / kujawsko-pomorskie - Szlachecki dwór obronny (zniszczony)
Opis
rzy południowym brzegu jeziora Kopiec na naturalnym wzniesieniu również o nazwie Kopiec, stał kiedyś dwór obronny. Nie zachowały się żadne informacje o wyglądzie obiektu, ale z prac archeologicznych wynika, że główna siedziba była murowana, natomiast inne budynki drewniane. Obronność zapewniało położenie na starym grodzisku, wykorzystano m.in. jego wały na których postawiono parkan. Obecnie teren ten wykorzystywany jest pod uprawę, a wały zostały częściowo zniwelowane. Całość ma wymiary 170 x 110 m.
Historia
ród w Żałem powstał ok. 1100 r., prawdopodobnie jako warownia książęca Bolesława Krzywoustego. W XIII w. obiekt został spalony. Zakłada się, że ponowne zasiedlenie wzgórza poprzez budowę dworu obronnego nastąpiło w połowie XVI w. Była to siedziba jednego z najmożniejszych rodów ziemi dobrzyńskiej Żelskich herbu Ogończyk. Na podstawie materiału odnalezionego przez archeologów (ceramika i stare cegły) kres funkcjonowania fortalicjum datuje się na połowę XVII w. Zachowane wzmianki o siedzibie obronnej z początku XIX w. mówią nawet o zamku: "gruzy zamku na okopie przez Zrzelskich wystawionego".
Położenie i dojazd
Wschodnia cześć woj. kujawsko-pomorskiego. 30 km na południe od Brodnicy, 8 km na południowy zachód od Rypina. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N53.02881389°, E19.30773611°
format DM (stopnie, minuty): 53° 1.7288334'N, 19° 18.4641666'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 53° 01' 43.73''N, 19° 18' 27.85''E
Bibliografia
Kajzer Leszek, Horonziak Arkadiusz - Budownictwo obronne ziemi dobrzyńskiej
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Łódzki Pałacyk Autor: Adrian Majsterek Data: 2016-01-06 12:20:53
Witam Państwa
Gratuluję bardzo ciekawej strony internetowej.
Piszę aby podzielić się z Państwem interesującym obiektem w Łodzki, o nazwie Łódzki Pałacyk, jest on zlokalizowany w centrum Łodzi i pełni funkcję Hotelową. To bardzo boutikowy Pałacyk liczący 12 pokoi, każdy z pokoi nosi nazwę łódzkich fabrykantów, które są udekorowane zabytkowymi meblami. W całym pałacyku atmosfera jest naprawdę bajeczna nie tylko ze względu na wystrój ale równie`z zabytkowe witraże oraz największy w Polsce kryształowy żyrandol.
Będąc w Łodzi naprawdę polecam zatrzymać się w Łódzkim Pałacyku, miejsce wyjątkowe a ceny bardzo przystępne. Więcej informacji na www.lodzkipalacyk.pl
Dziękuję i Pozdrawiam
Adrian
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).