puste 


Ikonka - zamek

ŻAŁE
🏰 Szlachecki dwór obronny 🏰


Ocena


Możesz ocenić:
Żałe / kujawsko-pomorskie - Szlachecki dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2 stars Średnia ocena: 2.2 na 5. Głosów: 5
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
1 stars Średnia ocena: 1.0 na 5. Głosów: 3
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera przy południowym brzegu jeziora Kopiec na naturalnym wzniesieniu również o nazwie Kopiec, stał kiedyś dwór obronny. Nie zachowały się żadne informacje o wyglądzie obiektu, ale z prac archeologicznych wynika, że główna siedziba była murowana, natomiast inne budynki drewniane. Obronność zapewniało położenie na starym grodzisku, wykorzystano m.in. jego wały na których postawiono parkan. Obecnie teren ten wykorzystywany jest pod uprawę, a wały zostały częściowo zniwelowane. Całość ma wymiary 170 x 110 m.


Historia


Ozdobna pierwsza litera gród w Żałem powstał ok. 1100 r., prawdopodobnie jako warownia książęca Bolesława Krzywoustego. W XIII w. obiekt został spalony. Zakłada się, że ponowne zasiedlenie wzgórza poprzez budowę dworu obronnego nastąpiło w połowie XVI w. Była to siedziba jednego z najmożniejszych rodów ziemi dobrzyńskiej Żelskich herbu Ogończyk. Na podstawie materiału odnalezionego przez archeologów (ceramika i stare cegły) kres funkcjonowania fortalicji datuje się na połowę XVII w. Zachowane wzmianki o siedzibie obronnej z początku XIX w. mówią nawet o zamku: "gruzy zamku na okopie przez Zrzelskich wystawionego".

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego


Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. kujawsko-pomorskiego. 30 km na południe od Brodnicy, 8 km na południowy zachód od Rypina. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.02881389°, E19.30773611°
format DM (stopnie, minuty):   53° 1.7288334'N, 19° 18.4641666'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 01' 43.73''N, 19° 18' 27.85''E BibliografiapunktorKajzer Leszek, Horonziak Arkadiusz - Budownictwo obronne ziemi dobrzyńskiej


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Łódzki Pałacyk       Autor:  Adrian Majsterek      Data:  2016-01-06 12:20:53
    Witam Państwa     Gratuluję bardzo ciekawej strony internetowej.     Piszę aby podzielić się z Państwem interesującym obiektem w Łodzki, o nazwie Łódzki Pałacyk, jest on zlokalizowany w centrum Łodzi i pełni funkcję Hotelową. To bardzo boutikowy Pałacyk liczący 12 pokoi, każdy z pokoi nosi nazwę łódzkich fabrykantów, które są udekorowane zabytkowymi meblami. W całym pałacyku atmosfera jest naprawdę bajeczna nie tylko ze względu na wystrój ale równie`z zabytkowe witraże oraz największy w Polsce kryształowy żyrandol.     Będąc w Łodzi naprawdę polecam zatrzymać się w Łódzkim Pałacyku, miejsce wyjątkowe a ceny bardzo przystępne. Więcej informacji na www.lodzkipalacyk.pl     Dziękuję i Pozdrawiam   Adrian
  • Ród Żelskich       Autor:  Kostka      Data:  2015-02-28 22:26:48
    Witam Pana!   Dzisiaj zobaczyłem Pana prośbę o Email, zatem podaję go : jerzy-kostka@op.pl   Pozdrawiam   Jerzy Kostka
  • Zelscy       Autor:  Stanisław Maszkowski      Data:  2014-07-26 13:26:22
    Proponuję Panu pryglĐ Ksi Grodykich Leczzckich w AGAD w Warsyawie. Prosy o podanioe swego adresu mailowego. Wwcyas wzjasnie.    

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.