Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Żałe (woj. kujawsko-pomorskie) - Szlachecki dwór obronny (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
 -  stars
Średnia ocena: 0 na 5. Głosów: 0

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
1 stars
Średnia ocena: 1.0 na 5. Głosów: 4

       
    
 


Opis i stan obecny


Przy południowym brzegu jeziora Kopiec na naturalnym wzniesieniu również o nazwie Kopiec, stał kiedyś dwór obronny. Nie zachowały się żadne informacje o wyglądzie obiektu, ale z prac archeologicznych wynika, że główna siedziba była murowana, a towarzyszyło jej kilka budynków drewnianych. Obronność zapewniało wybitnie obronne położenie na starym grodzisku, wykorzystano m.in. jego wały na których postawiono parkan. W pobliżu, po zachodniej stronie grodziska, płynie rzeczka Ruziec która także zapewniała obronność tutejszej siedzibie.
Obecnie teren ten wykorzystywany jest pod uprawę, a wały zostały częściowo zniwelowane. Całość grodziska ma kształt nieregularnego owalu o wymiarach 170 x 110 m.


Historia, wydarzenia


Obronny gród w Żałem powstał ok. 1100 r., prawdopodobnie jako warownia książęca Władysława Hermana lub za Bolesława Krzywoustego. Obiekt został spalony w wyniku najazdów plemion pruskich w XIII wieku.
W XIII stuleciu panami okolicy był jeszcze ród Cholewów, a następnie książę Kazimierz I kujawski (Konradowic), ale gród był już wtedy opuszczony.
Zakłada się, że ponowne zasiedlenie wzgórza poprzez budowę dworu obronnego nastąpiło w połowie XVI wieku. Była to siedziba jednej z najmożniejszych rodzin ziemi dobrzyńskiej - Żelskich herbu Ogończyk, którzy wywodzą się ze wspólnego pnia rodowego z Działyńskimi. Na podstawie zabytkowego materiału odnalezionego przez archeologów (ceramika i stare cegły) kres funkcjonowania zameczku datuje się na około połowę XVII wieku, mógł więc to być najazd szwedzki z 1655 r. (potop). W zachowanych wzmiankach z początku XIX w. siedziba w Żałem nazywana jest zamkiem: "gruzy zamku na okopie przez Zrzelskich wystawionego".

Zdjęcie lidar Żałego
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego we wsi Żałe




Informacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Obejście grodziska i pochodzenie po nim zajmuje ok. 30 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.



Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. kujawsko-pomorskiego. 30 km na południe od Brodnicy, 8 km na południowy zachód od Rypina. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N53.02881389°, E19.30773611°
format DM (stopnie, minuty):   53° 1.7288334'N, 19° 18.4641666'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   53° 01' 43.73''N, 19° 18' 27.85''E 



Bibliografia



punktor Kajzer Leszek, Horonziak Arkadiusz - Budownictwo obronne ziemi dobrzyńskiej


Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Łódzki Pałacyk       Autor:  Adrian Majsterek      Data:  2016-01-06 12:20:53
    Witam Państwa     Gratuluję bardzo ciekawej strony internetowej.     Piszę aby podzielić się z Państwem interesującym obiektem w Łodzki, o nazwie Łódzki Pałacyk, jest on zlokalizowany w centrum Łodzi i pełni funkcję Hotelową. To bardzo boutikowy Pałacyk liczący 12 pokoi, każdy z pokoi nosi nazwę łódzkich fabrykantów, które są udekorowane zabytkowymi meblami. W całym pałacyku atmosfera jest naprawdę bajeczna nie tylko ze względu na wystrój ale równie`z zabytkowe witraże oraz największy w Polsce kryształowy żyrandol.     Będąc w Łodzi naprawdę polecam zatrzymać się w Łódzkim Pałacyku, miejsce wyjątkowe a ceny bardzo przystępne. Więcej informacji na www.lodzkipalacyk.pl     Dziękuję i Pozdrawiam   Adrian
  • Ród Żelskich       Autor:  Kostka      Data:  2015-02-28 22:26:48
    Witam Pana!   Dzisiaj zobaczyłem Pana prośbę o Email, zatem podaję go : jerzy-kostka@op.pl   Pozdrawiam   Jerzy Kostka
  • Zelscy       Autor:  Stanisław Maszkowski      Data:  2014-07-26 13:26:22
    Proponuję Panu pryglĐ Ksi Grodykich Leczzckich w AGAD w Warsyawie. Prosy o podanioe swego adresu mailowego. Wwcyas wzjasnie.    





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.