Wieczorem stanęliśmy w Zawadzie (...) zostawiłem w oberży państwa Wolańskich, a sam poszedłem do pałacu. Powierzchowność jego zastanowiła mnie, bo nic dotąd podobnego nie widziałem. Ta budowa po każdym rogu ma wieżyczkę i podobna jest do meczetu, ile w rysunkach zdarzyło się je widzieć. Ogród ładny, nowo założony otaczają. Wewnątrz dom w dziwnie pięknym guście ubrany. Pan Raczyński podróżował, wiele rzeczy z zagranicy przywiózł, szczególnie z Włoch, mnóstwo pięknych obrazów.
Franciszek Ksawery Prek, malarz i pamiętnikarz, zapiski z roku 1826
Ocena zabytku
Możesz ocenić: Zawada (woj. podkarpackie) - Zamek szlachecki przebudowany w pałac
Opis i stan obecny
We wsi Zawada nad rzeką Zawadka, tuż przy głównej drodze Rzeszów - Tarnów, stoją resztki neogotyckiego obecnie zamku - pałacu. Są one otoczone rozległym parkiem i murem. Widać, że budowla miała ciekawą architekturę, szkoda że zachowała się tylko jedna z czterech cylindrycznych baszt. Do baszty przylega budynek kaplicy, który był najmłodszą częścią budowli (de facto nie miał nic wspólnego z zamkiem, bo powstał po 1820 roku).
Ceglany mur stylizowany na obronny (strzelnice kluczowe) z bramą dochodzi do budynku pralni. Nieco dalej na wschód znajduje się oficyna, obecnie w całkowitej ruinie. Wszystkie te elementy pochodzą również z XIX stulecia.
Ciekawie wygląda budynek bramny do parku (przy drodze krajowej). Posiada on dwie kondygnacje i pełnił rolę kordegardy pałacowej.
Pozostałe budynki są jeszcze młodsze i pochodzą z XX wieku. Największy to dwór Raczyńskich w typie willi miejskiej, poza tym budynki gospodarcze jak np. gorzelnia, stajnie, rządcówka (mieszkanie i biuro zarządcy majątku).
Nie znamy wyglądu pierwotnego dworu obronnego Ligęzów w Zawadzie. Późniejszy zamek istniał do początku XIX wieku i też niewiele o nim wiadomo - brak grafik i szczegółowych opisów tej budowli.
Z pewnością jednak miał postać czterobasztowego budynku na platformie ziemnej, bo podczas przebudowy na budynek pałacowy rodu Raczyńskich, zachowano ogólny kształt starego zamku (dobudowano jedynie boczną kaplicę i zniwelowano fortyfikacje ziemne).
Po zniszczeniach I wojny św. Raczyńscy ocalili część budowli, która przetrwała do dziś. Jest to baszta i budynek kaplicy, które stanowiły cześć południowo-zachodnią zamku-pałacu. Wejście do budowli prowadziło przez basztę, do której dostawiona jest klatka schodowa w formie wieży.
Baszta posiada 4 kondygnacje i zwieńczona jest blankami oraz machikułami, elementy te nawiązują do zamków średniowiecznych. Kaplica jest budynkiem piętrowym, od zachodu podpiwniczonym. Na piętrze posiada biforyjne okna.
Ściany XVII-wiecznego zamku zachowane są tylko w murach baszty.
Budowla miała szanse się odrodzić w schyłkowym okresie PRL za sprawą bogatej dębickiej firmy Igloopol, która chciała odbudować zamek-pałac na swoje cele reprezentacyjne. Nic z tego jednak nie wyszło.
Obecnie zabytek jest w własnością prywatną i zamierzenia właściciela nie są znane.
Podczas moich odwiedzin obiekt niszczał i zarastał wysokimi chwastami, ale potem podobno prace ruszyły, głównie przy willi.
Będąc w Zawadzie warto jeszcze zobaczyć unikatowy budynek prawdopodobnie najstarszej karczmy w kraju (XVIII/XIX-wiek). Stoi przy głównej drodze, naprzeciw zamku i wciąż służy przyjezdnym. Budynek często pojawiał się w filmach.
Zdjęcie z końca XIX wieku autorstwa Albina Friedricha. Elewacja wschodnia.
List właściciela zamku Zawada - Atanazego Raczyńskiego do redakcji Przyjaciela Ludu
Pragnąc zadość uczynić żądaniu redakcyi
Przyjaciela Ludu, które w Nrze 20 z r. 1838
tego czasopisma wyczytuję, udzielam następujących wiadomości o zamku, czyli raczej zameczku r Zawadzie.
Pomieszkanie to było w wieku XVI. i XVII. siedzibą familii Ligęzów, wówczas zamożnej i świetnej.
Starożytność tutejszych murów zaświadcza ich struktura, a jeszcze bardziej odwieczne dęby, które się rozniosły na wałach,jakiemi ten zamek był otoczony, i które, ile ich tylko było, święcie zachowałem; lubo taczęść wałów, która z drzew tych była ogołocona, musiała zostać zrównana, dla wilgoci, jaką w murach utrzymywała.
Zawada, wraz z miasteczkiem Dębica i wśiami do tego majątku należącemi, przeszła
przez sukcessyę w dom Prebendowskich, a Henryka Dorota, jedyna córka Jerzego Prebendowskiego, podskarbiego w. k., wniosła te dobra w dom xiążąt Radziwiłłów, wszedłszy w śluby małżeńskie w r. 1714 z Janem Mikołajem xieciem Radziwiłłem;
Dziś zaś są one własnością mojej żony, córki i sukcessorki xiecia Dominika Radziwiłła, krayczyca litewskiego, wnuka wyż. wzmiankowanej Doroty z Prebendowrskich primo voto Radziwiłłówej, secundo marszałkówej Bielińskiej.
Gdy w r. 1819 majątek ten objąłem, zastałem zameczek zawadzki po części ruiną, po części
składem zboża. Wieże dwie równe były z ziemią, inne dwie nie miały tej wysokości, jak dziś. W r. 1820. przedsięwziąłem restauracyę, a po części nowe wystawienie rozsypanych murów. Facyata strony wschodniej jest według planu architekta Schinkel, któremu Prussy winne odrodzenie architektury, tej podobno najświetniejszej gałęzi sztuk wyzwolonych; inne zaś strony zostały wykończone za moim rysunkiem. Przystawa poboczna całkiem jest nowa; lecz główny budynek zupełnie w dawnym kształcie zachowany. Ostatni ślad posiadania tego majątku przez Ligęzów nie jest zbyt dawnym, gdyż legata kościelne tej familii przechodzą r. 1700.
Kościół zawadzki nie mniej zdaje sie być starym jak zamek; a we wśi Pustyni, do państwa dębickiego należącej, znajduje sie dotąd kapliczka z drzewa modrzewiowego, w której S. Stanisław nabożeństwo miał odbywać.
Żałuję mocno, iż ciekawszych szczegółów dać nie umiem, i dziwić się bynajmniej nie bede,
jeśli podane teraz przeze mnie, nie będą uznane godnemi zajęcia miejsca w czasopiśmie tak interesującem, jak jest Przyjaciel Lud.
Z Zawady dnia 30. Maja 1839.
A. Raczyński
Zamek - pałac Raczyńskich od północy na zdjęciu A. Friedricha z końca XIX wieku. Zachowana część widoczna po prawej stronie.
Plany i rekonstrukcje
Obecny plan terenu zamkowego w Zawadzie. A - nieistniejący zamek, B - zachowane resztki z basztą płd.-zach. i kaplicą, C - XX-wieczna willa Raczyńskich, D - rzeka Zawadka, E - brama, F - pralnia, G - zabudowa gospodarcza, H - rządcówka, I - gorzelnia, J - chmielarnia, K - ruina oficyny
Zawada na austriackiej mapie z ok. 1770 r. Widać, że zamek stoi na okrągłym wzniesieniu, a rysownik starał się wiernie oddać jego kształt.
W podobny graficznie sposób przedstawiane są na tej mapie czterobastionowe lub czterowieżowe twierdze, którą niewątpliwie był zamek zawadzki. Na południu widać folwark, brak jeszcze parku.
Mapa z ok. 1860 r. przedstawiająca przebudowane założenie zamkowo-pałacowe w Zawadzie. Po wschodniej stronie oficyna.
Dokładniejsza mapa katastralna Zawady z 1849 r.
Powiększenie zamku-pałacu z mapy powyżej. Niebieskim czworobokiem zaznaczona część, która przetrwała do dziś.
Elewacja frontowa (wschodnia) zamku - pałacu Zawada w latach międzywojennych
Źródło: Spacerkiem po gminie Dębica. Przewodnik turystyczno-krajoznawczy, Ewa Gołąb, Artur Resler, PUW Roksana Dębica 1997
Plan baszty i kaplicy wg Romana Łyżki.
Historia, wydarzenia
Wieś wzmiankowana jest już w 1337 r. Pierwszymi znanymi właścicielami byli Melsztyńscy. Pierwotny zameczek, czy też dwór obronny wznieśli Ligęzowie w połowie XVI w., prawdopodobnie kasztelan wiślicki i starosta biecki Mikołaj Ligęza. Rozbudowa obiektu w okazały zamek nastąpiła na początku XVII w. za sprawą Achacego Wojciecha Ligęzy. Później, biorąc za żonę Felicję Ligęzę, właścicielem Zawady został Jan Walewski. Jego syn na początku XVIII wieku przekazał ją Janowi Jerzemu Przebendowskiemu, podskarbiemu koronnemu. W wyniku kolejnych mariaży zamek przejęli Radziwiłłowie, którzy posiadali w okolicy spory majątek zwany "państwem dębickim".
Zamek Zawada na rycinie M. Stęczyńskiego z XIX w. Widok od północnego zachodu. Po prawej zachowana dobudówka z basztą
Atanazy Raczyński
Pochodził z Wielkopolski z rodu który urósł do rangi magnackiej w XVIII wieku. Jego starszy brat Edward założył słynną Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Gniazdem Raczyńskich herbu Nałęcz był piękny pałac w Rogalinie. Do Małopolski Raczyński trafił dzięki posagowi swej małżonki Anny Radziwiłłówny. Podczas przebudowy starego zamku w Zawadzie pokłócił się z żoną, kazał więc nad wejściem umieścić po prawej stronie napis "Anna z Radziwiłłów Raczyńska, właścicielka", a po lewej "Atanazy Raczyński, administrator". Tak się złożyło, że z pałacu niewiele zostało, ale ten napis przetrwał. Anna przebywała w nowym pałacu sporą część życia, Atanazy bywał znacznie rzadziej. W 1826 r. z ziem rodowych utworzył ordynację obrzycką (14 tys. hektarów ziemi), później wyjechał do Berlina, uległ wynarodowieniu i został tam pochowany. Jego syn Karol Edward sprzedał berliński pałac Raczyńskich w 1881 roku, na którego miejscu wybudowano gmach Reichstagu - niemieckiego parlamentu.
W 1819 roku Zawadę wraz z ręką Anny Radziwiłłowej otrzymał Atanazy Raczyński z Małaszyna, ambasador Prus w Lizbonie i Madrycie.
Sam zamek zawadzki był w ruinie. Pozostały tylko dwie baszty (z czterech).
W 1821 r. Atanazy Raczyński rozpoczął przebudowę starej siedziby obronnej w pałac w stylu neogotyckim wg projektów własnych i słynnego niemieckiego architekta Karla Schinkela. Po zakończeniu prac budowla posiadała podobny wygląd jak zamek Ligęzów (z 4 basztami) oraz wnętrza ozdobione dekoracją stiukową i polichromią wykonaną przez Franciszka K. Marynowskiego.
Od strony płd. - zach. dobudowano nowe skrzydło ze schodkowatymi szczytami mieszczące kaplicę i to ono przetrwało do dziś wraz z 1 basztą. Wraz z pałacem postawiono budynki zachowane do dziś: oficynę, pralnię, budynek bramny, założono park krajobrazowy.
Powstały w ten sposób pałac miał stanowić letnią rezydencję dla prymasa Ignacego Raczyńskiego, ale ostatecznie zamieszkał on w pałacu w Brzozowie. Słynna była bogata kolekcja dzieł sztuki oraz biblioteka w Zawadzie, choć zbiory Raczyńskich były tu krótko.
W 1914 r. podczas działań wojennych obiekt został zniszczony. Najpierw zajęli go Austriacy, którzy w oknach przygotowali stanowiska strzelnicze. Po ich odejściu Moskale (2. pułk kozaków dońskich) podpalili zamek. W następnym roku zrobili to samo. Właścicielem był wtedy Roger Adam Raczyński.
W okresie międzywojennym większą część zrujnowanego zamku - pałacu rozebrano, a resztę odremontowano. Główną siedzibą Raczyńscy uczynili nowy dwór - willę w stylu neorenesansu angielskiego zaprojektowany przez architekta z Anglii. Podobno była to kopia rezydencji Cecila Rhodesa z Kapsztadu, angielskiego polityka i kolonizatora Afryki.
Powstało też kilka nowych budynków jak gorzelnia, szuszarnia chmielu, rządcówka.
Ostatnim właścicielem Zawady był zmarły w 1993 prezydent Polski na uchodźstwie i przedwojenny ambasador w Londynie hrabia Edward Raczyński, który utworzył przy pałacu stadninę koni.
Często bywał on w Zawadzie, tutaj gościł np. Kazimierę Iłłakowiczówną, poetką i sekretarkę marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po II wojnie św. komuniści na terenie pałacowym założyli PGR pozostawiając stadninę.
W 1956 rozpoczęto remont i adaptację pozostałości pałacu. Kaplica stała się świetlicą, baszta i inne pokoje pomieszczeniami biurowymi. Oficyna pełniła funkcje mieszkalne.
Budynek bramny do 1978 roku również był zamieszkiwany. XX-wieczna willa stała się głównym biurem PGR z mieszkalnym piętrem. Wykuto w niej nowe okna i drzwi, zmieniono wnętrza.
Później miejscowy PGR podlegał dużej firmie z pobliskiej Dębicy - Igloopolowi, który przeprowadził remont w latach 80-tych.
W 2000 roku teren pałacowy wykupiła osoba prywatna. Pierwsze prace remontowe wykonano w 2002 roku. Potem podobno co jakiś czas prowadzone były jakieś prace, ale zapowiadane przywrócenie założenia do stanu używalności posuwa się bardzo ślamazarnie. Willa stała się siedzibą Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowe "ZAWADA" Marek Nagawiecki. W 2021 r. właściciel zobowiązał się do naprawy ogrodzenia.
"Zamek Zawada w Galicyi, własność hrab. Atanazego Raczyńskiego". Rysunek z pisma Przyjaciel Ludu 1838 r. Widok od północy, po prawej zachowana przybudówka i baszta (bez hełmu)
Legendy i podania
Legenda związana z Zawadą dotyczy czasów gdy panem był tu kasztelan Mikołaj Ligęza. Wystawił on dla siebie nagrobek w kościele farnym w Bieczu. Nie lubił bowiem swojej rezydencji w Zawadzie i zwykle przebywał w Bieczu lub Gorlicach. W końcu postanowił postawić tu nowy, wielki zamek. Tak też się stało i Ligęza przebywał w Zawadzie znacznie częściej. Pewnego razu w nocy przyszedł do niego sam diabeł i w ostrych słowach wypominał mu, że postawił nagrobek w Bieczu, a nie w Zawadzie. Kasztelan przeżegnał się i skropił diabła święcona wodą, na co ten czym prędzej uciekł. Kolejnej nocy sytuacja powtórzyła się. Mściwy diabeł postanowił więc w burzliwą noc spalić zamek, ale że był on poświęcony to nie imały się go diabelskie sztuczki. Postawił więc przy zamku dwie wielkie mogiły. Wstało słońce, jednak w zamku wciąż było ciemno, bo mogiły zasłaniały całkowicie okna. Mikołaj Ligęza ściągał do Zawady wielu uczonych i biegłych w sztukach magicznych, nikomu jednak nie udało się ruszyć mogił. Stały aż do dnia, w którym kasztelan zmarł.
Pocztówka z ok. 1920 r. Skrzydło boczne zamku w Zawadzie (prawdopodobnie północne), widać spore zniszczenia
Pocztówka z początku XX wieku. Elewacja frontowa, wschodnia
Pocztówka z zamkiem Zawada z serii jak wyżej. Opis błędny, jest to raczej elewacja południowa
Informacje praktyczne
ADRES I KONTAKT Zespół pałacowo-parkowy - Zawada 112
CZAS Oglądnięcie zamku, pałacu i bramy zajmuje ok. 30 minut.
WSTĘP Wstęp jest raczej zabroniony, ale chyba można wejść, najlepiej próbować w weekend.
Zdjęcie T. Szydłowskiego z 1915. Po lewej budynek kaplicy i baszta, które zachowane są do dziś
Położenie i dojazd
Zachodnia część woj. podkarpackiego. 4 km na wschód od Dębicy. Zobacz na mapie. Obiekt łatwo zlokalizować, bowiem mury otaczające park zamkowy leżą tuż przy szosie, po prawej stronie (patrząc od strony Rzeszowa) stoi natomiast stara karczma.
Współrzędne geograficzne:
Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps
format D (stopnie): N50.05769167° E21.48039722°
format DM (stopnie, minuty): 50° 3.4615002'N 21° 28.8238332'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50° 03' 27.69''N 21° 28' 49.43''E
Zdjęcie z okresu zniszczenia budowli przez Moskali podczas I wojny św. z archiwum austriackiego. Elewacja wschodnia z wejściem.
Bibliografia
Frazik Józef - Zamki i budownictwo obronne ziemi rzeszowskiej
Gołąb Ewa, Resler Artur - Spacerkiem po gminie Dębica. Przewodnik turystyczno-krajoznawczy
Kolejne zdjęcie z okresu zniszczenia budowli przez Moskali. Widać wojsko austro-węgierskie. Na pierwszym planie baszta, która się zachowała.
Galeria zdjęć
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane: latem 2002, a poniższe autorstwa Tomasza Różowskiego jesienią 2003 (więcej)
Noclegi
Dębica - Halina Kliś, Stasiówka 107, tel. (0.14) 682 30 50 Dębica - Maria i Józef Ligęscy, Stasiówka 147 B, tel. (014) 682 30 54 Dębica - Hotel "Wisłoka", ul. Kwiatkowskiego 2, tel.( 0...14) 681 37 90
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Aktualnie Autor: Joanna Data: 2023-03-24 11:26:41
Niestety od wielu lat nie można wejść na teren obiektu. Była posiadłość Raczyńskich oddana za bezcen prywatnemu właścicielowi. Na obecną chwilę to obraz nędzy i rozpaczy. Niestety.
dfg Autor: dfg Data: 2021-10-06 23:01:42
dfg
Re: Re: jaki film? Autor: pawel.k Data: 2014-12-23 09:16:28
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).