puste  


Ikonka - zamek

ZGÓRSKO - PODBORZE
🏰 Zamek szlachecki 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Zgórsko-Podborze

Ocena


Możesz ocenić:
Zgórsko-Podborze / podkarpackie - Zamek szlachecki (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars Średnia ocena: 3.0 na 5. Głosów: 25
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
4 stars Średnia ocena: 4.2 na 5. Głosów: 18
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera bardzo tajemnicze miejsce zamkowe leży nad potokiem Zgórskim, między dwiema wsiami Zgórsko i Podborze. Wspomina o nim tylko jedna i to bardzo stara książka, ale istnienie w tym miejscu zamku jest bardzo prawdopodobne. Mimo, że teren od dawna wykorzystywany jest pod uprawę, to nadal widać sztuczny nasyp oraz dwa dodatkowe wzniesienia po stronie zachodniej nasypu, sugerujące istnienie tu jakichś fortyfikacji. Wzniesienie zamkowe ma całkiem dużą powierzchnię i przedzielone jest na dwie części drogą dla traktorów. Od północy i zachodu opływa go rzeka, a od południa choć zbudowano drogę, zachował się staw będący z pewnością dawną fosą. Jego dalsza część, za wspomnianą drogą polną, jest słabo widoczna, bo zarośnięta, ale na mapach widać, że teren zamku jest praktycznie cały otoczony wodą. Dookoła jest sporo małych stawów, widać też groblę biegnącą przez pola, więc dookoła musiały rozpościerać się mokradła. Od strony zachodniej rzeczka tworzy ładne rozlewiska z wysepką, na której rośnie wierzba płacząca, może to pozostałości dawnych ogrodów?
Okoliczna ludność wspomina o opowieściach przodków o zamku i stojącej obok karczmie. Tak więc to ciekawe miejsce wymaga jeszcze dokładnego zbadania...


Historia


Ozdobna pierwsza litera historia obiektu nie jest znana. Wiadomo, że w 1578 r. Podborze i Zgórsko należało jako tzw. majętność mielecka do wojewody podolskiego Mikołaja Mieleckiego, być może więc to on wzniósł zamek. Następnie ziemie te przeszły na własność hetmana Jana Karola Chodkiewicza, a ok. 1610 roku odkupił je Zbigniew Ossoliński. Zniszczeniu uległ podczas "potopu szwedzkiego" i stopniowo rozebrano go całkowicie. W XIX w. okolica stanowiła posiadłość Zakładu im. Ossolińskich we Lwowie. W latach 60-tych XX w. przeprowadzono sondażowe badania archeologiczne, nie odnaleziono jednak materiału zabytkowego.


Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego. A - wzgórze zamkowe, w narożnikach jakby zarysy bastionów ziemnych, B - fosa, C - potok


Wstęp

Wolny


Położenie i dojazd


Północno-zachodnia część woj. podkarpackiego. 20 km na południowy zachód od Rzeszowa. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Mielca lub Tarnowa. Zamek stał 300 m od szosy Tarnów - Mielec. Jadąc od strony Tarnowa należy za Radomyślem Wielkim skręcić w prawo w drogę na Podborze, jest ona opisana. Mijamy most i po lewej widzimy wzniesienie zamkowe.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.23919722°,  E21.30379167°
format DM (stopnie, minuty):   50° 14.3518332'N,  21° 18.2275002'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 14' 21.11''N,  21° 18' 13.65''E BibliografiapunktorSzope Maciej - Grodziska i zamczyska województwa tarnowskiego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Zgórsko-Podborze - Widok na wzgórze zamkowe od zachodu Zgórsko-Podborze - Widok od płd.-zach. Zbiornik wodny a dalej wzgórze zamkowe Zgórsko-Podborze - Widok na nasyp od strony wschodniej Zgórsko-Podborze - Widok ze wzgórza zamkowego na 2 wzniesienia po zachodniej stronie Zgórsko-Podborze - Rzeczka wijąca się dookoła wzgórza zamkowego Zgórsko-Podborze - Wysepka obok wzgórza zamkowego

Zdjęcia wykonane latem 2003NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: poważny       Autor:  monika      Data:  2011-12-05 16:52:04
    wpisz sobie w google moze cos "wyskoczy" jakas informacja
  • poważny       Autor:  wilcy wolanin(były)      Data:  2011-06-07 20:55:40
    pozdrawiam wszystkich,mam pytanko.kim był janusz skrzypek w dla zgórska?
  • Re: Jo mom tam stajonko łobok tego zamku       Autor:  Anonim      Data:  2011-06-07 20:51:04
    pacan

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.