puste
 Ikonka - zamek

ZIĘBICE
🏰 Średniowieczny zamek książęcy 🏰


Opis


Ozdobna pierwsza litera w tym niewielkim miasteczku stał kiedyś zamek książęcy. Ślady po nim ostatecznie znikły na początku XIX w. Obecnie na jego miejscu w płn.-wsch. części miasta stoi barokowa kaplica przy ulicy Zamkowej (teren szkoły podstawowej). Prawdopodobnie nie zachowały się żadne opisy zamku. Drugi obiekt w Ziębicach nazywany zamkiem, ale będący w rzeczywistości renesansowym pałacem stał przy Bramie Nyskiej między dzisiejszymi ulicami Kościuszki, Wałowej, Plac Szpitalny.


Stary widok Ziębic
Miejsce po zamku z kaplicą Bożego Ciała, widok z lat 1762–1771. Stoi jeszcze ściana zamkowa z łukami.


Historia


Ozdobna pierwsza litera zamek na miejscu dawnego grodu wzniósł książę świdnicko-jaworski Bolko I w końcu XIII w. (lata 1290-1301). Był on częścią fortyfikacji miejskich, które także w tamtym czasie wybudować kazał Bolko I. Początkowo rezydował w nim kasztelan, a następnie sami książęta ziębiccy. W 1429 r. Ziębice wraz z zamkiem były oblegane i zniszczone przez husytów. Odbudowana warownia ucierpiała ponownie w 1468 roku, w okresie wojen Macieja Korwina i Jerzego Podiebrada. Ostateczne zniszczenie przyniosły wojska Macieja Korwina w 1488 r. podczas kolejnych walk o koronę czeską i Śląsk. Od tej pory zamek pozostawał w ruinie aż do XVIII w. W 1729 teren ten wykupiło miasto, a w 1738 r. postawiono tu barokową kaplicę Bożego Ciała nazwaną później kaplicą św Krzyża, jako zadośćuczynienie za dokonaną wcześniej profanację hostii. Potem kaplicę otoczył budynek szkoły jeździeckiej z krytym torem, a następnie sąd. W 1809 r. na terenie zamkowym utworzono ogrody miejskie. Funkcje rezydencjonalne zamku, już w XV wieku, przejął pałac postawiony z rozkazu księcia Karola I Podiebrada we wschodniej części miasta na początku XVI w. (przy Bramie Nyskiej). Budowla ta była renesansową rezydencją z attykami bez cech obronnych, dziś także nie istnieje. Szybko straciła na znaczeniu, ponieważ książę uczynił stolicą księstwa Ząbkowice Śląskie. Potem tereny te przejęli Habsburgowie, choć Ziębice pozostały własnością królów czeskich do 1654 r. W tym roku cesarz Ferdynand III przekazał je arystokracie austriackiemu Johannowi Weikhardowi von Auersperg. W XVIII wieku Ziębice, w wyniku sprzedaży przeszły pod panowanie Prus. Pałac prawdopodobnie z powodu złego stanu zburzono, a na części jego terenu w końcu XVIII wieku zbudowano kościół ewangelicki.


Plan Ziębic
Ziębice na rysunku F.B. Wernera z poł. XVIII wieku z oznaczonym i powiększonym miejscem po zamku (czerwone), na którym stoi kaplica oraz z funkcjonującym ówcześnie pałacem (niebieskie).


Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. dolnośląskiego. 62 km. na południe od Wrocławia, 19 km na wschód od Ząbkowic Śląskich. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N50.6029786995°,  E17.0432458245°
format DM (stopnie, minuty):   50° 36.17872197'N,  17° 2.59474947'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   50° 36' 10.72''N,  17° 02' 35.68''E BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktorMazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: zamek książat Ziębickich       Autor:  tade      Data:  2018-02-15 13:18:54
    w rzeczy samej wieża jest zdecydowanie starszą budowlą niż kościół pw. Św.Jerzego. Skąd jednak informacja, iż wieża jest pozostałością zamku?
  • zamek książat Ziębickich       Autor:  Aker      Data:  2014-07-09 11:54:01
    zamek stał na miejscu kościoła ....jedna z wież kościoła jest basztą zamku książąt Ziębicki ..tego zburzonego (biały kamień)!- ulica Zamkowa z Rynku !
  • Re: Dwa zamki w Ziębicach       Autor:  rus      Data:  2007-08-07 11:38:28
    Zgadzam się z tą opinia twierdząc że pałac ksiązecy jest póżniejszy od nieistniejącego dziś zamku obronnego

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.