puste  
Województwo: pomorskie / Powiat: słupski / Gmina: Ustka

Ikonka - zamek

ZIMOWISKA
¤ Całkowicie przebudowany szlachecki dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku zimowiska

Ocena


Możesz ocenić:
Zimowiska - Całkowicie przebudowany szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.6 na 5. Głosów: 5
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.5 na 5. Głosów: 4
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera dziś nic już nie wskazuje iż dwór w Zimowiskach miał charakter obronny, bowiem w XIX wieku został zupełnie przebudowany. Zbudowano go w stylu klasycystycznym na planie prostokąta, z cegły na kamiennym fundamencie, być może pochodzącym z pierwotnego zameczku. Posiada dwie kondygnacje i nakryty jest dachem naczółkowym. Od północy do dworu przylega nieotynkowana i szpecąca całość przybudówka-oficyna. Wewnątrz dworu nie ma podobno niczego godnego uwagi. Jest to obecnie zwykły dom mieszkalny.
O wyglądzie wcześniejszego obiektu obronnego istniejącego do końca XVIII wieku, praktycznie nic nie wiadomo. Na pewno posiadał fosę, z której jak można się domyślać utworzono później stawy, z których 2 występują od strony zachodniej i 1 od wschodu przed wejściem do dworu. Stawy, szczególnie z tyłu dworu zachowały się w szczątkowej postaci i są całkowicie zarośnięte, a od frontu podczas suchego lata ledwo co widać było wodę, choć jak mi mówiono kilka lat wcześniej łowiono w nim jeszcze ryby. Całkowicie zaniedbany park krajobrazowy otaczający dwór powstał w końcu XVIII wieku i posiada kilka starych zabytkowych drzew. Należy on do innego właściciela niż sam dwór i może dla tego jest w takim stanie...Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera nie są znane losy obronnej siedziby w Zimowiskach. Zbudowano ją w XVI lub XVII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości rycerskiego rodu Winterfeldtów pochodzi z 1356 roku, gdy biskup kamieński Jan poświęcił tu kościół. W 1458 roku książę Bogusław podzielił Zimowiska na dwie części i połowę oddał w lenno mieszczanom ze Słupska. Ten fakt zaważył na dalszej historii miejscowości i powojennym wydzieleniu z części Zimowisk, nowej wsi Grabno. Wiadomo, iż w 1523 roku właścicielami były rodziny von Ramel i von Schwauen, nie wiem jednak która rodzina posiadała część z dworem obronnym. W 1717 roku całością zarządzał Ernst Bigislaff von Podewils, a w 1784 r. Otto Friedrich von Podewils, ppor. Gwardii Królewskiej. W XIX wieku dobra odkupił od niego ich dzierżawca Johann Kratz i rozpoczął budowę nowego dworu na resztkach starej rezydencji obronnej. W 1859 roku Zimowiska przejął Konrad von Uckermann i dobudował do dworu od strony północnej oficynę. Uckermannowie rezydowali tu do 1944 roku, choć w 1914 znowu przywrócili podział wsi i sprzedali jej część niejakiemu Machowi. Obecnie dwór i oficyna jest własnością spółdzielni mieszkaniowej, ale bez zaniedbanego parku, który należy do słupskiej Agencji Nieruchomości Rolnych.


Wstęp

Dwór jest domem mieszkalnym, ale od strony wjazdu nie jest ogrodzony.

Położenie i dojazd

Powrót na górę

Północno - zachodnia część woj. pomorskiego. 12 km na północ od Słupska, 7 km na południe od Ustki. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em ze Słupska. Dwór znajduje się koło kościoła stojącego tuż przy szosie Słupsk-Ustka. Widać go nawet z drogi. Należy skręcić przed kościołem w drogę w prawo i dwór mamy po lewej.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 54.56076111°,  E 16.91127778°
format DM (stopnie, minuty):   N 54° 33.6456666',  E 16° 54.6766668'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 54° 33' 38.74'',  E 16° 54' 40.60''


Czas


Z przystanku PKS i idzie się niecałe. 3 min. Pobieżne oglądnięcie z zewnątrz oraz resztek parku trwa ok. 10 min.

BibliografiapunktorKosacki J., Kucharski B. - Pomorze Zachodnie i Środkowe
punktorSobisz, Z, Truchan M. - Zabytkowe parki podworskie Pomorza Środkowego

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Zimowiska - Dwór od frontu (wschodu) Zimowiska - Dwór od zachodu, po lewej widać przybudówkę Zimowiska - Widok od południowego zachodu Zimowiska - Brzydka ceglana przybudówka Zimowiska - Widok z oddali na ogrodzony park dworski Zimowiska - Staw od wschodu Zimowiska - Staw od wschodu Zimowiska - Jeden z zarośniętych stawów od zachodu Zimowiska - Zaniedbany park i zarośnięty staw Zimowiska - Pomnikowe drzewo w parku Zimowiska - Pomnikowe drzewo w parku
Zdjęcia wykonane: latem 2006Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


Noclegi


punktorSłupsk - Hotel Centrum Kształc. Prakt., ul. Szczecińska 60a, tel. (059) 845-62-00, 845-61-82
punktorSłupsk - Hotel Zamkowy, ul. Dominikańska 4, tel. (059) 842-52-94, 842-52-95
punktorSłupsk - Hotel Staromiejski, ul. Jedności Narodowej 4-5, tel. (059) 842-84-64, 842-84-65
punktorSłupsk - Hotel Atena, ul. Kilińskiego 7, tel. (059) 842-88-14, 840-00-03
punktorPoza tym pełno kwater w Ustce i pobliskich wsiach.

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • PAłAC       Autor:  ZGADUJ -ZGADULA      Data:  2008-08-14 21:34:45
    Wieśniaki mieszkające w tym pałacu zdemolowali ten piękny dwów myslą że wróci PGR ale pora się otrzasnąć bo dom sie sypie a inwestycji zero. Mieszka tam były dyrektor PGR prostak i nierób ,który nadal mysli ze jest PANEM a jest zwykłym burakiem

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.