ZamkoMania - Polskie zamki i dwory obronne (zamkomania.pl) ![]() ![]() | ||||||||||||||||||||||||
![]()
Możesz ocenić: Złocieniec (woj. zachodniopomorskie) - Gotycki zamek rycerski, rozbudowany i przebudowany w pałac (zniszczony)
Zamek w Złocieńcu czy też Falkenburgu, bo taką nazwę nosiło miasto do 1945 r., stał na skarpie na lewym brzegu Drawy, w północno-zachodnim krańcu miasta. Obecnie zostały po nim na niewielkim wzgórzu tylko nikłe fragmenty murów pośród krzaków, jedna dostępna piwnica i zapewne kilka zasypanych oraz resztki parku z piękną aleją grabową. Ruiny znajdują się w sąsiedztwie osiedla mieszkalnego z blokami.
Obiekt miał regularny kształt na planie kwadratu o boku 36 m, a od miasta oddzielony był fosą, która łączyła dwa brzegi rzeki Drawy. Złocieniec również posiadał fortyfikacje z murami, fosą i drugą rzeką Wąsową od południa, wiec warownia była dobrze chroniona. Najpierw zamek tworzyły dwa skromne budynki wieżowe umieszczone przy murze obwodowym, być może w narożniku południowo zachodnim. Szybko jednak na dziedzińcu stanęły dwa duże piętrowe skrzydła mieszkalne, leżące naprzeciw siebie. Najpierw północno-wschodnie, potem południowo-zachodnie. Przy odbudowie po zniszczeniach wojennych skrzydło północno-wschodnie jeszcze podwyższono. Wjazd prowadził od północnego-zachodu. Tam też w kolejnym etapie rozbudowy wzniesiono ok. 20-metrową wieżę. W II połowie XVI wieku, okresie świetności zamku, zyskał on cechy renesansowe, a na przełomie XVII wieku dokonano modernizacji, po których budowla była lepiej skomunikowana z miastem - wybudowano bramę w murze południowo-wschodnim. XVIII stulecie to likwidacja funkcji obronnych, murów, wieży, wyburzenie skrzydła południowo-zachodniego, możemy wtedy mówić już o "pałacu złocienieckim". Wartością dodaną z tego okresu jest rozległy Park Zamkowy założony za Drawą. Dziś jest to Park Miejski zwany tez Parkiem Żubra (nazwa pochodzi od nazwiska powojennego zarządcy, a nie zwierza). Wcześniej była to wyłączna własność właścicieli pałacu i mieszkańcy Złocieńca do 1945 nie mieli tam prawa wstępu. Od początku XX wieku pałac ponownie posiadał wieżę od frontu, choć w innym miejscu niż ta z XV wieku. Mimo poważnych zniszczeń wojennych budowla przetrwała, nadal była okazała, a z obronnych reliktów zachowała się fosa. Niestety w latach 70-tych stała się rzecz niepojęta - rozkazano zetrzeć ja z powierzchni ziemi. Decyzją komunistycznych władz wysadzono pałac w powietrze, a fosy zasypano. Nie udało mi się znaleźć szczegółów kto za tym stał, ale aby zadośćuczynić sprawiedliwości powinno się wysadzić w powietrze domy bolszewickich kretynów, którzy doprowadzili do zniszczenia cennego zabytku. Na szczęście teren zamku nie został zabudowany i wciąż istnieje nadzieja na odkopanie i rewitalizację zamkowych piwnic. ![]() Tak wyglądał pałac w Złocieńcu do początku XX wieku. Litografia J. Erbe wydana przez Alexandra Dunckera w 1860 r. ![]() Pałac Złocieniec z wysoką wieżą po przebudowie zakończonej w 1906 r. ![]() Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu zamkowego w Złocieńcu. 1 - wzgórze zamkowe, 2 - rzeka Drawa, 3 - mokradła, 4 - grobla, 5 - Park Zamkowy (Żubra)
![]() Plan zamku Złocieniec wg Z. Radackiego. Na czarno piwnice zamkowe i nałożone na nie mury późniejszego pałacu. 1 - Frontowa wieża z 1906 roku. Źródło: Leksykon Zamków w Polsce, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm, Arkady 2002
![]() Modyfikacja tego samego planu, aby uwypuklić elementy zamku w XVI wieku. 1 - wieża z XV wieku, 2 - główne skrzydło północno-wschodnie 12x36m, 3 - skrzydło południowo-zachodnie 15,4x36 m, 4 - gotycka piwnica o wymiarach 15x10 m. hipotetycznie nad nią mogły stać dwie pierwotne wieże mieszkalne (wg opisu 7,5x10 m każda postawione równolegle do siebie) braci Wedel, 5 - brama, 6 - dziedziniec ![]() Budynek północno-wschodni po rozbudowie o 3 kondygnację wg Z. Radackiego ![]() Mapa Złocieńca z XIX stulecia. Zaznaczono pałac, powyżej, za Drawą widać ogromny Park Zamkowy. ![]() Próba rekonstrukcji Złocieńca w XIV/XV wieku wg Paul von Nießena. Przetłumaczono najważniejsze niemieckie nazwy.
Zamek został wzniesiony na początku XIV wieku z inicjatywy brandenburskiego feudała Ludolfa von Wedela z Krępcewa. Budowa była kontynuowana przez jego synów. Wcześniej na tym miejscu stała brandenburska strażnica.
Zamek zbudowany był na planie kwadratu o boku 36 m z bramą od płn.-zach. Całość otaczał mur obwodowy o grubości murów 2,1 m i fosa łącząca 2 brzegi Drawy. Ponieważ budowla miała pomieścić 2 właścicieli postawiono równolegle 2 wieże mieszkalne o wymiarach ok. 10 x 7,5 m dla dwóch braci Wedelów: Ludka i Hassa. Wspólnie mieszkali oni tu do 1338 roku. ![]() Panorama miasta Złocieniec z zamkiem po lewej, pokolorowany miedzioryt Meriana z 1652 r. Poniżej powiększenie zamku. W pobliżu zamku widać młyn. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Fragment panoramy miasta z zamkiem Złocieniec po lewej, miedzioryt D. Petzolda z 1710 r. Poniżej powiększenie zamku. Widać zmiany w jego wyglądzie w porównaniu do poprzedniego miedziorytu, nie jest już tak okazały ![]()
![]() ![]()
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Pałac Złocieniec pod koniec XIX wieku. Jeszcze przed przebudową ![]() Pocztówka z ok. 1910 roku z widokiem kościoła i pałacu w Złocieńcu. Widok z Parku Zamkowego (dziś Park Żubra)
ADRES I KONTAKT
![]() CZAS ![]() WSTĘP ![]() ![]() Przedwojenna pocztówka z wjazdem do pałacu
Centralna cześć woj. zachodniopomorskiego. 60 km. na południowy zachód od Szczecinka, 55 km na północny zachód od Wałcza. Zobacz na mapie.
Resztki zamku znajdują się przy drodze na Czaplinek. Jadąc od strony Szczecina - za kościołem w dół, przed mostem po prawej stronie ![]() Współrzędne geograficzne: Otwórz w: Google Maps, Bing Maps, Openstreet Maps format D (stopnie): N53.535682° E16.006779° format DM (stopnie, minuty): 53°32.14092'N 16°0.40674'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 53°32'08.46''N 16°00'24.40''E ![]() Widok fasady zrujnowanego pałacu Złocieniec w latach 70-tych XX wieku, niedługo przed wysadzeniem w powietrze ![]() Widok elewacji północnej w tym samym okresie Źródło: Średniowieczne zamki Pomorza Zachodniego. Zbigniew Radacki, PWN 1976
![]() ![]() ![]() ![]() Przedwojenna pocztówka z pałacem Złocieniec i wieżą z 1906 roku
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem. ![]() Przedwojenne zdjęcie lotnicze Złocieńca. Widać pałac
![]() ![]() ![]() ![]()
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza. Ostatnie wpisy
![]() Powrót do strony startowej
(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów. |
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis historyczno-krajoznawczy. Nie finansuje nas żadna firma ani instytucja. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz nasze dalsze funkcjonowanie i aktualizację informacji.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).
Odśwież stronę