Stary Żmigród
Średniowieczny gródek rycerski

Ocena zabytku


Możesz ocenić:
Stary Żmigród (woj. podkarpackie) - Średniowieczny gródek rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3 stars
Średnia ocena: 3.1 na 5. Głosów: 18

       
    
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars
Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 11

       
    
 


Opis i stan obecny


Pomimo badań prowadzonych przed II wojną światową przez T. Sulimirskiego i C. Blajdy, jak i w latach 50-tych przez A. Żakiego nie udało się odnaleźć murowanych śladów po zameczku rycerskim w Starym Żmigrodzie.
Obiekt położony był na prawym brzegu Wisłoki, na wzgórzu Zamczysko, a sam szczyt ludność nazywa Kasztelem. Przypuszcza się, że w całości albo w większej części był drewniany. Walory obronne samego wzgórza powiększono o fosę, z której ziemię wykorzystano na podwyższenie majdanu i 3 linie wałów. Do dzisiaj można zobaczyć te ziemne umocnienia. Fosa ma 2 m głębokości i 25-30 m szerokości. Majdan grodziska posiada wymiary ok. 30 x 48 m i wysokość 8 m. Od strony zachodniej można dostrzec dodatkowe nasypy ziemne, być może są to wały odcinające zamek właściwy od podzamcza. Obecnie całość porasta las.
Na terenie grodziska znaleziono ułamki średniowiecznej ceramiki, żelazne ostrogi, wagę szalkową z brązu i groty bełtów. Znajdują się one w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Znaleziska archeologiczne
Ostrogi z Zamczyska w Starym Żmigrodzie. Fot. A. Susuł z "Militaria ze Starego Żmigrodu" R. Liwocha


ozdoba
Pochodzenie nazwy
Nazwa Żmigród może wywodzić się od określenia "zwinigrod" czyli "dzwoniący gród". W sytuacji zagrożenia np. najazdu wroga dzwoniono na mieszkańców grodu i podgrodzia, aby schronili się za umocnieniami. Inna interpretacja to "gród żmija", czyli siedlisko jakiegoś stwora, smoka.
Lokalne podanie mówi o wielkiej żmii, która mieszkała w drzewie na górze nad Wisłoką. Próbowano zniszczyć jej gniazdo, bo samego węża nie odważyłby się tknąć nikt. Bezskutecznie, bo nagle zawsze pojawiało się sporo innych węży przyzwanych przez wielką żmiję i ludzie uciekali. Od tego gada właśnie miała powstać nazwa grodu.


Plany i rekonstrukcje


Plan Zamczyska
Plan schematyczny Zamczyska w Starym Żmigrodzie wg A. Kunysza. 1 - majdan, 2 - fosa, 3 - wały


Historia, wydarzenia

Powrót na górę strony

Wieś istniała już w XIV w. i była własnością królewską. Następnie przeszła w ręce rodu Bogoriów i to jego przedstawiciel - wojewoda sandomierski Wojciech wzniósł niewielki zamek w końcu XIII w. Po nim drewnianą warownię odziedziczył syn Jakub Bogoria, a następnie przeszła w ręce rodu Lisów. Obiekt jest wzmiankowany w dokumencie z 1409 r. Z innych zachowanych źródeł wiadomo, że był użytkowany tylko w XIV i XV wieku. W XV wieku mieszkali tu Jan i Krzesław z Wojczy oraz Jan Stadnicki. W 1474 r. zameczek został najechany przez króla Węgier Macieja Korwina i zniszczony. W końcu XV miejsce po nim jest już nazywane grodziskiem. Od 1581 r. właścicielami Żmigrodu był Mikołaj Stadnicki, a następnie Wiśniowieccy i Radziwiłłowie, ale za ich panowania zamek Żmigród już dawno nie istniał.
W 2017 roku dzięki Towarzystwu Miłośników Nowego Żmigrodu ustawiono drogowskazy do Zamczyska, a na samym grodzisku stanęła tablica informacyjna.

Zdjęcie lidar Żmigrodu Starego
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu Zamczyska w Starym ŻmigrodzieInformacje praktyczne


ADRES I KONTAKT
punktorbrak

CZAS
punktor Z drogi wojewódzkiej 993 do przejścia jest ok. 1 km, czyli 15-20 minut. Oglądnięcie grodziska zajmuje ok. 15 minut.

WSTĘP
punktor Wolny.

Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. podkarpackiego. 20 km na południe od Jasła. Zobacz na mapie.
Zamek stał na jednym ze wzgórz w paśmie wzniesień o nazwie Zamczysko. Od 2017 roku można tam trafić dużo łatwiej za sprawą znaków rozpoczynających się już przy drodze wojewódzkiej Nowy Żmigród - Dukla.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.575392600971°, E21.542845651454°
format DM (stopnie, minuty):   49° 34.52355605826'N, 21° 32.57073908724'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 34' 31.41''N, 21° 32' 34.24''E Bibliografiapunktor Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
punktor Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktor Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktor Leńczyk Gabriel - Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski
punktor Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
punktor Kunysz Antoni - Grodziska w województwie rzeszowskim


Galeria zdjęć


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Stary Żmigród - Widok z drogi do Nowego Żmigrodu, ta w środku to Góra Zamkowa Stary Żmigród - Nasyp, na którym stał zamek Stary Żmigród - Wierzchołek nasypu jest przekopany poprzecznie, ktoś czegoś tu szukał Stary Żmigród - Wierzchołek nasypu i ślady wykopów Stary Żmigród - Widok z nasypu na fosę Stary Żmigród - Widok z nasypu na fosę Stary Żmigród - Widok z fosy Stary Żmigród - Fosa Stary Żmigród - Fosa
Zdjęcia wykonane wiosną 2003 przez Grzegorza KarczmarczykaNoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: stary żmigród       Autor:  tomek      Data:  2010-05-22 07:57:40
  Tak jak mówi daniel, zamek najprawdopodobniej istniał w XII w, a nawet wczesniej, poniewaz po najazdach tatarskich na południowie granice polski(XIII w)brakuje wzmianki o warowni w Starym Żmigrodzie. Gród zostal spalony podczas jednego z najazdów tatarskich, świadczy o tym znaleziona strzała tatarska w pobliżu obwarowań.
 • Re: stary żmigród       Autor:  Roman Żmigrodzki 52 lata      Data:  2009-07-05 19:47:07
  Proszę Państwa, Znam historię rodziny do I wojny SW. Moja rodzina dysponowała duzym majątkiem w Nowotańcu k.Sanoka prawdopodobnie z wczesniejszego podziału ziem .Czy w Żmigrodzie jest tam jakaś wzmianka o Żmigrodzkich?
  Roman
 • Re: :)Drzewo genealogiczne       Autor:  Roman Żmigrodzki 52 lata      Data:  2009-07-05 19:42:05
  Szanowna Pani,
  Jestem z Żmigrodzkich ze Królickich i Zabłotnych.Moja rodzina pochodzi z Nowotanca między Sanokiem i Krosnem.
  Stworzy­łem drzewo. Natowmist byli też żmigrodzcy z Poznańskiego.
  R­oman

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2024 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.