puste


Ikonka - zamek

STARY ŻMIGRÓD
🏰 Średniowieczny gródek rycerski 🏰

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku Stary ŻmigródOcena


Możesz ocenić:
Stary Żmigród / podkarpackie - Średniowieczny gródek rycerski (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.7 na 5. Głosów: 15
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.5 na 5. Głosów: 11
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera po mimo badań prowadzonych przed II wojną św. jak i w latach 50-tych nie udało się odnaleźć murowanych śladów po fortalicji rycerskiej w Starym Żmigrodzie. Obiekt położony był na prawym brzegu Wisłoki, na wzgórzu Zamczysko, a sam szczyt ludność nazywa Kasztelem. Przypuszcza się, że w całości albo w większej części był drewniany. Walory obronne samego wzgórza powiększono jeszcze o fosę i 3 linie wałów. Do dzisiaj można zobaczyć te ziemne umocnienia, fosa ma 2 m głębokości. Majdan grodziska posiada wymiary ok. 48 na 50 m i wysokość 8 m. Całość porasta las.

Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego terenu Zamczyska


Pochodzenie nazwy
Nazwa Żmigród wywodzi się od określenia "zwinigrod" czyli "dzwoniący gród". W sytuacji zagrożenia np. najazdu wroga dzwoniono na mieszkańców grodu i podgrodzia, aby schronili się za umocnieniami.
Lokalne podanie mówi natomiast o wielkiej żmii, która mieszkała w drzewie na górze nad Wisłoką. Próbowano zniszczyć jej gniazdo, bo samego węża nie odważyłby się tknąć nikt. Bezskutecznie, bo nagle zawsze pojawiało się sporo innych węży przyzwanych przez wielką żmiję i ludzie uciekali. Od tego gada właśnie miała powstać nazwa grodu.


PlanProwizoryczny plan i przekroje pionowe fortalicjum. Rys. T. Lesiak, E. Dąbrowska. W. Stadnik
Źródło:Źródło: Zamki Polski południowo wschodniej, Michał Proksa, Marek Gosztyła, Przemyśl 1997Historia

Powrót na górę strony

Ozdobna pierwsza litera wieś istniała już w XIV w. i była własnością królewską. Następnie przeszła w ręce rodu Bogoriów i to jego przedstawiciel - wojewoda sandomierski Wojciech wzniósł niewielki zamek w końcu XIII w. Po nim drewnianą warownię odziedziczył syn Jakub Bogoria a następnie przeszła w ręce rodu Lisów. Obiekt jest wzmiankowany w dokumencie z 1409 r. Z innych zachowanych źródeł wiadomo że był użytkowany tylko w XIV i XV wieku. W XV w. siedzieli tu Jan i Krzesław z Wojczy oraz Jan Stadnicki. W 1474 r. zameczek został najechany przez Macieja Korwina i zniszczony. W końcu XV miejsce po nim jest już nazywane grodziskiem. Od 1581 r. właścicielami Żmigrodu był Mikołaj Stadnicki, a następnie Wiśniowieccy i Radziwiłłowie, ale za ich panowania zamek już dawno nie istniał.


Wstęp

Wolny


Położenie i dojazd


Zachodnia część woj. podkarpackiego. 20 km na południe od Jasła. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Jasła. Zamek stał na jednym ze wzgórz w paśmie wzniesień. Nazywa się je Zamczysko.

GPS
Współrzędne geograficzne:

Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps
format D (stopnie):   N49.575392600971°, E21.542845651454°
format DM (stopnie, minuty):   49° 34.52355605826'N, 21° 32.57073908724'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   49° 34' 31.41''N, 21° 32' 34.24''E BibliografiapunktorGosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorLeńczyk Gabriel - Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski
punktorMarszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Stary Żmigród - Widok z drogi do Nowego Żmigrodu, ta w środku to Góra Zamkowa Stary Żmigród - Nasyp, na którym stał zamek Stary Żmigród - Wierzchołek nasypu jest przekopany poprzecznie, ktoś czegoś tu szukał Stary Żmigród - Wierzchołek nasypu i ślady wykopów Stary Żmigród - Widok z nasypu na fosę Stary Żmigród - Widok z nasypu na fosę Stary Żmigród - Widok z fosy Stary Żmigród - Fosa Stary Żmigród - Fosa
Zdjęcia wykonane wiosną 2003 przez Grzegorza KarczmarczykaNoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • Re: stary żmigród       Autor:  tomek      Data:  2010-05-22 07:57:40
  Tak jak mówi daniel, zamek najprawdopodobniej istniał w XII w, a nawet wczesniej, poniewaz po najazdach tatarskich na południowie granice polski(XIII w)brakuje wzmianki o warowni w Starym Żmigrodzie. Gród zostal spalony podczas jednego z najazdów tatarskich, świadczy o tym znaleziona strzała tatarska w pobliżu obwarowań.
 • Re: stary żmigród       Autor:  Roman Żmigrodzki 52 lata      Data:  2009-07-05 19:47:07
  Proszę Państwa, Znam historię rodziny do I wojny SW. Moja rodzina dysponowała duzym majątkiem w Nowotańcu k.Sanoka prawdopodobnie z wczesniejszego podziału ziem .Czy w Żmigrodzie jest tam jakaś wzmianka o Żmigrodzkich?
  Roman
 • Re: :)Drzewo genealogiczne       Autor:  Roman Żmigrodzki 52 lata      Data:  2009-07-05 19:42:05
  Szanowna Pani,
  Jestem z Żmigrodzkich ze Królickich i Zabłotnych.Moja rodzina pochodzi z Nowotanca między Sanokiem i Krosnem.
  Stworzy­łem drzewo. Natowmist byli też żmigrodzcy z Poznańskiego.
  R­oman

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.