o mimo badań prowadzonych przed II wojną św. jak i w latach 50-tych nie udało się odnaleźć murowanych śladów po fortalicji rycerskiej w Starym Żmigrodzie. Obiekt położony był na wzgórzu nazwanym Zamczysko na prawym brzegu Wisłoki. Przypuszcza się, że w całości albo w większej części był drewniany. Walory obronne samego wzgórza powiększono jeszcze o fosę i usypany wał. Do dzisiaj można zobaczyć te ziemne umocnienia, fosa ma 2 m głębokości i aż 25 m szerokości. Całość porasta las.
Pochodzenie nazwy
Nazwa Żmigród wywodzi się od określenia "zwinigrod" czyli "dzwoniący gród". W sytuacji zagrożenia np. najazdu wroga dzwoniono na mieszkańców grodu i podgrodzia, aby schronili się za umocnieniami.
Lokalne podanie mówi natomiast o wielkiej żmii, która mieszkała w drzewie na górze nad Wisłoką. Próbowano zniszczyć jej gniazdo, bo samego węża nie odważyłby się tknąć nikt. Bezskutecznie, bo nagle zawsze pojawiało się sporo innych węży przyzwanych przez wielką żmiję i ludzie uciekali. Od tego gada właśnie miała powstać nazwa grodu.
Plan
Prowizoryczny plan i przekroje pionowe fortalicjum. Rys. T. Lesiak, E. Dąbrowska. W. Stadnik
Źródło:Źródło: Zamki Polski południowo wschodniej, Michał Proksa, Marek Gosztyła, Przemyśl 1997
Historia
ieś istniała już w XIV w. i była własnością królewską. Następnie przeszła w ręce rodu Bogoriów i to jego przedstawiciel - wojewoda sandomierski Wojciech wzniósł niewielki zamek w końcu XIII w. Po nim drewnianą warownię odziedziczył syn Jakub Bogoria a następnie przeszła w ręce rodu Lisów.
Obiekt jest wzmiankowany w dokumencie z 1409 r. Z innych zachowanych źródeł wiadomo że był użytkowany tylko w XIV i XV wieku.
W XV w. siedzieli tu Jan i Krzesław z Wojczy oraz Jan Stadnicki. W 1474 r. zameczek został najechany przez Macieja Korwina i zniszczony. W końcu XV miejsce po nim jest już nazywane grodziskiem. Od 1581 r. właścicielami Żmigrodu był Mikołaj Stadnicki, a następnie Wiśniowieccy i Radziwiłłowie, ale za ich panowania zamek już dawno nie istniał.
Wstęp
Wolny
Położenie i dojazd
Zachodnia część woj. podkarpackiego. 20 km na południe od Jasła. Zobacz na mapie.
Dojazd PKS-em z Jasła. Zamek stał na jednym ze wzgórz w paśmie wzniesień. Nazywa się je Zamczysko.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 49.57562222°, E 21.54296667°
format DM (stopnie, minuty): 49° 34.5373332'N, 21° 32.5780002'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 49° 34' 32.24''N, 21° 32' 34.68''E
Bibliografia
Gosztyła Marek, Proksa Michał - Zamki Polski południowo-wschodniej
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Leńczyk Gabriel - Katalog grodzisk i zamczysk z terenu Małopolski
Marszałek Juliusz - Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach
Zdjęcia
Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.
Zdjęcia wykonane wiosną 2003 przez Grzegorza Karczmarczyka
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
Re: stary żmigród Autor: tomek Data: 2010-05-22 07:57:40
Tak jak mówi daniel, zamek najprawdopodobniej istniał w XII w, a nawet wczesniej, poniewaz po najazdach tatarskich na południowie granice polski(XIII w)brakuje wzmianki o warowni w Starym Żmigrodzie. Gród zostal spalony podczas jednego z najazdów tatarskich, świadczy o tym znaleziona strzała tatarska w pobliżu obwarowań.
Re: stary żmigród Autor: Roman Żmigrodzki 52 lata Data: 2009-07-05 19:47:07
Proszę Państwa, Znam historię rodziny do I wojny SW. Moja rodzina dysponowała duzym majątkiem w Nowotańcu k.Sanoka prawdopodobnie z wczesniejszego podziału ziem .Czy w Żmigrodzie jest tam jakaś wzmianka o Żmigrodzkich?
Roman
Re: :)Drzewo genealogiczne Autor: Roman Żmigrodzki 52 lata Data: 2009-07-05 19:42:05
Szanowna Pani,
Jestem z Żmigrodzkich ze Królickich i Zabłotnych.Moja rodzina pochodzi z Nowotanca między Sanokiem i Krosnem.
Stworzyłem drzewo. Natowmist byli też żmigrodzcy z Poznańskiego.
Roman
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).