puste
Województwo: małopolskie / Powiat: oświęcimski / Gmina: Zator

Ikonka - zamek

GRABOSZYCE
¤ Szlachecki dwór obronny ¤

Przejście do zdjęć
Zdjęciapuste

Frontowe zdjęcie zamku graboszyce

Ocena


Możesz ocenić:
Graboszyce - Szlachecki dwór obronny

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.4 na 5. Głosów: 40
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
3.5 stars Średnia ocena: 3.6 na 5. Głosów: 31
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera mocno zrujnowane fortalicjum graboszyckie stoi pośród drzew tuż przy głównej drodze. Otoczone jest suchą fosą, w której znajdują się dwa wejścia do podziemnych korytarzy zawalonych w latach 60-tych. Wjazd prowadzi od strony wschodniej przez most na którym pierwotnie znajdowało się 6 waz klasycystycznych i portal wejściowy. Jest też drugie wejście z tyłu, ale znacznie późniejsze. Niestety do środka nie można wejść. Obiekt jest otynkowany, ma dwie kondygnacje naziemne i dwie podziemne. Zbudowano go na planie prostokąta z dwoma ryzalitami (wysuniętymi częściami) na dłuższych bokach. Dwór ma bardzo surowy wygląd, poza wspomnianym portalem jedynie okna posiadają renesansowe obramowania. Dopiero wnętrza ukazują stylowy wystrój: różnego rodzaju sklepienia kolebkowe, zdobienia stiukowe, polichromie ścienne. Przy dworze znajdował się ogród krajobrazowy, w którym później postawiono kilka budynków gospodarczych: spichlerz, zarządówka itp. Dziś poza jednym są one kompletnie zrujnowane.
Po prawej stronie od wejścia widać zaczątki jakichś prac, przerwanych chyba przez zimę. Być może więc fortalicjum w Graboszycach nie jest jeszcze skazane na zagładę.PlanŹródło: Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej, Marian Kornecki, Kraków 1966


Historia

Powrót na górę

Ozdobna pierwsza litera dwór obronny w Graboszycach postawił urzędnik królewski Dziwisz Brandys herbu Radwan ok. 1575 r. Istnieją hipotezy że wcześniej stał tu mały gotycki zamek. Graboszyce są starą wsią, pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1253 r., a przed Brandysami właścicielem był rycerz Jan Strzesza herbu Jastrzębiec. Początkowo dwór posiadał cechy renesansowe, w tym attykę, a obronę prócz z fosy zapewniały strzelnice na parterze ale jego dzisiejszy wygląd nie wiele odbiega od pierwotnego. Od 1626 r. należał do Jana Cichockiego, później do Porębskich, Krasińskich i Tomasza Russockiego. Około połowy XVIII w. za sprawą rodu Sołtyków został przebudowany w stylu barokowym, m.in. wykonano wtedy dach łamany, zmieniono wystrój wnętrz. Kolejna zmiany miały miejsce w XIX w., kiedy właścicielem był hrabia Stanisław Sołtyk a następnie baron Blejtfeld. Przebudowano klatkę schodową, postawiono budynek zarządówki na terenie ogrodu krajobrazowego obok innych budynków gospodarczych od strony południowej i wschodniej. Od 1864 do 1945 roku roku właścicielami była rodzina Chrząszczów. Stan fortalicjum został nadszarpnięty w czasie II wojny św., a opuszczony od tamtej pory obiekt cały czas niszczeje. Jedyne co zrobił Wojewódzki Konserwator Zabytków to położenie nowego dachu. W 2002 r. dwór został kupiony przez osobę prywatną.

Rekonstrukcja lub stary widok zamku graboszyce
Litografia z poł. XIX w.
Źródło: Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej, Marian Kornecki, Kraków 1966


Wstęp

Oficjalnie zabroniony o czym informują tabliczki, ale nikt tego nie pilnuje. Do środka wejścia nie ma.

Położenie i dojazd

Powrót na górę

Zachodnia część woj. małopolskiego. 7 km na północ od Wadowic, 20 km na południowy wschód od Oświęcimia. Zobacz na mapie.
Pociągiem można dojechać do Zatora lub Wadowic np. z Krakowa lub Bielsko Białej. Dalej PKS-em, jeżdżą bardzo często. Dwór stoi przy głównej drodze Zator - Wadowice. Jadąc samochodem można zaparkować pod samym dworem.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.948307°,  E 19.449567°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 56.89842',  E 19° 26.97402'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 56' 53.91'',  E 19° 26' 58.44''


Czas


Przystanek PKS jest tuż obok dworu. Pobieżne oglądnięcie trwa ok. 10 min.

BibliografiapunktorKornecki Marian - Zamki i dwory obronne ziemi krakowskiej

Zdjęcia


Klikając w zdjęcie otrzymasz jego powiększenie w nowym oknie. Okno to można zamknąć kliknięciem w dowolny punkt POZA zdjęciem.

Graboszyce - Dwór w 2017 r. Graboszyce - Dwór w 2017 r.
Zdjęcia z czerwca 2017 nadesłane przez Piotra

Graboszyce - Dwór Graboszyce - Dwór Graboszyce - Dwór Graboszyce - Dwór Graboszyce - Widok z parku Graboszyce - Tylny ryzalit Graboszyce - Tylny ryzalit Graboszyce - Dwór Graboszyce - Najlepiej zachowany budynek gospodarczy Graboszyce - Resztki budynków gospodarczych Graboszyce - Resztki budynków gospodarczych Graboszyce - Resztki budynków gospodarczych
Zdjęcia wykonane zimą 2002/2003

Graboszyce - Dwór Graboszyce - Jedno z wejść do piwnic Graboszyce - Okno na ścianie wschodniej Graboszyce - Portal wejściowy Graboszyce - Napis nad portalem Graboszyce - Portal wewnątrz dworu Graboszyce - Wnętrze dworu na parterze, wyżej ani niżej wejścia nie ma
Zdjęcia z jesieni 2002 nadesłane przez Grzegorza KarczmarczykaZ lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Google Maps


Noclegi


punktorWadowice - Hotel "Marten" , Klecza Dolna 11a, tel. (033) 823 27 60
punktorWadowice - Ośrodek Wojskowy, ul. Wojska Polskiego 17, tel. (033) 823 38 17
punktorZator - Ośrodek Rekreacyjny OUTM Katowice, ul. Parkowa 6, tel. (033) 841 24 78
punktorZator - Ośrodek Wypoczynkowy KWK Janina, tel. (033) 841 22 61


Proponujemy wyszukanie noclegu w opisywanej miejscowości lub jej okolicy w serwisach noclegowych. Oferty cenowe online są zwykle atrakcyjniejsze niż rezerwacje telefoniczne!


oferta noclegowa 1        oferta noclegowa 2

Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: Nareszcie remont!       Autor:  Hehe      Data:  2018-11-17 16:30:34
    Wydaje się,że wszystko znów stanęło i w 2018 nie będzie żadnego otwarcia, bo i nie ma co otwierać
  • Piękno z błendami w sztuce konserwacji zabytków.       Autor:  pasionat      Data:  2017-05-15 11:08:08
    Obejrzałem fasadę. Jest do odtworzenia w starej technologii.
  • Re: Nareszcie remont!       Autor:  Obserwatorka      Data:  2016-11-26 12:06:49
    Została wymieniona stolarka okienna a teraz są prace przy fasadzie. Prawdopodobnie otwarcie w 2018r chyba że uda im się coś wcześniej;)

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2019 BD - KONTAKT - POLITYKA PRYWATNOŚCI
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.