Możesz ocenić: Ścinawa / dolnośląskie - Zamek książęcy (zniszczony)
Opis
amek stał we wschodniej części obecnego miasta, a niegdyś poza jego murami. Obecnie miejsce to jest porośnięte drzewami i krzakami, a częściowo (od wsch.) zalane przez rzekę Zimincę, która zmieniła koryto. Nie zachował się żaden ślad zamku choć jeszcze przed wojną stał na jego miejscu pałac, w którym wykryto mury zamkowe. Nie wiadomo jak zamek wyglądał, ale na pewno był otoczony wałami, fosą zasilaną wodą z Zimnicy i mokradłami.
Historia
arownia ścinawska istniała już w XIII w. jednak był to wtedy obiekt drewniany i przez niektórych badaczy uznawany za gród. Wzniósł go być może książę głogowski Konrad I przed rokiem 1251. Wiadomo że w latach 1274-89 był on siedzibą książęcą.
Murowany zamek postawiono w drugiej ćwierci XIV w. gdy w mieście przebywał książę ścinawski Jan. Wiadomo że w 1343 r. zamek został zdobyty i zniszczony przez Kazimierza Wielkiego. Nie jest pewne czy był to wtedy jeszcze zamek drewniany, czy już murowany. Jan Długosz tak pisze o tym wydarzeniu: "[król] pomknął się potem z wojskiem do księstwa żagańskiego i zamek wraz z miastem Ścinawą, które się po polsku zowie Cieniawa, acz położeniem swym i wysokimi murami warowne, zdobył i z ziemią zrównał". Następnie odbudowany zamek przejął brat Jana - Konrad Oleśnicki i aż do końca XV wieku był on siedzibą książąt piastowskiej linii oleśnicko-wołowsko-ścinawskiej. W 1492 r. miasto i zamek przeszły pod zwierzchnictwo czeskie.
Fortyfikacje warowni zostały znacznie rozbudowane w roku 1557. W 1628 r. podczas wojny trzydziestoletniej został zniszczony i już go nie odbudowano. W 1757 r. na miejscu zamku postawiono dwukondygnacyjny barokowy dwór zwany Georgendorferschloss. Przy budowie wykorzystano mury zamkowe. Następnie ok. 1880 r. dwór został przebudowany przez radcę
królewskiego Bernharda von Löppera w neorenesansowy pałac, w którym w 1932 r. natrafiono w piwnicach i na piętrze fragmenty murów gotyckich pochodzących zapewne z zamku. Podczas II wojny światowej obiekt został zniszczony.
Widok Ścinawy podczas oblężenia w czasie wojny trzydziestoletniej w 1633 r. Zamek został zniszczony 5 lat wcześniej i nie odgrywał już żadnej roli militarnej. Jego zgliszcza znajdowały się między miastem a Odrą, tutaj zasłania go dym unoszący się nad miastem.
Położenie i dojazd
Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 15 km. na wschód od Lubina, 30 km na północny wschód od Legnicy. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N 51.41641111°, E 16.42894167°
format DM (stopnie, minuty): N 51° 24.9846666', E 16° 25.7365002' format DMS (stopnie, minuty, sekundy): N 51° 24' 59.08'', E 16° 25' 44.19''
Bibliografia
Chorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
Z lotu ptaka
Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity
Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.
Ostatnie wpisy
koncert Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa Autor: zdzisław Paterczyk Data: 2006-08-22 11:58:43
Witam
Jeśli organizujecie Państwo koncerty na zamku, to przesyłam swoje propozycje koncertowe
www.blues.ofek.pl
Z muzycznym pozdrowioeniem
Zdzisław Paterczyk
Re: gdzie to jest Autor: frogi2 Data: 2006-03-22 18:56:49
tak to na dawnych : "rozkrutach"
gdzie to jest Autor: karollina Data: 2005-12-11 19:56:05
Moja rodziena mieszka w scinawie a ja niedługo mam zamiar.... i niewiem w którym miejscu to jest lecz wydaje mi się że to na ulicy klasztornej czy to prawda
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).