puste
 



Ikonka - zamek

ŚCINAWA
🏰 Średniowieczny zamek książęcy 🏰




Ocena


Możesz ocenić:
Ścinawa / dolnośląskie - Zamek książęcy (zniszczony)

Ocena obecnej atrakcyjności obiektu
2 stars Średnia ocena: 2.2 na 5. Głosów: 6
            
 
Ocena nastawienia do turystów na terenie obiektu
2.5 stars Średnia ocena: 2.3 na 5. Głosów: 6
            
 


Opis


Ozdobna pierwsza litera zamek stał we wschodniej części obecnego miasta, a niegdyś poza jego murami. Obecnie miejsce to jest porośnięte drzewami i krzakami, a częściowo (od wsch.) zalane przez rzekę Zimincę, która zmieniła koryto. Nie zachował się żaden ślad zamku choć jeszcze przed wojną stał na jego miejscu pałac, w którym wykryto mury zamkowe. Nie wiadomo jak zamek wyglądał, ale na pewno był otoczony wałami, fosą zasilaną wodą z Zimnicy i mokradłami.


Zdjęcie lidar
Zdjęcie z lotniczego skanowania laserowego Ścinawy, miejsce po zamku oznaczone A

Historia


Ozdobna pierwsza litera warownia ścinawska istniała już w XIII w. jednak był to wtedy obiekt drewniany i przez niektórych badaczy uznawany za gród. Wzniósł go być może książę głogowski Konrad I przed rokiem 1251. Wiadomo że w latach 1274-89 był on siedzibą książęcą. Murowany zamek postawiono w drugiej ćwierci XIV w. gdy w mieście przebywał książę ścinawski Jan. Wiadomo że w 1343 r. zamek został zdobyty i zniszczony przez Kazimierza Wielkiego. Nie jest pewne czy był to wtedy jeszcze zamek drewniany, czy już murowany. Jan Długosz tak pisze o tym wydarzeniu: "[król] pomknął się potem z wojskiem do księstwa żagańskiego i zamek wraz z miastem Ścinawą, które się po polsku zowie Cieniawa, acz położeniem swym i wysokimi murami warowne, zdobył i z ziemią zrównał". Następnie odbudowany zamek przejął brat Jana - Konrad Oleśnicki i aż do końca XV wieku był on siedzibą książąt piastowskiej linii oleśnicko-wołowsko-ścinawskiej. W 1492 r. miasto i zamek przeszły pod zwierzchnictwo czeskie. Fortyfikacje warowni zostały znacznie rozbudowane w roku 1557. W 1628 r. podczas wojny trzydziestoletniej został zniszczony i już go nie odbudowano. W 1757 r. na miejscu zamku postawiono dwukondygnacyjny barokowy dwór zwany Georgendorferschloss. Przy budowie wykorzystano mury zamkowe. Następnie ok. 1880 r. dwór został przebudowany przez radcę królewskiego Bernharda von Löppera w neorenesansowy pałac, w którym w 1932 r. natrafiono w piwnicach i na piętrze fragmenty murów gotyckich pochodzących zapewne z zamku. Podczas II wojny światowej obiekt został zniszczony.


Rekonstrukcja lub stary widok zamku scinawa
Widok Ścinawy podczas oblężenia w czasie wojny trzydziestoletniej w 1633 r. Zamek został zniszczony 5 lat wcześniej i nie odgrywał już żadnej roli militarnej. Jego zgliszcza znajdowały się między miastem a Odrą, tutaj zasłania go dym unoszący się nad miastem.


Położenie i dojazd


Centralno - północna część woj. dolnośląskiego. 15 km. na wschód od Lubina, 30 km na północny wschód od Legnicy. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N51.416590586°,  E16.4285475926°
format DM (stopnie, minuty):   51° 24.99543516'N,  16° 25.712855556'E 
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   51° 24' 59.73''N,  16° 25' 42.77''E 



Bibliografia



punktorChorowska Małgorzata - Rezydencje średniowieczne na Śląsku. Zamki, pałace, wieże mieszkalne
punktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
punktorMazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska



Noclegi



Miniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

 • koncert Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa       Autor:  zdzisław Paterczyk      Data:  2006-08-22 11:58:43
  Witam
  Jeśli organizujecie Państwo koncerty na zamku, to przesyłam swoje propozycje koncertowe

  ­www.blues.ofek.pl
  Z muzycznym pozdrowioeniem
  Z­dzisław Paterczyk
 • Re: gdzie to jest       Autor:  frogi2      Data:  2006-03-22 18:56:49
  tak to na dawnych : "rozkrutach"
 • gdzie to jest       Autor:  karollina      Data:  2005-12-11 19:56:05
  Moja rodziena mieszka w scinawie a ja niedługo mam zamiar.... i niewiem w którym miejscu to jest lecz wydaje mi się że to na ulicy klasztornej czy to prawda





Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.