tym niewielkim miasteczku stał kiedyś zamek książęcy.
Ślady po nim ostatecznie znikły na początku XIX w. Obecnie na jego miejscu w płn.-wsch. części miasta stoi barokowa kaplica przy ulicy Zamkowej (teren szkoły podstawowej).
Prawdopodobnie nie zachowały się żadne opisy zamku. Drugi obiekt w Ziębicach nazywany zamkiem, ale będący w rzeczywistości renesansowym pałacem stał przy Bramie Nyskiej między dzisiejszymi ulicami Kościuszki, Wałowej, Plac Szpitalny.
Miejsce po zamku z kaplicą Bożego Ciała, widok z lat 1762–1771. Stoi jeszcze ściana zamkowa z łukami.
Historia
amek na miejscu dawnego
grodu wzniósł książę świdnicko-jaworski Bolko I w końcu XIII w. (lata 1290-1301). Był on częścią fortyfikacji miejskich, które także w tamtym czasie wybudować kazał Bolko I.
Początkowo rezydował w nim kasztelan, a następnie sami książęta ziębiccy. W 1429 r. Ziębice wraz z zamkiem były oblegane i zniszczone przez husytów. Odbudowana warownia ucierpiała ponownie w 1468 roku, w okresie wojen Macieja Korwina i Jerzego Podiebrada. Ostateczne zniszczenie przyniosły wojska Macieja Korwina w 1488 r. podczas kolejnych walk o koronę czeską i Śląsk.
Od tej pory zamek pozostawał w ruinie aż do XVIII w. W 1729 teren ten wykupiło miasto, a w 1738 r. postawiono tu barokową kaplicę Bożego Ciała nazwaną później kaplicą św Krzyża, jako zadośćuczynienie za dokonaną wcześniej profanację hostii. Potem kaplicę otoczył budynek szkoły jeździeckiej z krytym torem, a następnie sąd. W 1809 r. na terenie zamkowym utworzono ogrody miejskie.
Funkcje rezydencjonalne zamku, już w XV wieku, przejął pałac postawiony z rozkazu księcia Karola I Podiebrada we wschodniej części miasta na początku XVI w. (przy Bramie Nyskiej). Budowla ta była renesansową rezydencją z attykami bez cech obronnych, dziś także nie istnieje.
Szybko straciła na znaczeniu, ponieważ książę uczynił stolicą księstwa Ząbkowice Śląskie. Potem tereny te przejęli Habsburgowie, choć Ziębice pozostały własnością królów czeskich do 1654 r. W tym roku cesarz Ferdynand III przekazał je arystokracie austriackiemu Johannowi Weikhardowi von Auersperg. W XVIII wieku Ziębice, w wyniku sprzedaży przeszły pod panowanie Prus. Pałac prawdopodobnie z powodu złego stanu zburzono, a na części jego terenu w końcu XVIII wieku zbudowano kościół ewangelicki.
Ziębice na rysunku F.B. Wernera z poł. XVIII wieku z oznaczonym i powiększonym miejscem po zamku (czerwone), na którym stoi kaplica oraz z funkcjonującym ówcześnie pałacem (niebieskie).
Położenie i dojazd
Wschodnia cześć woj. dolnośląskiego. 62 km. na południe od Wrocławia, 19 km na wschód od Ząbkowic Śląskich. Zobacz na mapie.
Współrzędne geograficzne:
format D (stopnie): N50.6029786995°, E17.0432458245°
format DM (stopnie, minuty): 50° 36.17872197'N, 17° 2.59474947'E format DMS (stopnie, minuty, sekundy): 50° 36' 10.72''N, 17° 02' 35.68''E
Bibliografia
Guerquin Bohdan - Zamki w Polsce
Guerquin Bohdan - Zamki śląskie
Mazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
Kajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce
(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.
Wykryto blokadę reklam :-(
ZamkoMania.pl to prywatny, niezależny serwis. Pozwalając na wyświetlenie paru nienarzucających się reklam wspierasz jego dalsze funkcjonowanie.
Dlatego prosimy o wyłączenie blokowania reklam na tej stronie (instrukcja jak to zrobić w: AdBlock, Adblock Plus, Ghostery, uBlock Origin).