puste
 


Ikonka - zamek

ZIĘBICE
🏰 Średniowieczny zamek książęcy 🏰


Opis


Ozdobna pierwsza litera w tym niewielkim miasteczku stał kiedyś zamek książęcy. Ślady po nim ostatecznie znikły w XVIII w. Obecnie na jego miejscu w płn.-wsch. części miasta stoi barokowa kaplica przy zbiegu ulic Wojska Polskiego i Wałowej. Prawdopodobnie nie zachowały się żadne opisy zamku. Drugi obiekt w Ziębicach nazywany zamkiem, ale będący w rzeczywistości renesansowym pałacem stał przy Bramie Nyskiej w rejonie dzisiejszych ulic Kościuszki i Słowackiego.


Historia


Ozdobna pierwsza litera zamek na miejscu dawnego grodu wzniósł książę świdnicko-jaworski Bolko I w końcu XIII w. (lata 1290-1301). Był on częścią fortyfikacji miejskich, które także w tamtym czasie wybudować kazał Bolko I. Początkowo rezydował w nim kasztelan, a następnie sami książęta ziębiccy. W 1429 r. Ziębice były oblegane i zniszczone przez husytów. Odbudowana warownia została ponownie zniszczona w 1488 r. przez króla węgierskiego Macieja Korwina podczas walk o Śląsk i koronę czeską. Od tej pory zamek pozostawał w ruinie aż do XVIII w. W 1738 r. na jego miejscu postawiono kaplicę Bożego Ciała nazwaną później kaplicą św Krzyża. Od XV wieku funkcje rezydencjonalne zamku przejął pałac postawiony przy Bramie Nyskiej we wsch. części miasta na początku XVI w. Był to renesansowy obiekt z attykami bez cech obronnych, dziś także nie istniejący. Na jego miejscu w końcu XVIII wieku stanął kościół ewangelicki.


Położenie i dojazd


Wschodnia cześć woj. dolnośląskiego. 62 km. na południe od Wrocławia, 19 km na wschód od Ząbkowic Śląskich. Zobacz na mapie.

GPS
Współrzędne geograficzne:

format D (stopnie):   N 49.51121667°,  E 22.11170556°
format DM (stopnie, minuty):   N 49° 30.6730002',  E 22° 6.7023336'
format DMS (stopnie, minuty, sekundy):   N 49° 30' 40.38'',  E 22° 06' 42.14''


BibliografiapunktorGuerquin Bohdan - Zamki w Polsce
punktorGuerquin Bohdan - Zamki śląskie
punktorMazurska Teresa, Rachwalski Eugeniusz, Załęski Jerzy - Zamki Dolnego Śląska
punktorKajzer Leszek, Kołodziejski Stanisław, Salm Jan - Leksykon zamków w Polsce


Z lotu ptaka


Widok opisywanego obiektu (lub miejsca na którym stał) z satelity

Geoportal


NoclegiMiniforum

Powrót na górę

Zapraszam do przesyłania swoich wypowiedzi i komentarzy odnośnie opisywanego zamku. Ukazują się one na stronie od razu po wpisaniu do formularza.

Ostatnie wpisy

  • Re: zamek książat Ziębickich       Autor:  tade      Data:  2018-02-15 13:18:54
    w rzeczy samej wieża jest zdecydowanie starszą budowlą niż kościół pw. Św.Jerzego. Skąd jednak informacja, iż wieża jest pozostałością zamku?
  • zamek książat Ziębickich       Autor:  Aker      Data:  2014-07-09 11:54:01
    zamek stał na miejscu kościoła ....jedna z wież kościoła jest basztą zamku książąt Ziębicki ..tego zburzonego (biały kamień)!- ulica Zamkowa z Rynku !
  • Re: Dwa zamki w Ziębicach       Autor:  rus      Data:  2007-08-07 11:38:28
    Zgadzam się z tą opinia twierdząc że pałac ksiązecy jest póżniejszy od nieistniejącego dziś zamku obronnego

Powót do strony startowej
Powrót do strony startowej

(c) 2001-2021 bd - Kontakt - Polityka Prywatności
Wszelkie prawa do własnych zdjęć i tekstów zastrzeżone, nie mogą być one wykorzystywane bez mojej zgody. Nie udzielam pozwolenia na kopiowanie opisów.